Схемата ги е направила длъжници до живот
В рубриката „Високо напрежение” Татяна Йорданова разказа на зрителите за мъж, станал жертва на измама за стотици хиляди левове. Казва, че бил принуждаван да тегли банкови кредити. Оказва се, че потърпевшите на схемата са десетки души. Схемата е следната: Човек биха убеждаван да изтегли кредити от различни банки в рамките на 1-2 дни като физическо лице. След това предава тези пари на хората, които са го убедили с уговорката, че парите ще му бъдат върнати с комисионна.
Оказа се, че жертвите на тази измама преди Сашо са десетки. Милиони левове в кеш са обикаляли улиците и са влизали в джоба на хора, които и до днес остават невинни. А други казват, че разпродават имуществото си, броят залъците си и работят почти денонощно, за да изплатят цената на своята наивност. „Имам три дечица. Те наследяват от мен един заем, дълг, нищо повече”, казва Владимир.
„Продадох още в началото колата, абсолютно всякакви хоби инструменти, всичко, което имаше някаква стойност го продадох”, казва анонимен потърпевш
„Ако трябва да го наречем само с една дума, тя е кошмар”, добавя друга потърпевша на схемата.
Кошмарът за Владимир е пет цифри - 90 000 лева. Убедили са го да изтегли толкова като потребителски кредит. Сега ги връща с лихвите. Бивш полицай. Казва, че този път престъпниците са заловили него. Всичко започва с едно обаждане от бивша колежка с молба. „Да изтегля някакъв заем по нейна препоръка, като тя ме е препоръчала в дадени банки и по този начин тя придобива някакъв актив. Фиктивни кредити и се закривали още същия ден и не се изплаща нищо”, разказва Владимир.
„Те ми казаха „Тегли сега, същия ден това се закрива, не се притеснявай, питай каквото те интересува”. Много любезни, пълни глупости ми говориха, които в момента аз ги приемах за гола истина – че това е плюс за кредитното ми досие, някакви абсурди ми говореха. Казват, че отдавна работят с моята позната, че малко е особен нейния случай и ако искам да и помогна трябва да изтегля кредит, който се закрива същия ден. Аз съм бивш полицай. Подходих с някаква доза съмнение, но тя ми каза „Не, спокойно, познавам ги, всичко е наред.” И аз и се доверих като на близък човек. Нейните думи бяха, че тя ги познава от доста години, работи с тях”, казва още Владимир.
По негови думи измамниците казват, че си имат „вратички” и начини. „Те са много добри психолози и артисти, че има вратички в банковата система, които могат да се използват и това са точно тези фиктивни кредити, кредити за 1 ден, отпускат се и се закриват в същия ден, което е абсолютен блъф. Хората да не се хващат на такива неща. И естествено молят за дискретност, което също е сигнал, че това не е нещо законно”, добавя Владимир.
Двама мъже ръководят Владимир по телефона. Още на следващата сутрин му организират няколко срещи в различни банки и му уреждат шофьор. Малко преди това интервю друг потърпевш ни изпраща снимка на шофьора, който е возил него от банка до банка.
Мисията на шофьора, представящ се за Павел, е успешна. Владимир влиза в колата с 80 000 лева. И като за финал го карат да се отбие за един бърз кредит в размер на 10 000 лева. Той отказва. Казват му да остави парите в жабката на колата и го свалят в друг офис на банка. Това е моментът, в който шофьорът Павел изчезва.
„След малко ми се обади човекът глас и ми каза, че шофьорът си е тръгнал, защото му е излязло нещо спешно”, добавя Владимир.
Един телефон обаче продължава да бъде включен. Този на неговата позната, заради която е станал длъжник. Каним я на интервю, за което се оказва, че няма време. Разказва ни своята версия по телефона. „Исках да си изтегля кредит, за да мога да си оправя всичко. И един мой познат, почна да му се набива някаква обява окачена на дърветата, че отпускат кредит за хора с лошо ЦКР. И се обажда на този телефон някакъв Тони Петров, но ни трябва поръчител и се обаждам на Влади”, разказва Росица.
За разлика от версията си пред Владимир, на нас тя разказва, че не познава лицата, на които се 45 000 лева заем и една Емилия. Вкарва се в тази схема, защото приятелка я моли за уж животоспасяваща услуга. „Каза, че има нужда от помощ, ставаше въпрос за здравен проблем. И тъй като, каза, нещата са по-спешни, имало един начин, по който мога да и помогна. Само трябва да изтегля едни кредити, които въпросните хора ще върнат, а аз дори ще получа комисионна за това”, казва Емилия Маринова.
Изтегленият кредит щял да бъде мигновено погасен. Без да разбира логиката, но за да помогне спешно на приятелката си, Емилия вдига телефона на непознат номер и мъжки глас и обяснява как да действа.
На следващия ден карат Емилия да изтегли още пари и да вземе телефон на изплащане. Но тя тегли по-малко и не взима телефона. „Втория ден, когато отидох, явно разбрал, че съм изтеглила по-малко пари от очакваното и той само ми каза така с пръста – „Внимавай, моето момиче”. Това му бяха думите. Обърна се и пак потъна”, казва той. Това са последните следи на нейните пари. Всички замесени изчезват. И нейната „приятелка”, и учтивия Марин.
През това време друга жена била убеждавана от свой колега, че съществува страхотна възможност за бързи пари. Обещават 10% от изтеглената сума. Но тя отказва. В нейната история двама души ръководят схемата. Александър и Петър. За да я убедят, че схемата наистина работи, първо убеждават неин колега да изтегли кредит, връщат му парите и му дават процент печалба. За така наречената схема научаваме от записан разговор между нея и човека, който я въвлича. От там разбираме и колко потърпевши има само в нейния офис.
Така работи системата - Служителите на банките не са длъжни на момента да актуализират кредитното досие на клиента си. В нито една от историите това не се случва веднага. ТЯ тегли 224 000 лева кредит. Остава без тях и без какъвто и да е процент печалба. На сметката и се трупат само лихвите.
На стола на измамените сяда следващият потърпевш. Минус 105 000 лева. Историята отново включва любезна приятелка, която го моли за услуга. И отново уж фиктивен кредит.
При предаването на парите Мартин се сеща да поиска документ. А след като вече е предал парите, комуникацията му с шефа на групата, който този път се представя за Климент, охладнява.