Реиндустриализацията на САЩ срещу превъоръжаването на Урсула. Вие в кой лагер сте !?
/Материалът не се препоръчва за хора без самостоятелно мислене.
„ReArm Europe” vs. "ReIndustrialization USA "
На глупостта "ReArm Europe" не мисля, че е нужно да обръщам внимание. Защо!? Когато икономиката ти е надолу да увеличаваш разходи (800 млрд евро) за война е тъпо, много тъпо. И да приемем, че купим оръжия, танкове, самолети и ядрени бойни глави за 800 млрд. евро и вземе, че Русия не ни нападне!?!? Малей тогава. Язък! К'во правим с тези железа след 10-20г. - скраб, скръб или смърт на капиталите. Разбира се всички икономики в застой като Франция, Германия нямат нищо против с едната ръка да отпуснат 800 млрд. евро, а с другата да си ги взимат, е, ще пуснат малко милиони към Полша, България, че и ние имаме нужда да си увеличим БВП, че пари за пенсии нЕма, Нане!
Хайде да покажем защо е по - правилно да наблегнем на реиндустриализацията.
И тъй като по наште ширини това е невъзможно тъй като нямаме лидери с хоризонт 30 години напред отиваме в САЩ. Да видим Тръмп какви ще ги върши.
Реиндустриализацията не е само допълнителни държавни разходи. Става дума за стимулиране на нови възможности за търсене и предлагане и за отприщване на американския капитал и изобретателност.
Новата администрация ще се фокусира върху шест направления на действия.
1️⃣Приоритетизиране на критичните сектори.
Първо, политиците трябва да направят стратегически, специфичен за сектора избор. ‼️Слънчевите панели не са стратегическа необходимост. САЩ ще се съсредоточат върху „трифекта за производство“ за критични компоненти: чипове, батерии литиево-йонни и редкоземни магнити. Това са необходимите градивни елементи за почти всички електронни системи, от потребителска електроника до космически кораби, роботи, безпилотни коли, автобуси, модерни влакове .
Чиповете, които са мозъкът на всички напреднали индустриални сектори и технологични продукти, са една основна американска уязвимост. Съединените щати произвеждат само около 12% от световния чипове . Най-модерните полупроводници се произвеждат от чуждестранни компании, предимно Тайванската TSMC, която е източникът на 90 % от водещите чипове в света.
Още по-тревожно е, че целият жизнен цикъл на батериите, които съхраняват енергията, захранваща най-напредналите технологично-промишлени системи, се контролира от Китай. Съвсем наскоро Китай използва това господство, за да замрази доставките за базирани в САЩ компании, като например производители на дронове като Skydio.
Редкоземните магнити* са гръбнакът, превръщайки електричеството в движение чрез задвижващи механизми, двигатели и генератори. Те са основни компоненти във всичко - от изтребители F-35 до дронове, атомни подводници до роботика. Днес Китай контролира над 90 процента от световния пазарен дял на тези суровини. С други думи, Съединените щати са зависими от Китай за своята военна готовност. *(Редкоземният магнит е силен постоянен магнит, направен от сплави на редкоземни елементи . Разработени през 70-те и 80-те години на миналия век, редкоземните магнити са най-силният вид постоянни магнити, произвеждащи значително по-силни магнитни полета от други видове като феритни или алнико магнити. )
Дотук прочетохте (в два примера) колко е зависима САЩ от Китай. А къде е ЕС по отношение на редкоземните магнити и чипове ли!? Питайте ме нЕкое друго въпросче.
Администрацията на Тръмп ще съсредоточи своята стратегия за реиндустриализация върху тези сектори.
Докато.
ЕС ще купува немски танкове, френски подводници и руски калашници, пардон полски калашници.
2️⃣Правила за намаляване на регулациите.
Тръмп ще предприеме регулаторно нулиране на купища регулации които са в основата на нерзвиване на определени технологични сектори. . Докладите показват, че 40 % от големите производствени проекти в САЩ , са били свързани със Закона за CHIPs* и IRA*, и са били забавени поради издаване на купища разрешителни и съответствия с екологичните стандарти.
