Над 80% от водопроводите в България са в лошо състояние

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/nad-80-ot-vodoprovodite-v-balgariya-sa-v-losho-sastoyanie/171351 SvobodnoSlovo.eu
Над 80% от водопроводите в България са в лошо състояние

Само една пета от водопроводите у нас са в добро състояние. Вместо 1500 километра на година се подменят около 300 километра тръби. Това показват данните на една от най-големите строителни фирми за водопроводни ремонти у нас, обобщи БНТ.

По данни на Българския ВиК холдинг за последните десет години са усвоени едва 4,5 млрд. лева за подобряване на водната инфраструтура при първоначално заделени по проекти на Световната банка 12 млрд. лева.

Почти в цялата страна има проблем със състоянието на водопроводната мрежа. Това показват данните на една от най-голямите фирми за ремонти в сектора.

„Повече от 80% от водопроводите са в недобро състояние. Има доклад на Световната банка, в който се дефинират нужди за ВиК сектора – не само за водопровод, но и за канализация, в размер на 32 млрд. лева“, обясни Благой Козарев, генерален директор и председател на УС на строителна фирма.

Повечето водни дружества обаче не могат да си позволят пълномащабни инвестиции и оттам сериозно изостава подмяната на мрежата.

„В България от програмата на Световната банка за опазване на околната среда са били предвидени 12 млрд. лева за десетгодишен период – от 2015 година до 2025 година. Усвоени са 4,5 млрд. лева“, каза проф. д-р инж. Ганчо Димитров, председател на НС на Български ВиК Холдинг.

„Водопроводната мрежа е около 75 хиляди километра. Би следвало да подменяме по около 1500 км годишно, вместо 1500 км, ние подменяме около 300 км. Сами разбирате, че това води до едно ускорено амортизиране на мрежите всяка една година, защото ние изоставаме“, коментира Благой Козарев.

Така ситуацията, вместо да се подобрява, се влошава, показват данните на бранша. Подобен е случаят и в Плевен, където по-голяма част от мрежата е в окаяно състояние.

„В Плевен водопроводната мрежа е по-дълга от тази в други населени места и с по-големи диаметри, съпоставими по население и територия. Там има много стоманени тръби, които са изгнили, с изтекъл експлоатационен срок и етернитови водопроводи“, посочи проф. Ганчо Димитров.

„Плевен изпълнява своята инвестиционна програма всяка година. Ако той вложи повече разходи, трябва да се увеличи цената. Така че трябва да има баланс между средствата, които се влагат и цената за населението“.

Най-бързото решение в момента е да се намаляват загубите в най-критичните участъци, да се регулира налягането на водата, така че режимът да се сведе само до нощен, обясни експертът. Търсят се и алтернативни източници на вода, но трайно проблемът може да бъде решен само чрез изграждането на нов язовир.

Повечето от досегашните ремонти на водната мрежа са извършени по европейски програми. В момента държавата е готова да вложи повече пари във водни проекти, но има и куриозни случаи, за които също трябва да се помисли, алармират експертите.

„Най-елементарен пример, направили сме пречиствателна станция, редно е да ѝ осигурим охрана. Само че това е един оперативен разход, който натежава много сериозно на ВиК оператора и няма как да бъде поет от програма околна среда, защото е оперативен разход след приключване на проекта“, коментира Благой Козарев.

И въпреки засушаването, страната ни има добри водни възможности, показват данните на изпълнителната агенция околна среда.

„България се оценява с относително значими пресни водни ресурси, доста над средното европейско ниво. Както като абсолютен обем, както и на отделен човек от населението“, обясни Илияна Ангелова, експерт в „Мониторинг и качество на водите“ в ИАОС.

Успоредно обаче с подмяната на тръбите трябва да се мисли и за качеството на водите като има райони в страната като Хасково и Брезник където замърсяванията са трайни. По данните на Агенцията по околна среда обаче, ситуацията в това отношение се подобрява като цяло.

„Запазва се тенденция за подобряване на качеството на водите, както в дългосрочен, така и в краткосрочен план. Въпреки това все още има някои водни тела в риск, за които са изготвени мерки за постигане на добро екологично и химично състояние“, заяви Илияна Ангелова, експерт в „Мониторинг и качество на водите“ в ИАОС.

