Антикорупционният фонд (АКФ) излезе с ново разследване, в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева, координатор правна програма на АКФ.
"Разказът може да започне от много места. Ако се върна към вашия въпрос защо няма наказан, защо няма осъдени и дори няма констатирани нарушения, трябва да кажем, че една държава съществува чрез институциите си. Това са компетентни органи, които са призвани да имат право и задължение да си свършат работата.
Това, което се случва в нашата държава и го наблюдаваме вече години наред, е, че институциите системно не си вършат работата или я вършат по поръчка. Т.е., когато са мотивирани по друг начин извън наличието или липсата на правни основания за това.
Защо не си я вършат и защо се е случило това, което се е случило в Чирен и което продължава да се случва?
"Чирен е стратегически важен обект, без разширяването му не можем да говорим за енергийна независимост и добри цени на газ за българския бизнес и граждани.
Защо всички органи като "Булгартрансгаз", огромно дружество 100% държавна собственост, възложител на многомилионни проекти, които са призвани да си вършат работата, очевидно не се грижи чрез директорите си за публичния интерес.
Те трябва да възложат сондажите за разширяването на хранилището на компания, която може безопасно и качествено и на възможно най-ниска цена да извърши разширението. Обаче вместо това, проектът се разделя, първо, на три части, самото разделяне отказва всички големи международни компании. И се явяват две български компании, и двете с нула опит в строеж на сондажи. Едната е свързана с Христо Ковачки, а другата е свързана с "Главбулгарстрой" – и двете без никакъв опит за сондажи. Какво правят тези компании – наемат подизпълнители. Кого наемат за подизпълнител – големи международни компании. Всъщност се случва цялостна подмяна на изпълнителя.
Още по-интересно е, че Христо Ковачки печели и се отказва в полза на "Главбулгарстрой". Другият голям проект, построен изцяло по същата схема, е "Турски поток" или както го нарича г-н Борисов "Балкански поток"."
Владимир Малинов и другите свързани с ГЕРБ
"Доскорошния енергиен министър Малинов по времето на строежа на "Турски поток" е бил директор на Правна дирекция в "Булгартрансгаз" и е последният човек, който редактира Пътната карта на "Турски поток", която по-късно бе "загубена" от настоящата финансова министърка и тогавашна енергийна Теменужка Петкова. В тази Пътна карта пише, че "Турски поток трябва да бъде построен максимално бързо, за да обслужи руските енергийни интереси. Без "Турски поток" нямаше да бъде възможно руските доставки да заобиколят Украйна. Това в момента е единственият газопровод, през който тече руски газ към Европа. Но той е построен 100% с български пари – 3 милиарда лева и още се изплаща. В същото време България не може да го ползва.
Малко след като изпраща Пътната карта към Бабаков, през март 2018 година той става изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". По това време неговата съпруга Георгица Стоянова е член на Комисията за защита на конкуренцията. Това е важна подробност, защото срещу възложителя "Булгартрансгаз", разбирайте на г-н Малинов в качеството му на изпълнителен директор, се разглеждат именно от тази комисия.
Самата Георгица Стоянова е политическо предложение на ГЕРБ за този пост през 2016 година. Такова предложение е и председателката на Комисията г-жа Юлия Ненкова, която пък е майка на депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. Неговата съпруга Пламена Ненкова първоначално работи в "Булгартрансгаз" и през 2017 година гръмва скандалът "Кумгейт", свързани с ГЕРБ и Делян Добрев. Тогава г-н Александър Ненков казва, че съпругата му щяла да напусне, обаче тя не напуска, ами я преместват в Брюксел като представител на "Булгартрансгаз." След като все пак напуска малко по-късно, къде мислите отива? В "Главбулгарстрой". Сега, ако се върнем към Чирен, на практика "Главбулгарстрой" получава трите поръчки, които са направени за разширението на Чирен."
Надзорният съвет
"Александър Каназирски е свързан с Бабаков, защото той подготвя програмата на Бабаков в България, когато идва и участва в проектосделка за заобикаляне на икономически санкции срещу Русия, и е собственик на компания, която дължи над 200 хиляди на НАП и държавата не търси тези задължения от него по някакви причини.
Интерес заслужава и Директор обществени поръчки Надя Стойкова, която е дъщеря на Даме Стойков, близък до Борисов човек. Дамата, която води всички протоколи на Управителния съвет и е експерт Ключови проекти, живее на съпружески начала с дългогодишния телохранител на г-н Борисов."
