ОБРАЗОВАТЕЛНАТА РЕФОРМА ТРЪГВА ОТ ВИДИН

https://svobodnoslovo.eu/index.php/komentar/obrazovatelnata-reforma-tragva-ot-vidin/196626 SvobodnoSlovo.eu
ОБРАЗОВАТЕЛНАТА РЕФОРМА ТРЪГВА ОТ ВИДИН

ОБРАЗОВАТЕЛНАТА РЕФОРМА ТРЪГВА ОТ ВИДИН

Във Видин направили сватба за чудо и приказ – в училищен двор. Хиляда и триста души яли, пили и се веселили, а комшиите наоколо плакали, но не се чувало, защото сватбарската музика заглушавала всичко. Ритъмът на кючека има нещо общо с хълцането на човек и с роненето на сълзи. 

Знаех си аз, че рано или късно именно от Видин ще тръгне реформата в образованието. Такъв иновационен географски край, такова иновационно в етническо отношение население не може да не роди гениалната идея сватбите да се правят в училищните дворове. 

Предимствата според мен са очевидни и са няколко.

Понеже такива сватби са неограничени във времето, може сутрин учениците, които идват на училище, да се включат в кючека и това да им бъде отчетено за физзарядка. Научно доказано е, че пет минути кючек се равнява на два часа разходка в борова гора.

Влизайки в училище, учениците могат да хапнат по малко чорба или да гризнат кюфте и кебапче от сватбарските и така да си решат въпроса със закуската. 

Сватбите в училищните дворове силно ще облекчат иновативните майки ученички на по тринайсет-четиринайсет години, които хем могат да се оженят в училищния двор, хем от време на време да присъстват в часовете, хем гостите от сватбата да гледат децата на младите булки ученички. 

Няма съмнение, че подобни изпълнения и иновации са пряко свързани с изучаването на музика, на философия, танцово изкуство и международен фолклор. Анатомията също има приложение.

Българското училище винаги е ценяло традициите и то не може да остане встрани и от Изкуствения интелект, и от сватбите в училищните дворове. 

Има нещо дълбоко символично, ако кръстници на младоженците стават директорите и заместник-директорите на училищата, които по този начин да гарантират издаването на дипломи за завършен осми клас на всички присъстващи на сватбата. Така всички сватбари веднага могат да се сдобият и с шофьорски книжки и по този начин да развият истинска мобилност във Видинския край. 

Българо-циганските фукни нямат край. Разбра се, че бащата на младоженеца бил общински съветник или нещо такова. Жив и здрав да е общинският съветник, да направи още сватби и вече не само в училищни дворове, а и на плаващи платформи по река Дунав, на острови по реката, където сватбарите да засадят върби и млади фиданки. 

Бабините Видини кули също са подходящи за подобни сватби. Истинска иновация ще бъде, ако булката стъпи най-отгоре на крепостта и воалът ѝ опре до земята. А вместо венче от цветя, на главата ѝ да има корона от навити на фунийки книжни пари. 

Домъчня ми и ме досрамя страшно, като видях по телевизията видински полицай да се гърчи и да мрънка, че от полицията предупредили сватбарите да не ходят по главите си, ама те не намалили музиката. Вероятно като спомен от сватбата на всеки гост са били раздадени стихосбирки на Николай Лилиев и на Асен Разцветников и дискове на Софи Маринова и Азис. Това също ще бъде иновация – нещо като преплитане на възвишено и земно. 

Това вече не е държава, а катун. 

И нека образователната реформа в България да започне сега – със сватби.

Николай Милчев

3 Коментара

Канас Ювиги

5 hours before

"Това вече не е държава, а катун." - това е истината за Булгарангистан, който преди 50 години гордо наричахме България!!! Сега наистина е катун!!

Коментирай

И се смях, и ми загорча

4 hours before

За да правят сватбата в двора на училището, някой е разрешил. Кой е тоя умник или общинският съветник сам си е дал разрешението? Не може така, не може да се живее без правила и всеки да прави каквото му се прище. На мен пък ми се ще да си оженя сина в залата на НС. Ще махнем по два реда столове през ред, туряме масите и готово. Озвучено е, музиката от мен, ще ни е хладничко, пък и що спомени от депутатски изцепки има да си спомняме, ще е весело.

Коментирай

Алф

2 hours before

Уважаеми г-н Милчев, явно така е при капитализЪма в Булгаристан - циганите ядат, пият и пеят с откраднатото вече и в училищата, българите страдат. А в Чужбинистан кючекаджиите просят и крадат предимно организирано. Само във Виена според местната полиция една циганска банда /а не е само една/ от десетина души, която я позиционират сутрин с микробус пред определени магазини или обикалят в централните части на града, за месец придобива от просия и гепено около 100 хиляди евро. За борба с тези ОПГ е ангажиран специално от Бундескриминаламта и назначен на заплата при тях бившето полицейско аташе на РБ в Австрия. Дано поне там имат успех защото у нас положението е безнадежно... видно и от удачно коментирания от Вас видински случай, който е само върхът на айсберга, при това не само като реформа в образованието.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.