Натуропатия: Гладуване срещу автоимунни болести?

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/naturopatiya-gladuvane-sreshtu-avtoimunni-bolesti/160583 SvobodnoSlovo.eu
Натуропатия: Гладуване срещу автоимунни болести?

Помага ли този метод, когато имунната система атакува собствените си клетки. Защо натуралната медицина успява там, където съвременната не успява

„Благоразумие означава човек да е господар на удоволствията и желанията си.“ Платон 

Причините

От натуропатична гледна точка автоимунните болести не са просто случайна грешка на имунната система, а резултат от натрупани токсини и биохимични отклонения в тялото и грешки в начина на живот, създаващи сериозен дисбаланс в организма. Натуралната медицина вместо да се фокусира върху потискането на симптомите с лекарства, както прави официалната медицина, търси причините за нарушеното равновесие.

Тялото ни е обиталище на огромна съвкупност от микроскопични организми, наречени микробиом. Броят им надвишава този на нашите собствени клетки, а сумарното тегло може да достигне 2 кг. Най-многобройни са те в дебелото черво, но се откриват и по кожата, устата, дихателните лигавици и гениталиите. В този смисъл човешкото тяло представлява хибриден суперорганизъм, чието здраве зависи пряко от свойствата и поведението на собствения му микробиом. Тъй като голяма част от имунните клетки се намират в чревния тракт, здравето на червата е ключово за имунната система.

Характерната за индустриалния свят диета е бедна на фибри и богата на преработени продукти, захари, консерванти, оцветители, антибиотици и други видове химия. Насищането на стомаха и червата с подобни храни предизвиква чревна пропускливост, при която токсини и остатъци от храносмилането преминават в кръвта, предизвиквайки имунен отговор. Понякога той е насочен към собствени структури, което отключва автоимунно заболяване.

Механизмът

Как се случва това? Навлизането на токсини в тялото претоварва обменните и отделителни органи, чиято задача е да ги елиминират. Понякога опасните молекули се свързват с клетъчни структури и ги карат да изглеждат различни за имунните клетки, които атакуват, развивайки автоимунен процес.

Емоционалният стрес и хроничният дисбаланс водят до повишаване на хормона кортизол, който потиска имунната система и способността й да разграничава своето от чуждото. Така потиснати емоции или травми също могат да допринесат за възпалителни процеси, прогресиращи в автоимунно заболяване. Липсата на ключови хранителни вещества като витамин D, цинк, омега-3 мастни киселини или антиоксиданти влошава имунната регулация. Често срещани хранителни непоносимости (напр. към глутен или млечни продукти) също могат да предизвикат възпаление в тялото, което с времето да доведе до автоимунни реакции.

Хроничните вирусни и бактериални инфекции притежават свойството молекулярна мимикрия, което също може да провокира автоимунен отговор спрямо засегнатите тъкани и органи. Не на последно място значение има и генетиката, която предразполага към отключване на една или друга автоимунна болест, но в повечето случаи изявата на гените може да се контролира с подходящ начин на живот и хранене.

Решението

От натуропатична гледна точка лечебният глад и съпътстващите го очистителни процедури (като озонотерапия и хидроколонотерапия) могат значително да ограничат патологичните автоимунни процеси, особено ако са последвани от предимно растително хранене. Тези методи водят до дълбока дезинтоксикация, при която видоизменените биоструктури отново започват да се разпознават от имунните клетки като свои.

Лечебното гладуване задейства автофагията – процес, при който клетките "почистват" увредените си компоненти и така се намалява броят на неправилно функциониращите имунни клетки, способни да атакуват собствените тъкани. Краткосрочният глад може да успокои свръхактивността на имунната система, като я освободи от постоянното обработване на хранителни антигени. Това е особено полезно при състояния като ревматоиден артрит или лупус, където имунитетът е в трайно активирано състояние.

Лечебният глад с плодове, които са богати на антиоксиданти и витамини, осигурява почивка на храносмилателната система и дава възможност на тялото да пренасочи енергията си от храносмилане към възстановителни процеси. При автоимунните заболявания хроничното възпаление е ключов фактор, докато гладуването намалява нивата на възпалителни цитокини, като същевременно подпомага детоксикацията. Плодовете и медът по време на плодолечебния режим доставят малко, но достатъчно количество лесно смилаеми въглехидрати, което поддържа енергията, без да натоварва черния дроб или бъбреците. А медът има антимикробни свойства и потиска болестотворните микроорганизми. Билковите чайове стимулират изхвърлянето на токсините през урината и потта.

По време на глад пропускливата чревна лигавица има шанс да се възстанови. За да продължат оздравителните процеси в тялото, е добре след захранването да се премине към диета, изключваща месни и млечни храни. Веганското хранене, особено когато е богато на високоалкални храни (зеленчуци, плодове), балансира алкално-киселинното равновесие в тялото и може да намали системното възпаление и да възстанови чревната лигавица. По обратен начин въздействат повечето от животинските и преработени храни, които повишават киселинността и влошават състоянието.

Цялостните растителни храни - зеленчуци, плодове, ядки, семена и бобови култури - осигуряват достатъчно протеини, витамини, фибри, а също пребиотици и пробиотици. Растителната диета може да бъде богата на витамин D (от гъби или слънце), омега-3 (от ленено семе, чиа), цинк (от тиквени семки) и магнезий (от листни зеленчуци), които подпомагат имунната модулация.

Лечебният глад обаче не е подходящ за всеки – хора с тежки автоимунни състояния или ниско тегло трябва да го прилагат внимателно и да се консултират с компетентен специалист по хранене или природолечение. При веганското хранене е важно да се осигури достатъчно витамин B12, желязо и протеини, за да се избегне дефицит, който може да влоши състоянието. За постигането на максимален резултат, оптимизирането на храненето е добре да се комбинира с управление на стреса и физическа активност.

Този път към решаване на проблема не противоречи, а допълва вижданията на конвенционалната медицина, която често набляга на потискане на симптомите посредством лекарства. Опитът ни показва, че в много от случаите в съвременния свят именно съчетаването на природните с модерни лечебни средства може да доведе до трайно преодоляване на автоимунните нарушения.

Визитка

Д-р Красимир Милев е роден през 1971 г. Завършва медицина през 1996 г. във Варна и решава да продължи развитието си в областта на холистичната медицина. През 1998 г. започва работа в клиниката (тогава Център за лечение с плодове на д-р Емилова). От 2002 г. е главен лекар на клиниката, наблюдавал е и активно участвал в лечението на голяма част от десетките хиляди пациенти, преминали през лечебното заведение. Д-р Милев има докторска степен по алтернативна медицина към университета в Калкута, завършил е курсове по ароматерапия и е член на международното общество по холистична медицина. Автор е на множество публикации на тема природосъобразно хранене и здравословен начин на живот.

trud.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.