Ученици от единайсети клас на гимназия „Емилиян Станев“ във Велико Търново се били развълнували страшно много, че еврото ще стане официална валута в България. Развълнуваните ученици са творчески натури от клас, в който се изучава дизайн, и започнали да рисуват въображаемото евро. Представят си като кой трябва да бъде изобразен на него.
Усеща се, че след скорострелното ни политическо приемане в Шенген идва ред и на еврото. В политиката и в любовта е така – най-често в началото работите не вървят и са запушени, но като тръгне, и спиране няма.
Преди да продължа с историята за учениците от търновската гимназия, ще кажа, че е голяма срамота, дето толкова ни набиват в главите това евро. И то ни го набиват в главите по отношение на нашата „неизвестна“ според тях валута – лева.
Евраджиите – част от гумените глави и от безсмъртните мъдреци по телевизиите, ни карат да се срамуваме от лева.
Няма как мене лично да ме е срам от лева. Срам ме е, че го докарахме дотам, да изчезне левът. Вярно е, влезли сме в империя (вече във второстепенна и в ужким империя, каквато е Европейският съюз), но защо трябва да ни е срам от лева?
От време на време си разтварям стари албуми и разглеждам снимки. Имам снимки и като малко момче, и като по-голям, и сегашни снимки имам, и с къдрава голяма коса, и остриган. Мисля си, че трябва да съм кретен или изключителен нарцис, за да ме е срам от снимките. И като дете, и като момче, и сега нали все съм си аз? С какво да се подменя и като какъв да продължа нататък?
Говоря за идентичност, за памет на гените, за достойнство, за символи, за лично име, ако щете, за идентификационен код, за печат – за оня печат на Левски даже говоря – с малкото разкривено лъвче на него. От еврото сигурно ще имаме валутни ползи, по-голяма сигурност и надеждност, но душевни ползи аз нямам. Напротив – губя се някак си, сливам се.
Учениците от класа по дизайн на търновската гимназия „Емилиян Станев“ нарисували образа на хан Аспарух на стоеврова банкнота. А на банкнотата от сто е едно евро нарисували баба Ванга. На други банкноти по-нататък нарисували като символи на българщината Иван Вазов, Христо и Евлоги Георгиеви, Свети свети Кирил и Методий, стигнали до Петя Дубарова и до Георги Господинов.
Наистина младостта и талантът нямат граници.
Винаги ме е било срам и съм се чудел като какви хора могат да сложат върху българския лев Свети Иван Рилски – има го на монета. Абе хора, той е известен като безсребърник, като копривар.
На петдесетлевовата банкнота е Пенчо Славейков. Извинявайте, ама накрая той живее от пенсията на Мара Белчева. Представяте ли си каква държава трябва да сме били, та да оставим Пенчо Славейков да живее в Италия с пенсията на Мара Белчева и после да го сложим върху парите си?
Или така наречената стотачка, на която е изрисуван ликът на Алеко Константинов. Алеко изобщо не се е славел като богат човек и дори пише, че няма пари да си купи тютюн.
Българският лев обаче не е виновен, че върху него сме трупали и трупаме през годините комплексите си, неудачите си, алчността си, сълзите си. Българският лев е бил и наша опора, крепял ни е, хляб ни е бил в метафоричния смисъл на думата. И затова няма как да не ми е тъжно за лева. И няма как като пълен наивник да не си мисля, че парите не са най-важното нещо. Всичко ли, винаги ли, докрая ли ще се измерва само в пари?
Иван Рилски един лев ли е, или едно евро?
Пенчо Славейков колко евро е?
Ами Алеко?
Ами Ботев и Левски?
Ами река Вит и Гложенският манастир колко евро са?
Ябълковите и сливовите бахчи по Балкана колко евро са?
Гробищата над селото в турски лири ли да ги смятам, в левове ли, в долари или в евро?
Сигурно ги пиша тези работи, защото нямам никакъв усет за парите. С малки изключения през живота си са ме издържали други хора – близките ми хора. Усещал съм парите с гърба си, но не съм искал да са ми гръб. А никога не съм свързвал това, което е пред мене и пред очите ми, с пари. Със слабо зрение съм за парични хоризонти.
Ето – признах си наивността, но вярвам, че левът, където и да отиде по света, пак ще си дойде по нашите места. Левовете са такива същества, че обичат да скитат, но и си знаят територията. Може пък и да го дочакам тоя лев – да си дойде пак.
Николай Милчев
Реалист
3 hours before
Господин Милчев, нямам време за политическа и финансова лекция, затова ще ви обърна внимание само на два факта: 1. Седем държави, влезли много преди нас в т.нар. ЕС, Швеция, Дания, Полша, Чехия, Унгария, Румъния и т.н. си запазиха националната валута, не са приели еврото вече 20 години.... Англия се измъкна.... 2. Някои държави, приели еврото, са почти фалирали и като Гърция си продават това-онова....
Коментирай