Изпиване на пепел, гадаене по ябълка, удряне с хляб: Кои са най-странните новогодишни традиции

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/izpivane-na-pepel-gadaene-po-yabalka-udryane-s-hlyab-koi-sa-nay-strannite-novogodishni-tradicii/124235 SvobodnoSlovo.eu
Изпиване на пепел, гадаене по ябълка, удряне с хляб: Кои са най-странните новогодишни традиции

В културата на човечеството е заложено да носи надежда и да се изпълва с вяра за бъдещите си дни. В различни части на света има различни традиции, с които се изпраща старата година и трепетно се очаква идването на по-добри лични времена. Чрез тях хората се сбогуват с лошите спомени и отварят съзнанието си, за да посрещнат чистия заряд на хубавите случвания.

Ето някои от най-странните обичаи по света:

В Армения изпиват пепелта от желанията си

Когато часовникът удари 12 часа в навечерието на Нова година, много хора силно си пожелават да им се случат най-съкровените им търсения, но в някои части на света те не просто си намислят желание, а ги и „консумират“. В Армения е често срещан обичай хората да изразят желанията си чрез изписването им върху лист, който след това запалват и поставят в чашата си с напитка. С настъпването на новата година те изпиват пепелта.

В Чехия разрязват ябълка на две

С настъпването на Нова година хората в Чехия традиционно разрязват ябълка на две, за да предскажат как ще изглежда следващата година. Ако ядрото ѝ е заобиколено от формата на звезда, ще ви очаква добра и щастлива година. Ако ядрото е във формата на кръст, може да ви очакват 12 коварни месеца.

В Дания хвърлят чинии по вратите на съседите си

Датската традиция е хората да чупят чинии и съдове, като ги хвърлят във вратите на своите съседи, близки и приятели. Вярванията са, че това носи късмет. През цялата година жителите на Дания следят кои чинии не използват, съхраняват ги и на 31 декември замерят с тях входните врати. Смята се, че колкото по-голяма е купчината счупен порцелан, толкова повече приятели и късмет ще имат те през следващата година. Датчаните също имат традиционно новогодишно ястие от варена треска с горчица и десерт в конусовидна форма.

В Испания се тъпчат с грозде

Докато часовникът отброява 12 удара и хората по света гледат към празничните фойерверки, прегръщат се и се поздравяват, испанците се тъпчат с гроздови зърна. За всеки удар на часовника в 12 часа, който приветства настъпването на Нова година, те хапват по зрънце, докато поберат 12 такива в устата си. Ако успеят да приключат с тях навреме – годината им ще бъде пълна с късмет.

Вкусът на гроздето – дали е сладко или кисело, също предсказва какво ще донесе годината. Твърди се, че традицията на las doce uvas de la suerte (12-те щастливи гроздови зърна) е възникнала през 1909 г., когато испански регион се оказва с изключително добра гроздова реколта.

В Италия изхвърлят старите мебели през прозореца

В части на Италия като Неапол мотото е „Навън със старото“. В навечерието на Нова година там традиционно се изхвърлят стари и вече ненужни мебели – и то от балконите. За да спазят обичая, но и за да предотвратят наранявания, повечето местни жители просто се придържат към малки и меки предмети за изхвърляне. Колкото и да е странно, в Йоханесбург, Южна Африка, също има тази практика.

Изгаряне на плашила в Еквадор

За да прогонят лошия късмет и въобще всичко лошо, случило се през отминаващата година, жителите на Еквадор, палят плашила. Те използват свои стари дрехи, които пълнят с хартия в полунощ при настъпването на Новата година. Вярват, че по този начин изчистват старата енергия.

На Филипините търсят кръглите форми

Филипинците се надяват всяка нова година да бъде изпълнена с повече просперитет и богатства. За тях символ за това са кръглите форми – затова те се опитват да се обградят с колкото се може повече такива в новогодишната вечер. Носят монети в джобовете си, с които дрънчат, обличат дрехи на точки, приготвят кръгла храна.

108 позвънявания в Япония

Настъпването на Новата година в Япония е ознаменувано с камбанен звън от 108 удара. Според будистката традиция това прогонва 108-те зли страсти, които всички човешки същества имат. Японците вярват, че звънът на камбаните ще ги очисти от греховете, които са натрупали в изминаващата година. Обичайно, в последните минути на старата година, камбаната се удря 107 пъти, а 108-ият удар ознаменува настъпването на новото време. За японците е много важно и да се усмихват и смеят при прелистването на новия календар.

В Южна Америка носят цветно бельо

В южноамериканските страни като Мексико, Боливия и Бразилия съдбата ви за следващата година се определя от бельото, което носите в новогодишната нощ. Тези, които искат да намерят любовта, слагат червено бельо за Нова година, докато ориентираните към богатство и късмет – носят златисто. Ако искате повече спокойствие през новата година – заложете на бели панталони.

В Ирландия самотните жени поставят имел под възглавниците си

Самотните жени в Ирландия понякога поставят клонче имел под възглавниците си, а на следващия ден го изгарят в огън с надеждата да привлекат любов през годината. Друга традиция включва удрянето на хляб по стените и вратите, за да се прогонят лошия късмет и злите духове.

Сурвакането в България

Най-разпространеният обичай на Нова година у нас е сурвакането. Според народните представи здраве и богата реколта може да се осигури по магически път, чрез докосване със свежо откъсната клонка през първия ден на годината.

Сурвакането започва с пропяването на първите петли. Момчетата тръгват да обикалят по къщите със суровачка от дрян. В народните представи дрянът е символ на здраве и дълъг живот, тъй като е жилаво дърво и цъфти най-рано.

Дряновите пръчки са превити на венчета, накичени са с вълнени конци, пуканки, парички и мъниста. Закачат по тях и малки кравайчета. Момчетата започват сурвакането от най-възрастния човек в къщата. Сурвакат и плодните дръвчета в двора, за да родят хубав плод, както и домашните животни.

Сурвачките се хвърлят по течението на река, за да „тече животът като по вода”.

Източник: бТВ

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.