Е, ГОСПОДА, ЗАПОЧНА СЕ! СТРАНИТЕ ОТ БРИКС ВЪВЕЖДАТ ВАЛУТАТА, ОСИГУРЕНА СЪС ЗЛАТО
Страните от БРИКС се отървават от щатския долар като валута за разплащане на международните транзакции, а златото се превръща в неразделна част от новия механизъм за разплащане.
Цифрова валута Unit
На 31 октомври 2025 г. беше стартиран пилотният проект за тестване на Unit, цифрова валута, обезпечена със злато, в рамките на БРИКС+ от 10 държави-членки.
След това, на 8 декември, беше пуснат прототипът на Unit.
Инициативата дойде от IRIAS, Международния изследователски институт за напреднали системи.
Важно е да се отбележи, че Unit не замества националните валути. Целта е той да действа като неутрален инструмент за разплащане, намалявайки зависимостта от щатския долар в търговията между страните от БРИКС.
Според CCN:
BRICS Unit е дигитална търговска валута, обвързана със злато и предназначена за трансгранични разплащания.
Стартирането ѝ съвпада с рекордната обществена загриженост относно обезценяването на долара, според данни на Google Trends, предоставени от Bloomberg.
Прототипът използва кошница от 40% злато и 60% валути на BRICS, която се коригира ежедневно
Пилотният проект сигнализира за структурен ход към дедоларизацията и засилва дългосрочното глобално търсене на златото.
Защо страните от БРИКС правят това?
Членовете са изправени пред санкции, високи разходи за заеми в долари и нестабилност, свързана с паричната политика на САЩ.
Юнит ще им позволи да уреждат сделки без да използват американските банки; да съхраняват стойността, използвайки златото вместо валутните резерви;
да намалят излагането на шокове от ликвидността в долара; и да създадат парична система, независима от западните системи.
Успоредно с това Русия и Китай в момента осъществяват почти цялата си двустранна търговия, използвайки юана и рублата, докато в рамките на Евразийския икономически съюз доминират транзакциите в местните валути. Процесът на дедоларизация се ускори след налагането на западните санкции срещу Русия.
Функционалност на новата цифрова валута
Юнит комбинира физически активи с национални валути, за да създаде инструмент за разплащане, който елиминира зависимостта от една единствена икономика.
Резервната кошница се състои от 40% физическо злато (40 грама злато в началната тестова фаза) и 60% валути от БРИКС, разделени на пет равни тегла от по 12%: реал, юан, рупия, рубла и ранд.
Що се отнася до самото функциониране на Unit, CCN обяснява, че златото ще стабилизира стойността си по време на периодите на валутна нестабилност, а всички депозити и ежедневни актуализации на цените ще се обработват в блокчейн, поддържан от IRIAS.
БРИКС и златото
IDN Financials цитира руския икономист Евгений Бирюков, който казва:
"За страните от БРИКС златото е инструмент за защита от рискове от санкции, отговор на ненадеждността на традиционните партньори и материален актив, признат от хилядолетия.
Според Световния съвет по златото, централните банки са закупували над 1000 тона злато годишно от 2022 до 2024 г., което отбелязва най-дългия период на непрекъснати покупки на злато в съвременната история.
Четирите страни основателки на БРИКС все повече се отдалечават от щатския долар, увеличавайки запасите си на злато. IDN Financials твърди, че те в момента контролират приблизително 50% от световното производство на злато чрез комбинация от производство в страните членки и стратегическите партньори.
Русия и Китай са основните двигатели на тази стратегия: Китай е произвел 380 тона през 2024 г., докато Русия е произвела 340 тона.
Това мащабно производство гарантира, че БРИКС запазва значителен контрол върху световните физически златни резерви.
Страните от БРИКС не само увеличават производството на злато, но и разширяват златните си резерви. Според IDN Financials:
Общите златни резерви на страните членки в момента надхвърлят 6000 тона, като Русия е начело с 2336 тона, следвана от Китай с 2298 тона и Индия с 880 тона. Бразилия добави 16 тона през септември 2025 г. - първата ѝ покупка от 2021 г. насам - с което общите ѝ резерви достигнаха 145,1 тона.
Тази двойна стратегия - високо производство, наред с натрупването на стратегическите резерви - позиционира страните от БРИКС като ключови доставчици и значими играчи на пазара на физическо злато. Между 2020 и 2024 г. централните банки на БРИКС закупиха над 50% от световното злато, като систематично намалиха зависимостта си от активите, деноминирани в долари.
Според CCN, Unit е отговорът за страните, изправени пред инфлация, слаби валути и нарастващ дълг. Те се насочват към активи с реална стойност и използват злато, за да подкрепят търговията между страните от БРИКС.
