Училището страда от най-големия дефицит – спазване на правила

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/uchilishteto-strada-ot-nay-golemiya-deficit-spazvane-na-pravila/133651 SvobodnoSlovo.eu
Училището страда от най-големия дефицит – спазване на правила

Днес е все по-трудно за учителите и все по-лесно за учениците

Училището - мястото, където се създават навици, залагат се правилата на житейската игра, днес страда от най-големия си дефицит - спазване на правила. Точно две неща мога да откроя за годините на прехода у нас в системата на средното образование:

- сериозната промяна в образователните правила с новия закон за средното образование от 2016-а;

- двойното увеличение на всички средства за образователни политики и дейности от 2016-а до 2020-а.

Всичко останало са кръпки, боксуване на едно място и търсене на причини за липса на напредък. Днес учениците са драстично различни, живеят в свободен, коренно променен свят от този в главите на управляващите. Но и днес да се учи е труд - ежедневен, упорит, тежък труд. Въпреки опитите да се наложи нова парадигма за това, че да се учи е забавно.

Хайде да научим два езика със забавление, да напишем успешно есе с “чики-рики”, да станем успешен програмист с “ала-бала”. Е, няма как да стане без ежедневни усилия.

Днес имаме друга генерация родители - поколение на нашенската демокрация. За част от тях училището не е от онова значение, което бе за родителите им. Те си имат своята истина. Много от тях приемат образованието като услуга, в която само високата оценка е от значение.

Училището - мястото, където се създават навици, залагат се правилата на житейската игра, днес страда от най-големия си дефицит - спазване на правила. Простичкото уважение към учителя, към силата на съветите му, остана назад в миналото. Днес е все по-трудно за учителите и все по-лесно за учениците в училищата ни. Резултатите от година на година са все по-стряскащи.

Колко много министри се опитаха да управляват сложната образователна система. Сред тях само един учител. Но и такива, които имаха време да си повишат титлата, дори докато управляваха.

В дигиталното време управленците се обединиха да раздадат безплатни учебници на големите ученици, на тези, които намират за миг всичко в технологията.

И СТЕМ чака своя краен срок, за да започне изобщо.

Все още има мъничко светлина в образователния тунел - и тя е в силния дух на учителя.

Учителят, който въпреки всички препятствия, поставени пред него, се справя!

Убеден съм, че само учител - министър може да изведе училищната каручка от тинята, в която боксува…

Стига да му позволят…Тъжно за българското образование днес!

Автор: Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България

trud.bg

6 Коментара

Реалист

7 months before

Няма да стане с учител от днешните, които пушат с учениците на улицата! Трябват отличници от елитните училища допреди 30 години, с твърд характер! И с практика в частния сектор като почтени хора!

Коментирай

Естествено...

7 months before

...виновни, както винаги, са най-слабите по веригата - учениците (+родителите им). А г-н Стаматов дали е забелязал учителите, директорите, хората от МОН, управляващите дали спават правилата? Кой дава пример на децата?! Не ли обществото, от което сте и Вие, г-н Стаматов?! Огледайте се в света на възрастните и ще получите всички отговори и за децата! Те не чуват приказките ви, но виждат делата ви... и се учат от тях!

Коментирай

Реалист2

7 months before

Децата имат перфетния усет за честност, доблест, справедливост, добронамереност, щедрост. Дали училището е еманация на тези добродетели или е сборен пункт на хора с комплекси, безпътица, меркантилност, жажда за реваншизъм? Да си спомним само последния премиер, а преди това министър на образованието. Има и качествени хора сред редовите учители, но системата е добре смазана - заглушава ги или ги изхвърля.

Коментирай

Така е

7 months before

Не знам какво очаквате от институция, която някога е била посветена на народното просвещение, а днес създава образование (още по-вярно - образУвание). Басирам се, че ако тази дейност бъде оставена да се самоорганизира (от родителите с воля и знания), ще постигне много по-добри резултати за отделния индивид и за обществото, ама властващите точно това не желаят да допуснат.

Коментирай

Диагноза

7 months before

На образованието днес му и сгрешена парадигмата. То цели да търси недостатъците и да сече. И смята, че така е справедливо, че и мотивиращо. Да, ама не! Така се създават хора със страх, мъчещи се да излъжат системата. Нужни са добри, духовни възрастни, които да имат истинска загриженост и любов към учениците, да преначертаят стратегиите и програмите, за да създадат благотворни условия детските души да разцъфтят и да дадат добър плод.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.