Все още недоумявам знакът на равенство между цървула и носията и българщината

https://svobodnoslovo.eu/index.php/komentar/vse-oshte-nedoumyavam-znakat-na-ravenstvo-mezhdu-carvula-i-nosiyata-i-balgarshtinata/170864 SvobodnoSlovo.eu
Все още недоумявам знакът на равенство между цървула и носията и българщината

Все още недоумявам знакът на равенство между цървула и носията и българщината. 

Всъщност това е облеклото на българските селяни по време на робството и след Освобождението. Погледнете снимките на нашите велики революционери, на Райна Княгиня, Екатерина Каравелова, Баба Тонка. Кои от тях са с носии? 

И какво - ако не искам да сложа носия и цървули, не съм българка ли? На практика с твърдението, че само това е българското, принизявате всички велики българи, които са били образовани, богати и са се борили за България. Вижте Найден Геров, Петко Славейков, Иван Вазов, Георги Раковски и много други? Какво, не са били велики българи ли? Трябвало ли е да сложат цървули, за да не ги упрекнат, че не са достойни за България?

Крайно време е да се преустанови тази погрешна практика.

Носиите и цървулите имат своето място в историята, фолклора и отбелязването на различни дати, фестивали и т.н. Но не трябва да се поставя равенство между тях и българщината. 

Елена Гунчева-Гривова

6 Коментара

Това

9 months before

,понеже знам за кои цървули става дума,случайно да ви прилича на елементарна далавера,скрита под българската носия!? Само да ги питам-като сте такива българи,що не го направите "в полза роду" и благотворително...!? Някои от вас бяха и кандидат депутати....уж кандидат за нещо ново,ама същите като сегашните,демек -цървули....нищо общо с българщината...освен че я ползвате за ...вземаненаеднипариотнарода,попочинанапарламента..

Коментирай

Майна

9 months before

Хм... Този път си права( сигурно защото лично те е засегнало). Вероятно визираш събитието в Жеравна.. Бизнес, който използва комерсиално свързаността с фолклора.. Безобразие- като прочетох условията за участието.. ( ценово, задължително обличане с носии, ако не ще можете да наемете , платите , за да можете да присъствате) .. Хм, ..и опит за закупуване на въпросната местност от 35 декара от същата фирма за развиване на.. Хм, на какво? Българщина демонстрирана като екстра.. Нямам думи.

Коментирай

Гост

9 months before

Нещо нищо не разбрах. Какво лошо има в цървулите и носиите и защо да се срамуваме от тях? Като не ти харесват не ги обувай и обличай. Между другото холандците се гордеят със своите дървени налъми между другото. Както и разни шотландци, баварци, унгарци, ирландци и т.н. със своите си цървули и своите си носии. Но това е друго естествено. Градските кокони са го надживяли. Както обикновено.

Коментирай

Ххахахха

9 months before

Гривова, на фона на доста стойностни ваши писания, някои дребнотемия стават досадни.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.