Недостъпният дом: Сравнение на имотния пазар на Балканите и Централна Европа

Средната цена на квадратен метър в градовете е 2160 евро

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/nedostapniyat-dom-sravnenie-na-imotniya-pazar-na-balkanite-i-centralna-evropa/161745 SvobodnoSlovo.eu
Недостъпният дом: Сравнение на имотния пазар на Балканите и Централна Европа

Средната цена на квадратен метър в градовете е 2160 евро

Ако се замислите, преобладаващата част от познатите ви разчитат предимно на собствено жилище в големите градове, което само по себе си е истинско чудо, при положение, че според статистиката с едногодишната си заплата българинът може да си позволи да закупи едва 5 кв. м. жилищна площ. 
Цените на имотите продължават да следват тренда нагоре и очакванията за спукване на балона очевидно няма да се случат, така че сдобиването със собственост е проблем и за хора с добри доходи. Към днешна дата при средна годишна заплата от около 11 400 евро, потребител може да си позволи 5.27 кв. м. в централните части на големите градове.

Средната цена на квадратен метър в тези локации достига 2160,53 евро, което прави покупката на имот изключително предизвикателство за мнозина. И въпреки тези цифри, оказва се, че у нас да купиш жилище, е по-достъпно в сравнение, с други държави от региона, където цените на недвижимите имоти са на космически цени. В Румъния например цената на квадратен метър е малко по-висока от тази у нас – 2223 евро. Въпреки по-ниската средна годишна заплата от 11 100 евро румънците могат да си позволят около 4,99 квадратни метра в централните части на своите градове.

Гърция, както се очаква, е още по-скъпа. Средната цена на квадратен метър в централните части на градовете е 2779,36 евро, а със средна годишна заплата от 11 560 евро гърците могат да си позволят едва около 4,16 квадратни метра. Въпреки минималната разлика в доходите спрямо България и Румъния високите цени на имотите в Гърция значително намаляват достъпността на жилищата.

Ситуацията в Хърватия и Словакия е още по-сложна. В Хърватия цената на квадратен метър достига 3931 евро, а с по-високата средна годишна заплата от 15 600 евро хърватите могат да си позволят около 3,97 квадратни метра в централните райони на своите градове. В Словакия със средна годишна заплата от 13 700 ввро местните могат да си купят около 3,85 квадратни метра за 3565 евро за квадратен метър.

Съвсем други са цифрите в Германия и звучат доста стряскащо за българския потребител. Там цената на квадратен метър е средно 5528 евро. Това поставя страната в категория с високи разходи за покупка на жилище, но пък като имаме предвид, че доходите са несъизмерими с българските, нещата се променят. Със средна годишна заплата от 33 600 евро немците могат да си позволят около 6 квадратни метра в централните части на големите градове.
Източник: Уикенд 
 

2 Коментара

Не само недистъпен

7 hours before

Но и супер некачествен...опасен

Коментирай

Предупрежда ам хората че в тия некачествени коптори не може да се живее

5 hours before

Чуваш и пръднята на съседите, кога се къпят, й га говорят по телефона или помежду си , кога гледат текевизия ...т.е. в тези коптори не може да се спи...освен това тръбите протичат, пясъка от "бетона" почва да се роби като трохи на стар хляб...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.