Коледно-новогодишната дандания у нас е еманация на традиционно-религиозната ни обърканост. Едно е сигурно: пред религията у нас водещо е езичеството и то е неизкоренимо.
Репортери питат коледари, наметнати с родопски одеяла и овчи калпаци (калпакът е израз на българщината, ако не знаете) защо обикалят по къщите. И баш коледаринът обяснява: "Пеем за здраве, гоним злите сили, благославяме стопаните." Друг е въпросът защо наричаме "пеене" това нестройно и тип "прегракнах на футболен мач" реване.
Да цитирам класика: "Абе, аланколу," в качеството си на какъв благославяш? Това, според християнството, може да направи само оторизирано лице с църковен сан и при стриктно спазване на канона. А самото "гонене" на злите сили е езичество.
Ама то не е само това! Още на Васильовден хукват да рипат и дрънкат кукери. И те гонят злите сили и ако щете вярвайте - тъй както дрънчат с чановете, те също "благославят". Чак ми е криво, че от Софийска опера и балет не са започнали с благословии. А ще изглеждат така изящно!
В супера, покрай малки книжчици с написани пожелания за баница за деца, пожелания за баница за възрастни, се мъдреше и още една: "Традиционни коледни наричания и магии". А?! Молим? Християнски магии? Та нали заради магиите и вещерството, Светата инквизиция се вихри цели седем века!
Забележете, че до ден днешен нито една вдъхновена репортерка не е попитала в качеството си на какви гяволите благославят. Толкова по-лесно е да питаш: "Колко тежи този костюм, колко овце остригахте, а дядо Ви също ли рипаше с чанове?"
Истината е, че езичеството никога не ни е напускало, независимо какво е мислил цар Борис І с акцията по изкореняване на дивотията. И бунтът срещу покръстването от 865 година очевидно е успял - доказателства колкото щете през 2023 г.
petarbor
2 years before
И сурвакарите и те езичници. Друго си е хелоуин нали?
Коментирай