Украйна е подготвила споразумение за внос на американски втечнен природен газ от Гърция, за да компенсира загубата на производство през зимата. Газът ще минава през България, използвайки т.нар. вертикален газов коридор, съобщи гръцката информационна агенция Еkathimerini.
„Това ще бъде още един маршрут за доставка на газ, за да се осигурят максимално маршрутите за внос на газ в Украйна за зимата. Вече имаме споразумения за финансиране на вноса на газ и ще покрием нуждата от почти 2 милиарда евро“, написа украинският президент Володимир Зеленски в социалната мрежа X.
В рамките на бъдещото споразумение между гръцката държавна компания за природен газ (ДЕПА Ембориас) и украинската „Нафтогаз“ се предвижда транзит на количества втечнен природен газ от САЩ по маршрута на преносните системи на Гърция (ДЕСФА), България (Булгартрансгаз), Румъния (Трансгаз), Молдова (ВестМолТрансгаз) и Украйна (ГТСОУ).
Зеленски заяви, че „европейските партньори“ на Украйна й предоставят финансова помощ за проекта. Той специално отбеляза подкрепата на Норвегия и спомена, че има „активна работа с американските партньори“ за осигуряване на пълно финансиране.
По-рано този месец Гърция се съгласи да внася 700 милиона кубически метра американски втечнен природен газ годишно от 2030 г. в първата си дългосрочна сделка с Вашингтон, която се стреми да замени руските доставки за Европа.
Американски служители открито заявиха намерението си да заменят Русия на енергийния пазар на ЕС. Американският министър на енергетиката Крис Райт заяви през септември, че САЩ са готови „да изместят целия руски газ, който влиза в Европа, както и всички руски рафинирани продукти от петрола“.
Кремъл осъди санкциите като „неприятелска стъпка“, но заяви, че все още търси „добри отношения с всички страни, включително САЩ“.
Капитализъм
6 months before
Това бе целта, Америка да продава газ на Европа,да съсипе Русия, предизвика я във война с Украйна, изби славяните,живеят англосаксонците, живеят на чуждата, пролята кръв, а България подкрепя подлеците ,тези ,които побеждават на полето на икономиката ,Русия ги бомбандира,Америка и Западна Европа с Англия "бомбандират"с подлост,мръсотии...постигат си целта,,печалбата,,засега не успяват да влязат в Русия ,както го постигнаха в държавите от Източна Европа,,владеят БЪЛГАРИЯ,владеят Източна Европа, владеят света,а Русия води война,,тъжно
Коментирай