Институцията празнува своята 20-годишнина в петзвезден хотел на морето, над 100 служители са я напуснали за година
На 22-ри ноември всички служители на Агенция по вписванията ще бъдат командировани за три дни в черноморския курорт Равда. Целта на мероприятието не е служебна, а тържествена – изпълнителната агенция към министъра на правосъдието отбелязва 20 години от създаването си през 2004-та година. Развлекателната програма в двете празнични вечери ще бъде поднесена от двама популярни естрадни изпълнители, а сметката за пиршеството ще се плати с държавни пари. Това само̀ по себе си не звучи като огромен проблем – всяка институция прави банкети, пък и поводът е хубав. Дори повърхностен преглед на интернет страницата „registryagency.bg“ обаче би ни накарала да си зададем въпроса: „Какво празнуват тези хора?“.
Има нещо гнило в Агенция по вписванията и то вече мирише отдалеч.
Експерти в Централно управление капят като круши, служители подават предизвестия за напускане на втория си работен ден
От 2021-ва година изпълнителен директор на Агенция по вписванията е Даниела Митева. Прави впечатление фактът, че нейното управление е съпътствано от невъобразимо текучество на кадри. Дори външен за Агенцията наблюдател може да установи, че само през месец ноември в секция „Кариери“ към сайта на Агенцията по вписвания са публикувани обяви по 18 конкурса за общо 20 свободни работни позиции, 16 от които са за служители в Централно управление – тоест хората, които работят пряко Даниела Митева. 3 от въпросните 16 позиции са за ръководни длъжности.
Сайтът на Агенцията индексира 15 страници с резултати в секция „Кариери“, като се показват по 10 резултата на страница, а последният запис на 15-та страница датира от 17.05.2024 г. Казано с думи прости – в периода 17.05.–21.11. т.г. Агенция по вписванията е провела 150 конкурса за свободни работни позиции. Да беше частна фирма – да кажеш, че се разраства. Но щатното разписание на тази институция е фиксирано със закон – 622 души.
Допълнително прави впечатление фактът, че обяви за едни и същи експертни и ръководни длъжности се повтарят всеки месец. Десетки новоназначени кадри идват и си отиват за по-малко от 45 дни, като някои от тях подават предизвестията си за напускане в рамките на първата си работна седмица. Още по-озадачаващо е, че Агенция по вписванията всъщност предлага едни от най-високите заплати в държавната администрация – и хората въпреки това бягат като попарени. Защо?
Отговора на този въпрос трябва да потърсим отвътре.
Държавна работа като в хорър филм
Пословични са легендите за държавната работа в българската народопсихология. Много хора я асоциират със спокойствие и мечтаят да имат такава – основно защото разполагат с красноречиви примери за некоректни работодатели в частния сектор.
Такъв бях и аз – докато не попаднах в Агенция по вписванията.
Ще запазя името си в тайна. Не защото ме е страх – така или иначе бях единственият служител, който посмя да се опълчи срещу деспотизма и тиранията на Даниела Митева. Цялата Агенция знае кой съм, но не желая да си правя личен пиар върху гърба на един компрометиран държавник със съмнителни професионални качества, чийто мандат обезличи и обезкърви едно от най-ключовите звена в публичната администрация на родна почва. Като гражданин обаче се чувствам длъжен да опиша какво се случва в институцията, която знае всичко за нас – за имотите ни, за бизнесите ни, за професиите ни и дори за брачните ни отношения.
Ще започна оттам, че на всеки служител в Агенция по вписванията (с изключение на хигиенния персонал и портиерите) се издава служебен електронен подпис. Аз бях човекът, който администрираше електронните подписи в Агенцията.
Новопостъпващите служители получаваха електронните си подписи от мен, а напускащите ми ги предаваха, за да ги унищожа. През 2024 г. аз и колежката ми от отдел „Информационни системи на регистрите“ сме прекратили над 100 електронни подписа. С по-голямата част от тези хора съм разговарял лично. Познавам професионалния им път, зная и причините за напускането им.
Основната причина винаги беше една и съща – отношението на Даниела Митева.
Не е случаен фактът, че най-голямо текучество се наблюдава именно в Централно управление на Агенцията по вписвания – служителите, които имат пряк досег с г-жа Митева на ежедневна база. Така например през 2024 г. целият персонален състав на отдел „Управление на собствеността“ се подмени няколко пъти.
Всички служители в Централно управление неминуемо се сблъскват със следните три фундаментални проблема:
1) Изпълнителният директор почти ежедневно привиква цели отдели на оперативки, които продължават с часове. На въпросните срещи по-малко се обсъждат съществени работни теми и повече се дискутират лични взаимоотношения, като се правят неуместни психологически анализи на служителите. През това време работата се натрупва, а експертите биват принуждавани да я изпълняват след изтичане на работното им време. Противно на всички легенди за държавната работа – в Агенция по вписванията има служители, които идват на работа в 09:00 и работят до полунощ!
2) Личното отношение на Даниела Митева е водещо във всеки аспект, а субективизмът е издигнат на пиедестал. На едни служители се заплаща извънреден труд, на други – не. Едни служители получават бонуси, други – не. Обяснения не се дават на никого за нищо – или търпиш, или си отиваш.
3) Стилът на общуване на г-жа Митева с нейните подчинени е пренебрежителен. Тя често повишава тон, прави личностни квалификации и дори обижда.
