Еврото е привлякло 7 пъти повече инвестиции...ама друг път

https://svobodnoslovo.eu/index.php/komentar/evroto-e-privlyaklo-7-pati-poveche-investiciiama-drug-pat/195145 SvobodnoSlovo.eu
Еврото е привлякло 7 пъти повече инвестиции...ама друг път

Еврото е привлякло 7 пъти повече инвестиции...ама друг път.

Става дума за данните на БНБ, които отчитат, че през периода януари-април 2026 г. има 2,02 млрд. евро ПЧИ спрямо 276 млн. през същия период миналата година. 

1. Започваме с най-големия компонент от тези велики резултати (57% от тях) - т.нар. реинвестирани печалби на стойност 1,14 млрд. - коет на практика са парите на банките, хранителнителни вериги, телекомите и други такива бизнеси, които заради отличните си маржове и доходност (и висока инфлация) правят феноменални печалби, които оставят да бъдат развъртяни в страната за поредна година. 

Когато можеш да продаваш същото масло, мляко и сирене по-скъпо в България, разбира се, че ще оставиш капитала си при високата доходност. А банките конкретно - за да продължат (чисто регулаторно) да кредитират все повече, им е нужен повече капитал.

2. Вторият компонент са т.нар. "дългови инструменти" с 31% от общите ПЧИ - миналата година те са били силно отрицатлени (-400 млн. евро) сравнено със 600 млн. евро през 2026 г. Тези дългови инстурменти са вътрешнофирмени задължения - не означава, че чужденци купуват български дългови инструменти или строят фабрики. Всъщност са прехвърляния на пари вътре във фирмите с чуждестранни майки. 

Например - Лукойл е твърде голям да се финансира (за оборотни средства) от българската банкова система, затова майката взима кредит в чужбина и го прехвърля на дъщерното дружество. Нищо общо с "инвестиции". 

3. Третият компонент с най-малка тежест (12%) е нов собствен капитал на стойност 243 млн. евро. Най-близо до класическото разибране за "инвестиции" - някой идва и наливи пари (евентуално) в нов бизнес. 

Като го сравняваме с 2025 г. изглежда доста повече -67 млн. vs 243 млн., но ако се върнем "малко" назад до 2024 г. (в същия период от време) имаме 213 млн. или до 2023 г., когато имаме 297 млн. евро. Само през месец юли 2022 г.,наример, имаме 800 млн. евро инвестиции. 

Т.е. тези резултати може да изглеждат добре спрямо една конкрета година - миналата - но всъщност са нищо особено и са били надминавани (дори в пъти) в последните 3-4 години.

Прост тест - кой завод се построи от януари?

Малоумници, хващащи се отаяно за сламки - излизат с безумни заглавия. Мисирска история.

Та - НЕ Е ОТ ЕВРОТО, от неграмотност е.

П.П.П. Нали помните как борсата ни беше пораснала най-много в света? :D

П.П. Довечера от 19:00 - Панчевкаст с Iliya Tenev при Консервите

Стоян Панчев 

1 Коментара

Какви инвестиции,

30 minutes before

колкото ги имаше, те си обраха парцалките. Колко предприятия чужди се затвориха и хора останаха без работа. Инвеститори ще има само като тия варненските, дето тайно построили цяло селище и никой не разбрал.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.