"За мен беше трудно да израсна в църквата и да видя колко промени имаше по мое време. Разбрах, че няма как тези промени да спрат", коментира Бен Кристенсон, който е минал от своята англиканска църква към православна в щата Вирджиния.
Той е бил свидетел на загърбването на всякакви традиции - приемането на ЛГБТ ценности, размиването на правилата за жени свещеници и замяната на църковния хор за модерна група.
"Всички тези традиции се оказаха лесно заменими, което придаде усещането, че и ангажиментите пред господ са несериозни", добавя той.
Православието в момента претърпява невиждан растеж на Запад. През 2022 година православните църкви в САЩ са увеличили бройката на приели вярата със 78%, сравнено с нивата преди пандемията. Според статията на Ню Йорк Пост, новите хора в църквата са почти само мъже. Според отец Джосая Тренхам, този растеж се дължи на феминизацията на християнството - в другите църкви повечето хора са жени и заменят голяма част от традициите, докато православието е запазило своя "мъжки характер". Мъжете достигат до извода, че православието има ясни правила и не се пречупва толкова лесно.
САЩ не е единствената страна, в която се наблюдава този растеж. В Германия през 2023 година католическата църква е загубила близо 600 000 души. Протестантите - около 560 000 души. Този ужасяващ спад на християните обаче не се наблюдава при православната църква - там числата са по-неясни, но 2014 година се счита, че в Германия е имало около 1,5 милиона православни християни. Днес са около 4 милиона. Тоест, почти са се утроили за 10 години.
В България имам и чисто анекдотни истории. Аз лично съм забелязал как все повече хора се интересуват от християнството. На тази Коледа масово се говореше как са протичали християнските празници по време на соца, например.
Отец Тренхам очаква растежът да продължи. Според него дори темповете се увеличават и все повече хора се обръщат към православието.
"Всичко се променя. Протестантските църкви се променят. Католическата църква се променя. Културата се променя. Правителството се променя. Хората искат нещо историческо, което няма да се промени. Искат нещо, което е стабилно, сигурно и със силни основи", коментира Бейли Мълинс, който също се е обърнал към православието на 23 години.
Виктор Блъсков
trud.bg