Австралийският сенатор Джерард Реник призова за одит на Банката на Англия (Английската централна банка) и публикува конфиденциално писмо, изпратено до Комисията по икономика на Сената от Централната банка на Австралия относно запитване за австралийското злато на съхранение в Обединеното кралство. „Съществуването на фалшиви златни кюлчета е било установено в миналото чрез наличието на дублирани серийни номера“, пише в писмото.
“Банката на Англия също трябва да бъде одитирана. Те са били хващани да държат фалшиви златни кюлчета с дублиращи се серийни номера в миналото. Ако една централна банка държи фалшиво злато, колко други също държат?
Тъжното е, че Централната банка на Австралия, знаейки това, все още отказва да вземе австралийското злато от трезорите на Банката на Англия и да го върне у дома“, написа сенатор Реник под публикация на Илон Мъск в социалната мрежа X относно златния резерв на САЩ.
Би било чудесно, ако Илон Мъск може да надникне във Форт Нокс, за да се увери, че 4 580 тона американско злато са там. Последният път, когато някой е правил одит, беше преди 50 години през 1974 г.“, призова в своя публикация независимата медия ZeroHedge. Мъск, който в момента оглавява новосъздаденото Министерство за правителствена ефективност, отговори с въпрос: „Разбира се, одитира се поне веднъж годишно?“, на което получи отговор: „Би трябвало, но не се одитира“.
В дискусията за американския златен резерв се включи и австралийският сенатор, който използва случая, за да призове за одит и на Английската централна банка, където родината му съхранява златото си.
Австралия е една от около 30 държави, съхраняващи златни резерви в Банката на Англия. България също съхранява над половината от златото си в централната банка на Англия.
Към 31 декември 2022 г. общите златни резерви на БНБ възлизат на 1 млн. и 328 хил. тройунции на стойност 4 413 760 хил. лева. Българската народна банка (БНБ) съхранява в свои трезори на територията на България 513 хил. тройунции от общото количество злато, а останалата част от 800 хил. тройунции се съхранява в трезора на Централната банка на Англия – Bank of England – в Лондон, според подуправителя на БНБ Калин Христов, цитиран от AFP.
БНБ твърди, че съхранява част от златото си там, тъй като това „предоставя възможности това злато да бъде инвестирано на международните пазари, от което БНБ получава доход в злато, което е причина количеството злато да нараства във времето“.
„С цел да се увеличат възможностите да се получава доход, още през 2002 г. БНБ извърши операция по преместване на част от златните си резерви в Централната банка на Англия“, се казва в изявлението на БНБ относно златните резерви на България в чужбина.
ГРАЖДАНКА
2 days before
А добро утро! То отдавна се знае , че злаотото го няма в трезорите на тази банка, а то и нашето трябваше да се пази там. Сега се сетили, смешници!
Коментирай