На кого е обещал да даде на концесия красивия залив „Болата“ областният управител на Добрич Румен Русев? Този въпрос си задават еколози, които от години са ангажирани със защитата на един от най-живописните плажове по Черноморието.
Както е известно, „Болата“ редовно оглавява световни класации за забележителности и поради тази причина интересът към „разработването“ му е огромен.
Сегашният областен управител в Добрич Русев се оказва много сговорчив по темата. Дори вече се е задействал със замах. На 16 декември е изпратил писмо до главния секретар на Министерския съвет Габриела Козарева и до министъра на туризма Евтим Милошев. В него се опитва да убеди високите етажи на властта, че заливът трябва да бъде вкаран в списъка на плажовете, които ще се дават под наем. Според управника Русев, „Болата“ не е защитена територия, понеже през него минавал път, имало асфалтов паркинг и нямало наблизо хабитат на тюлен монах, а през 2003 г. дори някой вдигнал кебапчийница на пясъка.
Губернаторът обаче пропуска фактът, че плажът попада в защитена местност Степите и граничи с природен резерват „Калиакра“, който е с възможно най-високата степен на защита и всякаква човешка намеса в него е изключена. Степите пък са буферна зона и в тях е недопустимо да се строи, да се прокарват пътища, да се поставят павилиони, ресторанти и каквито и да е плажни съоръжения. Не могат да се правят нито пречиствателни станции, нито електрически подстанции.
Затова е нелепо да се връща лентата повече от 20 години назад във времето, когато „Болата“ е даден под наем и на плажа е инсталиран павилион. По онова време, аргументира се областният управител, било направено дори „водоснабдяване и захранване с електричество“ и затова сега плажът не бил защитен. Само че през 2015 г. започва съдебно дело, заведено от Министерство на екологията срещу частниците, вдигнали кръчма на плажа. Решението тогава е категорично – незаконният строеж трябва да бъде премахнат. „Това, че някой е газил грубо законите, не може сега да е аргумент за нови строежи“, казват запознати.
Те припомнят, че в двете защитени местности Степите и Калиакра, могат единствено да се ремонтират съществуващите буни в залива и никаква друга дейност не е разрешена. Затова според тях е нелепо областният чиновник да твърди, че може да се осигури широк свободен достъп до залива и плажа през определени имоти. В Степите, които са буферна зона, не може да се прокарва инфраструктура, така че заливът да се напълни с туристически тълпи и коли. „Изключена е всякаква комерсиална истерия“, обясняват еколозите. Но Румен Русев изглежда живее в паралелен свят, където законите се интерпретират не според текста си, а според това, на кого какво е обещано. Може би се надява, че никой няма да забележи разминаването, че някак ще бъде преглътната и тази гавра с природата, но няма да стане точно така“.
За да се осигури достъп до плажа, трябва да се направи паркинг. Само че местността има дюни, скални образувания и степи, така че няма как върху тях да се лее асфалт и бетон. По-скоро областната управа трябва да отстрани прокарания сега път и теренът да бъде рекултивиран“, отбелязват запознати. Те са категорични, че предложението на Румен Русев за „стопанисване“ на „Болата“ показва, че в областната управа не могат да оценят тази забележителна местност, да не говорим, че правят и някакви аматьорски упражнения върху закона.
Еколозите очакват Министерският съвет да отхвърли безумната идея за „експлоатация“ под наем на „Болата“. Все пак не става въпрос за отдаване под наем на поредната банална кръчма в центъра на Добрич.
Източник: Уикенд