Снимки и чатове ни топят за насилие

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/snimki-i-chatove-ni-topyat-za-nasilie/151012 SvobodnoSlovo.eu
Снимки и чатове ни топят за насилие

Служебният кабинет публикува 50 страници координационен механизъм

Национална система ще алармира онлайн за жертви на тормоз

Координатори попълват Карта на риска

Служебният кабинет подхвана и домашното насилие като публикува за обществено обсъждане проект за Координационен механизъм за помощ на пострадалите от домашно насилие, като включи в него шест министерства, четири национални агенции и дори Националното сдружение на общините на република България (НСОРБ). Снимки, чатове в социалните мрежи, аудио и видео записи с телефон ще доказват насилието, а срокът за коментари и мнения за проекта приключва точно след празниците - на 6 януари 2025 г. Юристи с опит коментираха, че документът съдържа особени текстове, които лесно може да доведат до манипулации и набеждаване.

Документът от 50 страници трябва да уреди как да си взаимодействат по-добре МВР, образователното министерство, Агенцията за закрила на детето, министерството на правосъдието, министерството на младежта и спорта, доставчиците на социални услуги за лица, пострадали от домашно насилие по Закона за социалните услуги и др.

В три основни етапа са разделени и отговорностите между отделните централни и местни структури - известяване и насочване, определяне на мерки за закрила и мерки за дългосрочна подкрепа след прекратяване на насилието. Ще има определени координатори за случаите на домашно насилие в отделните държавни звена, които ще правят Карта за предварителна оценка на риска при при животозастрашаващо физическо нараняване, при нараняване, което изисква медицинска помощ, при психологически тормоз като следене, закана за убийство и др. Въпросната карта ще се попълва онлайн и служи за обмен на информацията чрез националната информационна система, като чрез нея се следи какво се случва с пострадалото лице.

В проекта за Координационен механизъм е отбелязано специално, че “до изграждането на националната информационна система обменът на информацията се осъществява по телефон, електронна поща до МВР. В анкетната карта за случай от домашно насилие ще се описва подробно специфичните особености на пострадалото лице, както и подробни данни за извършителя. Има и специални полета за връзката между жертвата и насилника - в какви семейни отношения са до 4 степен по права или съребрена линия, включително.

В молбата за защита от домашно насилие пострадалото лице трябва да посочи в отговор на 13 въпроса какви други актове на насилие са осъществени над него, независимо дали във връзка с тях са подавани молби за защита срещу извършителя. Отбелязано е, че при посочване на времето не се изисква посочване на конкретен момент, а период от време назад от акта, за който се търси защита, доколкото пострадалия има спомен за случилото се.

На въпроса “Има ли други данни и обстоятелства, които да потвърждават думите Ви, че спрямо Вас е осъществен акт на домашно насилие?”, в типовата молба е даден пример за счупени вещи, записани съобщения, съобщения на телефон, снимки, писма, документи от извършени медицински прегледи и др.

trud.bg

3 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.