Наблюдавам случващото се в България и все повече ми напомня на състоянието на късната Римска република

https://svobodnoslovo.eu/index.php/komentar/nablyudavam-sluchvashtoto-se-v-balgariya-i-vse-poveche-mi-napomnya-na-sastoyanieto-na-kasnata-rimska-republika/110504 SvobodnoSlovo.eu
Наблюдавам случващото се в България и все повече ми напомня на състоянието на късната Римска република

Наблюдавам случващото се в България и все повече ми напомня на състоянието на късната Римска република. По лош начин. 

По време на първия Триумвират цялата власт в Рим е поделена неформално между Гай Юлий Цезар, Марк Лициний Крас и Гней Помпей. 

Крас е човекът с парите, който спонсорира въпросното "задкулисие". Помпей е героят от войните - звездата с авторитет, а Цезар е все още младият и напорист популист. 

Крас умира в битка с партите, а Цезар и Помпей влизат в открита гражданска война, която Цезар печели. 

После сенаторите убиват Цезар в опит да "изчегъртат" тиранина и върнат аристократичната демокрация и властта на сенаторските фамилии. Събитията водят до формирането на втория Триумвират, при който властта отново е поделена между племеника и наследник на Цезар - Октавиан, Марк Емилий Лепид и Марк Антоний. 

Лепид предявява претенции към териториите, контролирани от Октавиан и е отстранен от триумвирата.  

Октавиан и Марк Антоний си поделят империята, но противоречията между тях водят до избухването на нова кръвопролитна гражданска война. Печели я Октавиан. 

Силните на деня се събират, съюзяват и разпределят властта. После се предават, продават и нападат. Сенатът е все по-маргинализиран и бутафорен, а народът търси силната ръка, която ще въведе ред. 

-------------------------------------------------------------

Звучи ли ви познато?

Формирането на подобни властови сглобки и триумвирати е напълно естествен и очакван процес в загниващи демокрации, каквато е късната Римска република, и каквато е България днес.  

Разликата, обаче, е че докато вътрешната ни ситуация има аналогии с късната Римска република, то геополитическата ни е съвсем друга. България не е могъщ хегемон като Рим, а по-скоро в ситуацията на някоя от малките държавици, с които е граничел. И когато в подобна държавица триумвирите се сбият, накрая винаги печели някой отвън. Било то империя или съсед, който идва и анексира или превръща в директен протекторат неспособната да се организира вътрешно и устои на външни влияния държава.

Кристиан Щкварек

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.