Кое е нередното
"Нередното е, че в много случаи се стига до състояние, което се нарича "конфликт на интереси", т.е. на това лице му се налага да избере дали да работи за обществен интерес или за някого конкретно. Като под обществен интерес се разбира освен всичко друго и ограничените ресурси, които има държавата, за да постигне важни за обществото цели да бъдат използвани разумно.
Какво се получава обаче, ако например аз и вие сме близки, от една партия сме, и вие ме назначавате на длъжност, за която аз нямам никакъв капацитет, образованието ми е неподходящо, нищо не знам за работата, за която сте ме наели, но заемам много важна длъжност, вземам решения, ама всъщност аз ли ги вземам, или някой друг ми казва как да ги взема, защото аз капацитет нямам. В същото време получавам и една много хубава заплата. Сега аз, като дойдете вие, която сте ме назначили, и ми кажете, че даден проблем трябва да го реша, както вие искате, защото иначе няма да работя повече на тази длъжност, която сте ми дали, аз какво ще направя? Като знам, че завися от вас и ако не изпълня каквото искате от мен, ще остана без хубавата заплата. Така се стига до там, че пари в Държавния бюджет, нашите пари не остават."
Отговорите
"Бившият служебен министър на енергетиката г-н Малинов така и не даде задоволителни отговори защо договорите на "Булгартрансгаз" са сключени по този начин, защо е разделена поръчката, защо трите поръчки с огромно оскъпяване са дадени на консорциум, който няма капацитет да изпълни тези поръчки. Защо има прекратен договор, без да се търсят неустойки. Очевидно е, че тук няма правни аргументи, а целта е друга.
Сега се обявява нова поръчка, но тя е още по-странна, защото е още по-раздробена. Директор в момента е Кирал Равначки.
Още по-интересно е, че откак г-н Малинов става министър в служебното правителство на Главчев, Управителният съвет функционира в непълен състав с двама членове – г-н Кирил Равначки и г-жа Дарина Колева. До 17 януари 2025 г. той си функционира така, а 16 януари 2025 беше последният ден на г-н Малинов като министър на енергетиката. На 17 януари Надзорният съвет се събира и взема решение да запълни най-после състава на Управителния съвет с кого?
Разбира се, с г-н Малинов, който вече не е министър. И вчера КЕВР излиза с решение, че няма проблем и няма съмнения за професионалната независимост на г-н Малинов. И така документите са внесени в Агенцията по вписванията. Само че има законова забрана г-н Малинов да заема такава управителна ръководна длъжност в "Булгартрансгаз", след като е бил министър и е упражнявал ръководни и контролни функции по отношение 100% държавното дружество. Това не е нещо, което не подлежи на тълкуване – дружество, което ти е било ресорно в качеството ти на министър ти да му станеш после изпълнителен директор и е направено, за да се избегнат именно конфликтите на интереси, но се пренебрегва."
Медиите и институциите
"Поведението на медиите, особено частните, е зависимо от собствеността. Те сами подбират кои теми са важни за тях и кои не са. По какви критерии се вземат тези решения... Но нас ни потърсиха само от една от частните национални телевизии, а хората трябва да знаят, че това са важни теми, защото, когато се крадат обществени ресурси, това краде от всички нас."
Гражданите би трябвало да се интересуват от това как се харчат техните ресурси
На институционално ниво, как да кажа, че тя трябва да действа, прокуратурата, като знаем какво се случи с "8-те джуджета" например. Комисията за противодействие на корупцията е много важен орган, но тя масово се използва за бухалка, а тя би трябвало да разглежда конфликтите на интереси, но го прави само на изключително дребно ниво. За големите схеми просто раздава едни бележки, че всичко е наред – ето проверихме и няма проблем. По същия начин и АДФИ, и те провериха и казаха, че нямало проблеми с Чирен."
Как са замесени руски депутати като Бабаков и в Чирен, и в "Турски поток" с доскорошния енергиен министър Владимир Малинов, какви още политически зависимости откриват от АКФ – чуйте в звуковия файл.
bnr.bg
jvg
1 day before
— Продължавай, да не мислим сега за другото. Кажи, как си представяш живота десет, двайсет години напред? — Като край Дунав — мост! Шарения от шмекери — търговци на ментета, на дрога и пушкала, компаньонки и сутеньори, стражари и апаши, обединени около една страст — парите… Завършена бананова държава, с три процента богати мутри; останалото — лумпенизирани обитатели на панелни комплекси, три милиона пенсионери и непоклатимата класа на държавните чиновници, бозайници от данъкоплатеца и международните валутни фондове. Това е цитат от "Дунав мост" на Георги Мишев, от 1999г.
Коментирай