*(IRA е закон за климата, а CHIPS е закон за политиката свързана с национална сигурност с допълнителни цели, свързани с географското разпределение и подкрепата на труда.) На 3 април 2025, дни след като нарече Закона за CHIPS „ужасно нещо“, Доналд Тръмп създаде ново дружество за „договаряне на много по-добри... сделки“: нов орган в рамките на Министерството на търговията, който да управлява Закона за CHIPS и науката от 2022 г. Рационализиране на инвестиционните процеси чрез намаляване на регулаторните тежести и по-бързо издаване на разрешителни. 👉. Оппа, хубаво е Урсула и Макрон да чуят и това, ако ще развиваме високите технологии, а не високите харчаве и разходи за смърт. Трябва ЕС да намали регулациите в бизнеса , особено тези свързани с въглеродния отпечатък, но и не само .
Но да се върнем в САЩ.
Тайванската TSMC също имаше първоначални забавяния с откриването на свои фабрики в САЩ , вече първата ѝ фабрика в Аризона произвежда чипове; операциите във втората фабрика се очаква да започнат през 2028 г. Фабриката е на стойност 40 милиарда долара, последвани от производство в третата фабрика до края на 2030. Виждате за какво харчат милиардите си Китайски Тайван.
Това с регулациите е всеобхватен проблем. Националната асоциация на производителите в САЩ съобщава, че настоящите федерални разпоредби могат да струват на малките производствени фирми средно $50 000 на служител . Отнема повече от десетилетие, за да отворите нова мина, например . Администрацията на Тръмп ще бъде в отлична позиция да ускори издаването на разрешителни на местно, щатско и федерално ниво. Успехите по време на първото му управление – включително отмяната на повече от 100 ненужни екологични правила – допринесоха за „ нетни регулаторни спестявания от близо 👉1 милиард долара през неговия мандат “.
Още по-амбициозна цел би била да се определят кратки, но постижими срокове за разрешаване на пускане в експлоатация на фабрики, тръбопроводи, мини или други критични проекти. Тези цели щеше да добре да ги имат Урсула и Макрон.
3️⃣Преодоляване на празнината в уменията на работната сила.
Новата администрация ще трябва да реши – не просто да опише – предизвикателството, свързано с промишлената работна сила. Преди десетилетие една американска производствена асоциация отбеляза, че най-големият проблем в САЩ е липсата на квалифицирани работници, които познават роботиката и основите на инженерството. Това познато ли ви е!? В целия ЕС е така, за България да не говорим.
Администрацията на Тръмп има възможността да се съсредоточи върху тези програми , които работят. Мащабните, общи федерални програми за „преквалификация“ се представят по-слабо, докато 👉секторното обучение , свързано с конкретни потенциални работодатели, работи. Администрацията на Тръмп трябва да направи този тип секторни обучения приоритет – може би чрез данъчни кредити за обучение за работа – и да стимулира компаниите от частния сектор да създадат образователни канали, които се захранват с работни места в производството.
Например. Вместо да даваме 10 млн. за безсмисления проект "храни в пощите " можеше държавата да организира национални курсове "домашен майстор ", фаянс, шпакловки, ел, ВиК, интериорен дизайн, мебеларство. Да се издават сертификати. Всички домашни майстори да влязат в електронни регистри. Така хем ще се увеличи качеството на ремонтите, хем ще паднат цените, хем майсторите ще имат отговорност и гаранция за свършената работа. Хем НАП ще си прибере поне 1 млрд. лв от данъци.
Добри примери в САЩ са моделирани на основата на успешни усилия за чиракуване като тези на Lockheed Martin, Electric Boat и Newport News Shipbuilding (NNS). Училището за чираци към NNS предлага чиракуване и обучение в 19 професии с възможност за получаване на асоциирани степени. Програмата е завършила над 10 000 чираци и днес повече от 80 процента от завършилите са останали в NNS поне 10 години. Electric Boat създаде партньорства с гимназии в Роуд Айлънд, за да преподава и обучава студенти в основните професии за производство на подводници. Lockheed Martin си партнира с местни колежи във Флорида, за да създаде директен мост за навлизане на студентите в работната сила, създаде програма за професионална стипендия за обучение на студенти в областта на инженерството, технологиите и напредналите производствени области и разработи 👉„програми за развитие на умения“ за задържане на служителите.