Друг важен момент: Unit прави златото част от ежедневните разплащания, а не просто инструмент за хеджиране, като по този начин променя ролята на метала от пасивен резерв в активен търговски актив.
Освен това, този модел може да засили позицията на златото в глобалните финанси въз основа на следните елементи:
Златото се превръща в инструмент за държавни транзакции;
Членовете на БРИКС се нуждаят от резерви, за да емитират повече единици;
Разширяването означава по-стабилни покупки на злато;
Златото се движи в търговските транзакции, не само спи в трезорите.
В резултат на това Unit бележи промяна в начина, по който стойността се движи през границите. Въпреки че все още е пилотен проект, той връща златото в светлината на прожекторите като нещо повече от просто хеджиране. То става част от световната търговска система.
Юнит и обезценяването на долара
Въпреки че Юнит не се конкурира с националните валути на страните от БРИКС, тя оспорва господството на долара. Това е така, защото всяка система, която позволява на големите икономики да уреждат търговски споразумения, без да използват долара, намалява търсенето му. Намаленото търсене намалява покупателната му способност.
Търговията с петрол беше почти 100% деноминирана в долари, но това се променя. През 2023 г. една пета от търговията с петрол се извърши във валути, различни от долара.
INN твърди, че ако Юнит се стабилизира спрямо долара, това ще зачеркне въздействието на американските санкции, което ще доведе до по-нататъшен спад в стойността на долара.
Дедоларизацията
Доналд Тръмп смело въведе новата ера на икономическата политика на САЩ, доминирана от тарифи, търговски войни и заплахи за суверенитета на страни, дълго смятани за съюзници. Президентът, вече избран за втори мандат, се стреми да пренапише правилата на международната търговия, като до голяма степен ги игнорира и следва политика „Америка на първо място“.
Търговската война и реториката на Тръмп за „завладяване на страните“ вече му струват репутацията на Съединените щати.
Дали щатският долар и статутът му на най-важната резервна валута в света ще бъдат изпратени на бунището на световната история?
Движението за дедоларизация, което започна преди няколко години набира скорост.
След завръщането на Тръмп за втори мандат, неговите тарифи и търговска война ускориха упадъка на господството на долара.
GE (Геополитическа икономика) твърди, че не само правителствата, но и големите финансови институции и инвеститори търсят алтернативи на щатския долар.
Британският вестник Financial Times публикува анализ на ръководителя на глобалните валутни изследвания в Deutsche Bank, който предупреждава:
Свидетели сме на едновременен срив в цените на всички американски активи, включително акциите, долара спрямо алтернативните резервни валути и пазара на облигациите. Навлизаме в непозната територия в световната финансова система.
Някои държави диверсифицират активите си, като се отказват от долара, купуват злато и други резервни валути като еврото или търгуват помежду си с валутите си, като юана и рублата.
JP Morgan посочва два сценария, които биха могли да подкопаят статута на долара. Първият включва неблагоприятни събития, които подкопават възприеманата сигурност и стабилност на долара. „Лоши играчи“ като Доналд Тръмп отговарят идеално на това описание. Вторият фактор включва положителни развития извън САЩ, които повишават доверието в алтернативни валути, като например икономическите и политическите реформи в Китай."
Влиятелната банка отбелязва, че признаците на дедоларизация са очевидни в стоковия сектор, където енергийните транзакции все по-често се ценообразуват във валути, различни от щатския долар. Индия, Китай и Турция или използват, или търсят алтернативи на долара, докато централните банки на развиващите се пазари увеличават златните си резерви в опит да диверсифицират финансовите си системи, отдалечавайки се от щатския долар.
Инструментът за проследяване на дедоларизацията Watcher.Guru е идентифицирал 55 държави, които понастоящем използват валути, различни от долара, за международни транзакции.
Както бе споменато по-горе, новите платежни системи улесняват трансграничните транзакции без участието на американските банки, което, разбира се, ще подкопае влиянието на долара.
Заключение
Unit ще позволи на 10-членния БРИКС да търгува помежду си, използвайки платежна кошница, обезпечена със злато и валути на БРИКС, за уреждане на транзакции.
Това се превръща в най-жизнеспособния вариант за разбиване на монопола на американския долар върху световната търговия и инвестиции.
Автор: Ричард Миллс
29 декември 2025
Валентин Любенов
4 months before
Струва ми се,че полека-лека светът върви към тотално преразпределение между САЩ,Русия и Китай.Без участието на Европа. Но,като залагаш на грешната политика и продължаваш да си мислиш,че си пъпът на света (говоря за Европа,макар че някога е било така), такава ще ти е съдбата. А,после следва преразпределянето на Африка.
Коментирай