Възраждане на българската национална държава субект. Пълен държавен суверенитет и върховенство на закона. Държавата спешно трябва да върне своята роля на гарант и защитник на българския национален интерес. Тя трябва да организира и контролира стопанския живот, финансите, образованието, науката, културата, отбраната, вътрешния ред, здравеопазването. Да определя правилата в медийната среда, туризма и т.н. Също така, държавата следва да бъде основен регулатор и контрольор във вътрешната и външната търговия.
2. Незабавно изработване на българска национална доктрина, която да очертае пътя ни за развитие до края на XXI век. Този траен път не трябва да се влияе от смяна на власти, правителства, идеологии или промени в международната политическа конюнктура. Основни постулати следва да бъдат: връщането на националното ни самочувствие, единението на всички български граждани – в и извън родината, запазване и разширяване на държавния суверенитет, популяризиране и разпространение на българската идея по света.
3. Спешно въвеждане на нов конституционен модел, който да установи президентска форма на управление. Президентът да бъде глава на изпълнителната власт, избиран директно от суверена, и да представлява държавата в международен план. Парламентът, следва да остане само със законодателни и контролни функции. Правителството да има право да решава само въпроси от тактическо естество. По всички важни и стратегически за нацията въпроси да се провеждат общонационални референдуми. За целта, следва да се улеснят процедурите за допитване до народа. Нужни са и незабавни промени в изборните закони – да се въведе образователен ценз при гласуване. Хора, нямащи основно образование, да бъдат заличавани от избирателните списъци.
4. Предприемане на спешни мерки по заличаване на пропастта в качеството на живот между регионите в страната и особено между столицата и останалите области. Справедливо разпределение на държавните средства между регионите. Спешно изработване и изпълнение на планове за регионално развитие. Намаляване броя на общините, чрез уедряване до достигане на минимум 6000 жители, както е посочено в Закона за административно-териториалното устройство на Република България. Създаване на Държавен фонд за подпомагане на бедните и обезлюдени региони. Приоритетни държавни инвестиции в малки и средни общини. Държавни гаранции и помощ за инвеститорите в най-бедните региони.
5. Отмяна на „плоския данък“ и преминаване към по-солидарното прогресивно подоходно облагане. Въвеждане на „ергенски” данък. Драстично повишаване на данъците за скъпи автомобили, яхти и имоти. Целенасочена държавна политика за постепенно намаляване на разликата в доходите между най-богатите и най-бедните българи с цел постигане на максимални нива на социална справедливост
Иван Спиридонов
Ключовата дума е "суверенитет"
5 months before
Има кой да изработи национална доктрина и стратегия за държавен суверенитет. Има кой да изработи нов конституционен модел. Има тук светли глави - хора, които разбират от геополитика и от възможностите на България да заеме определено място в геополитическите процеси. Но няма такива сред действащата политическа каста - те са компрадорски "елит" и нищо не може да се получи, ако не бъдат отстранени от политическата сцена. Заедно с придворните си "анализатори" и медийни клакьори.
Коментирай