4️⃣Захранване на производството
Ще бъде невъзможно да се реиндустриализира Америка без изобилна енергия и все повече се разбира, че Съединените щати и други индустриализирани общества изпитват недостиг на електричество
В момента промишленият сектор представлява приблизително 35% от общото потребление на енергия в САЩ, а производството консумира около 76% от общото потребление на промишлена енергия.
Очаква се търсенето на енергия да нарасне драстично, като Центровете за данни (Big Date) водят до безпрецедентен ръст на нуждите от електроенергия. Тези данни са необходими за обучение и захранване на сложните изчислителни системи на изкуствения интелект и по този начин са неразделно свързани с националната и икономическа сигурност на САЩ.
ИИ може да причини катастрофален срив на недостатъчно мощни електрически мрежи и да върне напредъка в декарбонизацията на технологичната индустрия – или може да бъде спасението за сектора.
Изкуственият интелект изисква зашеметяващо количество енергия, за да обучи и задвижи своите сложни изчисления. Тъй като секторът експлодира, изчислителната мощност, необходима за поддържане на неговия растеж, се удвоява приблизително на всеки 100 дни .
Съществуващите центрове за данни в САЩ консумират приблизително 30 пъти повече енергия на квадратен фут в сравнение с други търговски аналози. Някои експерти прогнозират, че бъдещите нива на използване на ИИ ще изискват почти един и половина пъти нивото на мощност от центровете за данни за по-малко от шест години до 2030.
Една от причините Федералната комисия за енергийно регулиране (FERC) да отхвърли искането на Amazon Web Services (AWS) за допълване на нейните енергийни изисквания с 👉 ядрена енергия (споразумение за ядрена енергия между Amazon и атомната електроцентралаTalen) се дължи на опасения относно надеждността на мрежата и увеличените разходи за енергия за потребителите . Допълването не беше разрешено. Но остават наличните мощности. През март 2024 Amazon Web Services плати на Talen 650 милиона долара за кампус от център за данни с мощност 960 мегавата в съседство с ядрената централа Susquehanna в Пенсилвания и подписа дългосрочно споразумение за закупуване на енергия от централата. Тръмп вероятно и тук ще се намеси да се увеличат мощностите захранващи Централите с данни. Лидерството на Америка в ИИ е един от основните ангажименти на Тръмп.
Освен това производствените предприятия няма да изглеждат вече както в миналото: те ще комбинират автоматизация и нови технологии. За да останат компаниите водещи в hitech производство трябва да са полифункционални - например компании като Divergent Technologies, които могат да произвеждат автомобилни каросерии сутрин и крилати ракети през нощта на една и съща производствена линия. Всичко това изисква голяма нужда от енергия.
Също така САЩ ще имат нужда от повече енергия за допълнителни заводи за полупроводници: като пример, планираните заводи за производство на полупроводници на Micron Technology в северната част на щата Ню Йорк, които ще консумират повече електроенергия от щата Върмонт и ще използват толкова електроенергия, колкото един милион домове в Ню Йорк. Тук се сетете как България не използва възможността да изгради вече АЕЦ "Белене". Поради корупция. Никаква друга причина няма. Сега ще се изграждат два нови американски реактора в АЕЦ "Козлодуй", които ще ни струват мин. 40 млрд. евро. И поне 15 г. време, ако започнем утре. Затова България не трябва да влиза в плана на Урсула за оръжията, които ще ни струват 10 млрд. евро. Електричеството ни е по - важно от оръжията 👉категорично. А пари ние нямаме. Е, добре, че нямаме Центрове за данни, щеше редовно да ни тока. За цената на бг тока да не говорим. Представете си как 7 блок в АЕЦ Козлодуй захранва един световен център за данни в северозападна България.
Фокусът на Тръмп ще е върху енергийната диверсификация и дерегулацията може да даде тласък на енергийното обновяване, необходимо за реиндустриализацията на САЩ.
Например, Тръмп може да се възползва от възможностите за преобразуване на въглищни електроцентрали в САЩ в атомни електроцентрали. Нещо, което в ЕС е невъзможно. Той вероятно ще бъде по-адекватен от администрацията на Байдън и ще спре много от нейните правила – особено най-скорошната вълна, която би принудила въглищните електроцентрали да спрат, освен ако не намалят емисиите чрез улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
5️⃣Капиталова мобилизация.