Така на практика се оказва, че основната причина за водните проблеми у нас са забавените ремонти, забавеното търсене на нови източници на води, а не толкова засушаването в страната.

https://otupor.com/

8 Коментара

И в склада няма

9 months before

Програми и фондове за безводие и инфраструктурни проекти на еу, ек и т.н.. Гласувайте, ПАК!!! На баня, братя и не забравяте за сапуна! БУХАХА

Коментирай

Kiko

9 months before

Нушке, къде са парите ! На кого ги даде ? Провикна се Асенчо,Голем смех...

Коментирай

У нас има ВОДНА МАФИЯ? 🔥 Нинова с нови разкрития

9 months before

💧 Над 200 частни ВЕЦ-а източват водата, за да трупат милиони за малцина? 📑 Секретен доклад показва скандалите във водния сектор! 👉 Защо България остава на сухо, докато сметките на „елита“ набъбват? 👉 Опитва ли властта да прикрива истината след скандала с парашута в Несебър? 👉 Срива ли се икономиката и защо Бойко Борисов е изнервен и предизвиква скандали? 👉 Има ли рекет върху бизнеса заради продънения държавен бюджет? https://www.youtube.com/watch?v=M1XPk092gbU&t=9s

Коментирай

💧 Над 200 частни ВЕЦ-а източват водата, за да трупат милиони за малцина?

9 months before

БРАВО БОКО, БРАВО ТИКВО! БЛАГОДАРИМ ТИ ШАЙКО ГЕРБ ЗА БЕЗВОДИЕТО! 500 милиона лева за ремонт на язовири потънаха във фирми свързани с ГЕРБ https://share.google/rQjjw5w96y4RdUPFN „По време на управлението на ГЕРБ загубите в мрежата достигнаха на места 90%, без да се инвестира в мрежата" Плевен - 80% загуби, празни обещания В Плевен, областта с най-много засегнато население от воден режим, загубите на вода нарастват от 61% през 2019 година до над 70% през 2023 година общо за областта, и над 75% за самия град. "Там е всеизвестно, че липсват възможности за алтернативни водоизточници, основната мярка трябва да е насочена към намаляване на загубите на вода - защото от малкото вода която идва, изтичат 70%"

Коментирай

Мутрите от шайката ГЕРБ затриха и язовирите „Копринка“ и „Жребчево“, които вече са на минимума

9 months before

Мутрите от шайката ГЕРБ затриха и язовирите „Копринка“ и „Жребчево“, които вече са на минимума https://share.google/lEPWE8rVoIxAf5Yfl Язовир „Копринка“ с 23.026 млн. м3 е с 16.19 % от общия му обем, а „Жребчево“ – на 21.08 %. Данните са от понеделник, 25 август, на МОСВ. В ежедневния бюлетин на ведомството е посочено също, че последният е на 14,68% от разполагаемия си обем, а казанлъшкият „Копринка“ се е стопил до неузнаваемост – на 12,88%.

Коментирай

ЦЯЛОТО МУТРЕНСКО ВОЙНСТВО

9 months before

Борисов пред БНТ преди минути – „Чукнете в Гугъл да видите кой е виновен за безводието в Плевен.“ Чукнах. Последните трима кметове на Плевен: 2011-2015 Д. Стойков – ГЕРБ. 2015-2023 Г. Георг Леонидов Спартански български адвокат и политик, член на неправителствената организация Национално движение Русофили. 2023 до днес В. Христов – ГЕРБ. Е не ми стана ясно кой е виновен.

Коментирай

Мутрите от шайката ГЕРБ затриха и язовир "Батак"

9 months before

Мутрите от шайката ГЕРБ затриха и язовир "Батак" Само за два месеца брегът на водоема се е отдръпнал с десетки метри Язовир "Батак" пред екокатастрофа - 1/3 от водата я няма https://epicenter.bg/article/Vodata-v-yazovir-Batak-e-na-rekordno-nisko-nivo/397071/2/0 Единствената възможност за напояване на земеделските площи в района, е язовир Батак и Белмекен, но той отпуска доста по-малко водни обеми

Коментирай

РОСЕН МИЛЕНОВ

9 months before

РОСЕН МИЛЕНОВ: ВНЕСОХ ИСКАНЕ ЗА ИНФОРМАЦИЯ ДО МИНИСТЪРА НА МРРБ https://www.youtube.com/watch?v=yt0xdfR-DYk Канал 3 19,2 хил. абонати РОСЕН МИЛЕНОВ

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.