От началото на 2024 година на територията на България са констатирани общо девет огнища на шарка по дребните преживни животни в областите Ямбол, Стара Загора, Хасково и Сливен. Веднага след установяването на огнищата са предприети мерки за овладяване и ликвидиране на заразата, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Взети са проби от всички животновъдни обекти, намиращи се в 3-километровите защитни зони около огнищата, а в 10-километровите наблюдателни зони са проведени клинични прегледи и само при съмнение или наличие на клинични признаци на заболяване е извършено пробовземане.
Огнищата са потушени с пълното съдействие на стопаните и при стриктно спазване на изискванията на европейското и националното законодателство за борба с епизоотичните заболявания, посочват от Агенцията и изразяват благодарност на засегнатите стопани за тяхното съдействие и отговорност.
Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети, напомнят от Агенцията. Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, проявяващо се с треска, депресия, обрив от папули по кожата и пневмонични огнища в белите дробове. Обривите започват с червени петна, които преминават в черни крусти и открити рани, видими най-вече по главата, корема, вимето, опашката и вътрешните части на крайниците. Главата често е подута и деформирана. Заболяването може да завърши със смърт.
То се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства, изтъкват от Агенцията и подчертават, че превенцията е ключова, което означава избягване на контакт между животни от различни стада, посещения на чужди животновъдни обекти, размяна на животни и оборудване. Необходимо е и да се осигури дезинфекционна площадка на входа на фермата, да се използват предпазни облекла за посетителите и да се поставят новозакупените животни под карантина за 21 дни.
БАБХ напомня, че редовната проверка на животните от стадото е от съществено значение. При всяко съмнение за шарка по дребните преживни животни е необходимо незабавно да се уведоми официален ветеринарен лекар. Обявяването на болестта е задължително и изключително важно за ограничаване на по-нататъшното ѝ разпространение, посочват от Агенцията и напомнят, че сигнали могат да се подават денонощно на телефон: 0 700 122 99.
В сряда - 4 декември, служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че са унищожени огнищата на шарка по овцете, а за първото в ямболско обезщетенията на стопаните вече са изплатени. Процедурата е задвижена и за другите унищожени огнища, а парите са предвидени и са налични. Премиерът посочи тогава, че бързото ликвидиране на тези огнища е благодарение на съдействието на стопаните.
Междувременно, по-рано днес, служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов, на съвместен брифинг със служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков в Пазарджик, заяви, че Българската агенция по безопасност на храните и МВР предприемат всички мерки за ограничаване на огнището на заразата от чумата по овцете във Велинградско.
В началото на декември изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински съобщи, че в констатираното огнище на зараза от чума по дребните преживни животни във Велинград става дума за около 1760 броя животни. Те са на петима собственици, които са свързани - баща, двама сина и две снахи, а животните се гледат заедно, посочи тогава Патарински и уточни, че е било потвърдено неколкократно, че животните във Велинград са носители на вирус.
БТА