Един от най-популярните влогъри в света оценява нашата история, докато ние искаме да я изтрием

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/edin-ot-nay-populyarnite-vlogari-v-sveta-ocenyava-nashata-istoriya-dokato-nie-iskame-da-ya-iztriem/130746 SvobodnoSlovo.eu
Един от най-популярните влогъри в света оценява нашата история, докато ние искаме да я изтрием

Един от най-популярните влогъри публикува видео за своето пътешествие в България. Какво разглежда той? Ами, останките от комунистическата архитектура, разбира се. Особено Бузлуджа, което бе ключовият момент от видеото.

Видеото е прекрасно и действително показва една по-различна перспектива на България. Моментът, в който циганите гордо заявяват, че са “циган” ми е любим - колкото и пропаганда да се опитва да им казва, че били роми, сякаш няма ефект. Да не говорим за гордостта, с която заявяват, че ще види колко красива е България. 

Докато в държавата цари болен песимизъм и омраза, през погледа на един чужденец все още живеем в една красива, мирна и прекрасна държава.

Най-интересните моменти със сигурност са свързани с комунистическата архитектура. За много от хората в България това звучи странно - ние все още пришиваме идеологията към архитектурата и виждаме старите комунистически сгради като нещо вредно и излишно. Малцина обаче си дават сметка колко важна е тази история за хора, които не са я преживяли.

Като, например, нашите деца, за които бихме могли да я запазим. 

Да бъда честен - въпросният влогър е специализиран именно в посещаването на социалистически държави и предимно разглежда точно комунистическата архитектура. Но ето - той има 4 милиона последователи, а видеото му вероятно ще бъде разгледано от милиони. Видеото му в Румъния, където посещава подобни места, има 4 милиона гледания. 

Всъщност, Бузлуджа в сайта Tripadvisor, където туристите оценяват различните паметници и интересни места из света, има висока оценка - 4,5 от 5. Като причината да не е 5 звезди е лошото състояние, което не позволява да се влезе вътре. Туристите почти единодушно смятат, че е крайно интересно място. 

Същият принцип важи и за паметниците, които станаха обект на политически кампании - дали трябва Паметника на съветската армия или Альоша да бъдат съборени? Всъщност, това е без значение. Защото историята може да бъде запазена дори да бъдат свалени. Дали някой ще има против това просто да бъдат преместени на място, където един влогър може да отиде и да покаже миналото ни или децата ни могат да видят и да се поучат от историята?

Също така, Альоша и ПСА са просто два паметника, които със сигурност са най-големите и съдържащи политически заряд. Дали обаче ако ги махнем ще спрем с тях? Дали няма да последва безмисленото разрушаване на по-дребните паметници, строени по време на комунизма, които имат потенциал да бъдат използвани за лесна дъвка за конкретни политически партии?

Всичко това зависи само от отношението ни към историята и миналото. Крайно време е да има трезвен поглед и някакъв обществен консенсус по въпроса.

В края на краищата, идеята на философа Джордж Сантаяна, че “тези, които не помнят миналото, са обречени да го повторят” е вярна, както можем да видим от много от примерите на модерното време. И днес се говори пак за цензура на свободата на словото, правят се списъци с врагове и прочее.

Архитектурата е архитектура, миналото е минало. Ако другите хора могат да я оценят, защо ние не можем?

Автор: Виктор Блъсков

trud.bg

2 Коментара

Посетител

9 months before

Това го кажете на областната управителка на Стара Загора! Нали тя е махнала полицейската охрана на паметника, взела ключовете и на практика спряла реставрацията на Бузлуджа!

Коментирай

Крис

9 months before

Опасението ми, както и на близки до мен хора, е, че управляващите тук и по света няма да се спрат с паметници. Вече открито посягат и на историята. Професорка обяснява колко добре сме си живеели под турско робство и Русия по-скоро ни била колонизирала. За граф Игнатиев какво се изприказва само, едва ли не лично е качил Левски на бесилото. Едва ли има толкова наивни хора, които да мислят, че Руската империя е имала присърце единствено интересите на братски славянски народ и не е преследвала свои. Но да се отрича саможертвата на хиляди руски войници, редом с нашите опълченци, е за мен престъпление към историята ни.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.