Херодот твърди, че “траките” са най-големия народ след индийците. Павзаний също смята дедите ни огромен народ, но ни сравнява с келтите. Страбон е удивен от това, че дори опустошената от войни Тракия може да изправи войска от 200 000 пехотинци и 15 000 конника. Плиний употребява за дедите ни израза validissimas Europae gentes – едни от най-силните народи на Европа!
Въпреки възраженията на казионните учени, че на тази информация не може да се разчита, аз съм напълно съгласен със старите автори. Причината за това е, че са налице и други данни, които потвърждават, че по времето на Античността, народът ни е бил най-големия в Европа.
Докато гърците не могат да се изхранят от земята, която притежават и са принудени да внасят жито от други места, у нас храната е в изобилие. Дедите ни дори са важни доставчици на жито, пшеница, а и месо на гърците. Изидор Севилски твърди, че в миналото Мизия е наричана от римляните Хамбарът на Церес – богинята на урожая.
Наличието на достатъчно храна е важна предпоставка за нарастването на населението. Друга предпоставка е начинът на живот. Немалко изследователи смятат Тракия за селска държава, но това не е недостатък. Напротив, селският живот, непосредствената близост на природата, чистият въздух, вода, а и физическия труд са взе благоприятни за здравето фактори. Здрави и силни родители, ще имат здрави и силни деца.
Важна подробност е това, че дедите ни са владеели лечебното изкуство до съвършенство. Неслучайно при гърците възникват легендите за лекуващата с билки и заклинания нимфа Траке. Южните ни съседи черпят и от мъдростта на Залмоксис, който проповядва, че преди да се излекува тялото, първо трябва да се излекува душата.
Най-важният фактор за многолюдието на един народ обаче си остава създаването на деца. Съдейки по думите на Страбон, траките са обичали живота, били са жизнерадостни хора с високо самочувствие и са били доста свободномислещи за времето на Античността. Важно е това, че както съобщава Георги Михайлов, родът се е грижел да не остане мома незадомена. За неособено красивите момичета е събирана зестра по различен начин, така те са могли да се задомят и да създадат деца.
При наличието на такава сигурност и подкрепа от обществото, многолюдието на тракийското семейство е нещо напълно естествено.
Някои хора дори са имали по десет деца. За това съдим по имена като Δεσα-κενθος – Деса кентос/Деса кендос. Юрий Откупщиков сравнява Δεσα /деса с лат. δέκα, санскр. dâça – десет, а за елемента κενθος /кенто, кендо смята, че е съпоставим ст.-слав. чѧдо ‘дитя’- чедо, дете.
Деса-кендос означава – десето чедо. Явно въпросният Δεσα-κενθος е бил десетото дете в семейството си. Така става ясно защо през IV век, когато дедите ни са под властта на Вечния град, един римски автор удивен възкликва, че Тракия е неизтощим извор на способни войници.
Днес, знаейки факторите, които са спомогнали за многолюдието на дедите ни, можем да почерпим мъдрост от миналото и да спасим бъдещето си. Да се върнеш на село не е лесно, но не е и невъзможно. Познавам доста хора, които вече са го направили и са доволни, познавам и други, които възнамеряват да го направят.
Здравеопазването днес у нас е по-скоро здравеунищожение, но повярвайте ми, все още има както способни, така и човеколюбиви лекари. Тях трябва да ценим, а и да стимулираме млади, съвестни хора да изберат тази важна професия. България е благословена с лековити билки, имаме си и опитни билкари, иска се само воля техният опит да стане достояние на целия народ.
Храната в супермаркетите не е особено полезна, но нищо не ни пречи да си купуваме от българските стопани. Хем ще знаем какво ядем, хем парите, които даваме ще остават в България. Хората могат да се кооперират, да помагат на земеделци и скотовъдци, а в замяна да получават истински и полезни плодове, зеленчуци, яйца, мляко, масло.
Ако се подкрепяме един друг и си помагаме, то младите, тези, които тепърва ще създават деца, ще се чувстват по-сигурни и няма да чакат до последно да увеличат семейството си.
Дано богатите хора са осъзнали, че са истински богати с това, което са дали на другите, а не с това, което крият в офшорни фирми. Ако не богатите, то поне ние, обикновените хора можем да помагаме на по-слабите и нуждаещите се. Да дадеш надежда и вяра на някого помагайки му е свято дело защото така светът става по-добър.
Самочувствието е също важен фактор. Преди време, ако не се лъжа, проф. Иво Христов каза, че българите не се множат защото не им се живее. В този случай, до голяма степен проф. Христов е прав. Няма друг народ, срещу когото медиите да водят такава жестока, грозна война.
На какво не ни направиха: мързеливци, зависливци, неспособни, прости, ганьовци, закостенели. Ако ти кажат такива гадости едни-два пъти, няма да ти стане нищо, но нас си заливат с помия от дълго време и много хора наистина са подтиснати, разбираемо е.
Няма как да спрем отровата, която определени медии бълват, но можем да разпространяваме позитивното, да показваме, че има добри хора и то не само със споделяне на положителни събития, а и с личен пример. Злото не се гони със зло, нито калта се маха с кал, не, чиста вода е нужна. А в душата на истинския българин има както чистота, така и доброта.
Както виждате, има за какво да се борим, знаем и как да го постигнем. Когато виждаме ясно целта си, нищо не бива да ни спира. Преди много години един мъдър човек е казал – Не се опитваме да направим нещо не защото е трудно, а е трудно защото не се опитваме.
За бъдещето на България трябва да се опитваме не докато останем без дъх, а до момента, в който постигнем целта си и с гордост поглеждайки назад видим, че от пустошта сме сътворили рай.
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ РОДОЛЮБИВИ БЪЛГАРИ!!!
Sparotok
Ръководството
1 month before
НЕОЛИБЕРАЛИТЕ УЧАТ ПОДРАСТВАЩОТО ПОКОЛЕНИЕ ДА ГЛЕДА МОЖЕ БИ И РАЖДА КУЧЕТА .ТОВА Е КАТО ГЕНОЦИТА В ГАЗА.
Коментирай