С дълбоко възмущение и недоумение приемам действията на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК), която избира да атакува Комисията за защита на потребителите (КЗП) чрез медиите, вместо да насочи усилията си към решаване на реалните проблеми в сектора. Това пише в своя позиция председателят на КЗП Мария Филипова.
Публикуваме текста, без редакторска намеса:
Разбирам недоволството, че на някои хора не им харесва да се придържат към закона, но ще им се наложи да свикват, че годините на заобикаляне на закона с прикрити като неустойки възнаграждения за избягване на тавана на ГПР приключиха. Няма как да направя компромис с потребителските права, за да удовлетворя исканията на кредиторите да си запазят практиките, за които българските съдилища и съда на ЕС са категорични, че са незаконосъобразни и ощетяващи потребителските интереси. Секторът на небанковото кредитиране ще трябва да свиква да развива бизнеса си съобразно законите на Република България. Напомням на дружествата, че КЗП се интересува единствено от отношенията между кредитор и потребител. Отношенията между самите търговски дружества в светлината на конкуренцията помежду им не се уреждат от потребителското законодателство, което разглежда само отношенията между потребители и търговци. Въпросите свързани с регистрационните режими, редът и условията за извършване на дейностите по Закона за кредитните институции също не попадат в обхвата на компетентност на КЗП. За тези си проблеми дружествата не могат да търсят вина в КЗП.
В заключение подчертавам, че КЗП не може да е страна по споразумения с търговци или браншови организации на търговци, които не решават реални потребителски проблеми, а декларират готовността на кредиторите да спазват закона. Първо, защото така или иначе са длъжни да спазват закона. Второ, поради задълженията на КЗП да третира всички субекти на закона равно, безпристрастно и обективно, както и задължението да не нарушава конкурентното право чрез действия или бездействия. Например, рекламирайки индиректно чрез участието си в споразумението кредиторите, членуващи във въпросната браншова организация, за сметка на останалите участници на пазара.
Комисията за защита на потребителите е орган, който цели правата и интересите на потребителите да не бъдат нарушавани. Следователно за КЗП е без значение какви ще са последствията за бизнеса на търговците, практикуващи нелоялни търговски практики, накърняващи икономическите интереси на потребителите. Волята на европейския и българския законодател е такива практики да няма на територията на вътрешния пазар на Европейския съюз.
4 Коментара
Хубаво
1 day before
Дано да си върши работата толкова добре колкото и изглежда.
Коментирай
Мирише ми
18 hours before
На извиване на ръчички. На рекет. Толкова пъти се е случвало. Не помните ли енергодружествата. Златодобива. Мобилните оператори.
Коментирай
Injun Joe
4 hours before
До "мирише ми": Какво извиване на ръчички ти се привижда? Жената иска да защити твоите интереси като потребител срещу произвола на мобилни оператори, всякакви монополисти и мутренски лихварски фирми и фирмички! Но ако на теб ти харесва да те щавят и да ти одират по десет кожи от гърба, така да бъде! Дано съм те разбрал погрешно!
Хубаво
1 day before
Дано да си върши работата толкова добре колкото и изглежда.
Коментирай