КОЛКОТО Е ВИСОКО БЕСИЛОТО – ТОЛКОВА

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/kolkoto-e-visoko-besiloto-tolkova/155179 SvobodnoSlovo.eu
КОЛКОТО Е ВИСОКО БЕСИЛОТО – ТОЛКОВА

 

Българите след освобождението от турско робство избраха Левски за свой безсмъртен държавен глава. Държавен глава, който първо бе обесен, а чак после се възкачи на престола – на духовния и морален престол. 

Големите думи са опасна работа, особено когато се отнасят за големи хора, какъвто е Левски. И колкото по-големи думи се опитваме да кажем днес, толкова повече раздуваме балона на собственото си безсилие. Балоните и фойерверките ги владеем до съвършенство, но те не са звезди – те са само балони и фойерверки. 

Ние отдавна не говорим за Левски. Ние се надвикаме все по-силно и по-силно и се надпреварваме да си измисляме Левски такъв, какъвто ни е нужен. Ама лично на нас.

Защо бе, хора? Докога така? Докога митът за Левски ще е оправдание за собствените ни провали? Докога ще използваме Левски като рецепта за болкоуспокояване и самочувствие? Левски не е рецепта и не е универсален лек – той е усилие, любов плюс чест. И плюс готовност да се пожертваш – да се пожертваш лично и осъзнато.

Тук ще спомена само, че между другите неща в тефтерчето си Левски е записал и рецепти – рецепта срещу зъбобол например, рецепта за спиране на кръв. Сигурно е искал Апостола освен рани да предложи на хората и рецепта за спиране на кръв. 

Откакто се помня, все се питаме какво е Левски. И си мислим, че като се питаме какво е Левски, някога ще намерим отговор. Дай боже! 

И аз също си имам своите въпроси за Левски: 

Васил Иванов Кунчев наистина ли е лъв? Лъвско ли е наистина неговото име? И какво значи лъвско име?

Дякон Игнатий наистина ли е монах? И защо оставя расото? Дали Васил Иванов Кунчев оставя някога расото наистина?

Питам се и още той светец ли е, има ли някъде по света лъв светец? И кога монахът става лъв? 

Питам се и лъвът наистина ли може да събере и да води народното стадо. 

Искам да знам и дали наистина Левски е убил в Ловеч едно момче ратайче, и искам да знам къде е границата между светеца и лъва. 

Искам да знам и дали е вярно, че Левски е бил мразен, както оня поп от Плевен, който пише, че ако може, ще клъцне Левски като змия между веждите. 

Искам да знам пеел ли е турска песен за саможертвата преди бесилото. 

Вярно ли е, че жените са се влюбвали в него, как ги е омагьосвал?

Вярно ли е, че е бил властолюбив, че е имал двойник?

Вярно ли е, в края на краищата, че е имало такъв човек?

И вярно ли е, че не знаем какво да го правим този Левски днес?

Като създадохме от Левски религия, защо всички искат да са основен камък в църквата му? И защо тези „всички“ умират да си държат портретите му в кабинетите си? Свети Петър е камъкът в Христовата църква, а Матей Миткалото – в църквата на Левски. въпросът е решен и край.

Исках да напиша човешки думи за Левски, а ме повлече извисяването и уголемяването. Макар да знам, че никакво извисяване повече не е възможно, освен височината на Бесилото. 

Колкото е високо Бесилото – толкова. 

Другото е от Дявола и от суетата човешка. 

Николай Милчев

6 Коментара

Реалист

2 days before

Великите българи! Те са много! И НА ТЯХ ДЪЛЖИМ ДЪРЖАВАТА СИ - ПЪРВА, ТРЕТА, ПЕТА.... Г-н писателю, хайде да ни изредиш всички имена, за които се сещаш, сигурна знаеш повече от мен! Като видя кабинетите на днешните с портрета на Левски, по-добре да не продължавам! И все пак, не се съмнявам, че и днес има такива хора и че България няма да загине!

Коментирай

Лакота

2 days before

Ей, нещо ли си, нищо ли си...не те знам. Но когато станеш и ти "лев" (лъв) като Васил Левски, тогава задавай тъпите си въпроси. А дотогава се гледай в огледалото и не се чуди, че не виждаш нищо!!!

Коментирай

Будата с портрета на стената

2 days before

Малко е рикията явну, и нищу ни разбраф! Щи упитъм със сланина!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.