Една царица и безброй пешки
Даниела Митева има специфични възгледи за упражняване на контрол, вследствие на които не допуска опитни хора да се задържат на ръководни длъжности. За да онагледя твърдението си, ще представя текущата структура на Обща администрация в Агенция по вписванията:
Дирекция „Правно обслужване, човешки ресурси и деловодство“ (ПОЧРД)
Дирекцията се състои от два отдела – „Административно-правно обслужване“ (АПО) и „Човешки ресурси и канцелария“ (ЧРК). Към момента няма назначен директор на дирекция ПОЧРД, а изпълняващ длъжността е служител със 7 месеца стаж в Агенцията. Доскорошният началник на отдел АПО беше преназначен като началник на отдел в друга дирекция – отдел АМО, който пък от своя страна смени двама началници на отдел и един изпълняващ длъжността началник на отдел в рамките на последната половин година. Единственият опитен служител в дирекция ПОЧРД е началникът на отдел ЧРК.
Дирекция „Финансово-стопански дейности и управление на собствеността“ (ФСДУС)
Дирекцията се състои от двата отдела с най-голямо текучество – „Финансово-счетоводно обслужване“ (ФСО) и „Управление на собствеността“ (УС). Към момента директор на дирекция ФСДУС е служител с 2 месеца стаж в Агенцията. Началник на отдел ФСО няма – последният такъв напусна след по-малко от месец служба. Изпълняващ длъжността началник на отдел ФСО е служител, който работи в отдела от 5 месеца. Началник на отдел УС е служител с 3 месеца стаж в Агенцията. Преди това отделът имаше друг началник със скромен опит – той се задържа около месец, след което напусна.
Дирекция „Информационно обслужване и технологии“ (ИОТ)
Дирекцията се състои от два отдела – „Внедряване и поддръжка на информационните технологии“ (ВПИТ) и „Информационни системи на регистрите“ (ИСР). Назначен директор на дирекция ИОТ няма от около година – такъв не съм сварил през цялото ми прекарано време в АВ. Изпълняващ длъжността директор на дирекция ИОТ е служител с около 3 години стаж в Агенцията, който иначе е главен експерт в отдел ВПИТ. Самият отдел ВПИТ няма нито началник, нито изпълняващ длъжността началник на отдел. Отдел ИСР не е имал нито началник, нито изпълняващ длъжността началник на отдел през последните около 11 месеца – до деня след освобождаването ми от длъжност. В края на последния ми работен ден, новата ни 26-годишна колежка в отдела се похвали, че считано от 13.11.2024 г. е определена лично от г-жа Митева за началник на отдел ИСР – след „цели“ 3 седмици стаж в агенцията! Как ли се случи това?
Всяко чудо за три дни, или краткият възход и падение на едно политическо назначение
За никого не е тайна, че в държавната администрация съществуват политически зависимости. Наскоро такава сцена се разигра пред очите ми. Беше като по учебник, случи се нагло и безпардонно. Сценаристите на тази трагикомедия дори не се бяха постарали да обучат актрисата в главната роля да си мълчи.
В края на месец октомври, в Агенция по вписванията беше назначена млада жена. Името ѝ не ни говореше нищо, но още с влизането си тя гордо започна да изтъква пред всички колеги, че е действащ председател на младежката организация към политическа партия „Да, България“. Три седмици по-късно въпросната дама стана началник на отдел „Информационни системи на регистрите“ – без да познава дейността на отдела и регистрите и без да разполага с необходимия професионален опит за заемане на длъжността. Отношението на г-жа Митева към нея беше видимо различно от това, което тя демонстрираше към всички останали служители в отдела.
Казват, че от върха се пада най-лесно и най-много боли. Може би точно така завърши и тази история. От свои източници разбрах, че служебното правоотношение със съответната госпожица е било скоропостижно прекратено на 20-ти ноември – точно седмица, след като тя беше провъзгласена за началник на отдел. Възможно е това да има връзка с факта, че вече съм сезирал Министерство на правосъдието за случая и новината вероятно е стигнала до ушите на г-жа Митева. Някак ми се струва, че в момента тя се опитва да прикрие следите за начина, по който е нарушила Чл. 7, ал. (2), т. 5 от Закона за държавния служител – но не съм юрист и единствено мога да предполагам това.
С отворени очи към светло бъдеще
Въпреки обрисуваната в този текст мрачна картина, Агенция по вписванията е важна и заслужава да ѝ се случват единствено хубави неща. Това е най-стандартното пожелание за рожден ден, но сбъдването му е от крещящо значение за всеки един български гражданин – тъй като рано или късно всички ние ще опрем до услугите на тази институция. Независимо дали ще купуваме или продаваме имот, ще правим бизнес, ще работим като фрийлансъри, ще се женим, ще се развеждаме, или пък просто ще ни е необходим някакъв документ.
Затова – честит 20-годишен юбилей, Агенция по вписванията!
Един твой бивш служител ти пожелава искрено и от сърце да изпълниш стаите си с обучени и мотивирани хора, които да предоставят качествени услуги в подкрепа на гражданите и бизнеса!
afera.bg
Ана
1 month before
Да беше само в Агенцията по вписванията, с мед да го намажеш. Навсякъде е така, но най-лошо е, че така е и в съдилищата. Всякакви калинки налазиха съдебната власт и я опоскаха до голо. От правосъдието ни нищо не остана. Влизаш в съда с правото си, с писмени доказателства, законът е на твоя страна, трайно установената практика на ВКС е на твоя страна, и след няколко години излизаш длъжник, който трябва да плати няколко хиляди лева на този, който му е отнел имота, който е фалшифицирал документи или просто те е измамил, Примери колкото искате. В момента най-добрата възможност да се превърнете в длъжник, е да потърсите правото си в съда.
Коментирай