Успешната стратегия за реиндустриализация също изисква капитал. Но добрата новина е, че самото правителство на САЩ не трябва да харчи милиарди долари на данъкоплатците. Едно от многото предимства на Америка са нейните 👉ликвидни капиталови пазари. Според някои сметки на капиталовите пазари в САЩ има около 56 трилиона долара . Инвеститорите са нетърпеливи да пуснат този капитал в действие. Ако правителството създаде правилните стимули за оформяне на „полето за игра“, тези частни фондове ще стимулират реиндустриализацията.
Новата администрация на Тръмп може да напредне в политиките и ще направи правителството по-ефективен и ефективен 👉 партньор на частните инвеститори в изграждането на нови производствени съоръжения.
Инвестиционните възможности и проекти трябва да се конкурират за капитал на основата на риска на възвръщаемост. Един от начините, по които правителството на САЩ може да насърчи инвестициите в производството и инфраструктурата, е чрез използването на споразумения за закупуване: ангажимент за закупуване на продукцията от даден проект. Този тип споразумение може да бъде огромно отключване на капитал за проекти. С такова споразумение правителството на САЩ намалява риска - което впоследствие ще намали необходимата цена на капитала за инвеститорите, например в завод за магнити. Само разрешителните да поеме държавата и признаването на терена ще е огромна помощ.
Друг важен аспект на капиталовото обезпечение е предоставянето на евтини капиталови заеми, които заемат (а не харчат) долари на данъкоплатците. Например миналата година Министерството на енергетиката предостави заем от 214 милиона долара на стартираща фирма, наречена Solugen , за да позволи на компанията да построи химически завод, който превръща царевичната захар (декстроза) в химикали, които са критични съставки за производството на бетон, промишлени и отпадъчни води и потенциално енергийни материали.
Това виждате ли го у нас!? И как биха скочили будните Нане и Вуте.
Тръмп към администрацията трябва да „преминем през натрупаните разпоредби „ред по ред“ и да ги изтъним, опростим и рационализираме.“ Подпомогнат от технологията, новият екип на Тръмп може да произведе по-добра система, като действително внедри най-добрите идеи. За всяко правило/регулация /разпоредба администрацията трябва да се попита: Тези разпоредби привличат ли капитал, подкрепят ли иновациите, намаляват ли разходите и създават ли конкуренция? За много от тези разпоредби отговорът ще бъде „не".
6️⃣Търговия.
И накрая, търговските политики ще бъдат съществен компонент от възстановяването на американското вътрешно производство. Глобализацията и присъствието на меркантилни нации беше катастрофа за индустриалната база на САЩ и тези, които работеха в нея, което доведе до това, което мнозина описаха като деиндустриализация на Америка. Тарифната политика на Тръмп казва "Да седнем на една маса и да се разберем за търговските си политики ".
Тръмп изработва своите търговски политики, те ще променят предишната динамика , която доведе до повече инвестиции, работни места и иновации за 👉 търговските партньори на САЩ и 👉по-малко за Съединените щати. Обръщането на тенденцията ще бъде двигателят за реиндустриализация.
Втората администрация на Тръмп може да предефинира индустриалното бъдеще на Америка, като се фокусира върху стратегическите сектори, регулаторната реформа, развитието на работната сила, енергийната надеждност, мобилизирането на капитал и търговията. Този всеобхватен подход не само ще укрепи националната сигурност, но и ще осигури дългосрочен икономически просперитет, възстановявайки позицията на Америка като световен лидер в производството.
А ние и нашите другари в ЕС вероятно ще продължим с хейта.
Но големите хора имат големи цели и вървят по своя път без значение на съпротивата и дюдюканията на тълпите.
Умните лидери избират ReIndustrialization пред ReArm! Гражданите на ЕС също правят този избор. Това личи от първия сериозен протест в Рим на 100 хил италианци начело с бившия премиер Джузепе Конте срещу ReArm.
Поздрави на прочелите, осъзналите и лайкнали. Вие сте от новите хора, хората които са готови за промените в новия свят.
Хората, които оценяват чуждото усилие
❤️
Зенон Саркисян
Стоянов
6 days before
И този папагал изплиска легена!Пътят на човечеството е намаляване на използваната енергия,запазване на хумуса,нов тип образование-предимно духовни и хуманитарни дисциплини,ревизия на световната история,тежки и неизбежни присъди за всички престъпления против обществото и личноста.
Коментирай