Няколко ценни съвета за лесно разпознаване на екопродуктите

Бързата мода съсипва околната среда, алармират от ЕПЦ

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/nyakolko-cenni-saveta-za-lesno-razpoznavane-na-ekoproduktite/140303 SvobodnoSlovo.eu
Няколко ценни съвета за лесно разпознаване на екопродуктите

Бързата мода съсипва околната среда, алармират от ЕПЦ

На интернет страницата си Европейският потребителски център в България, съвместно с ЕПЦ във Франция публикува съвети за по-устойчиво онлайн пазаруване.

 

Експертите припомнят, че бързата и евтина мода, добила популярност в последните години, води до сериозни последици за околната среда. Този модел генерира огромни количества текстилни отпадъци, замърсява водата с бои и химикали и включва висока консумация на природни ресурси като вода и енергия. Освен това емисиите на СО2, произтичащи от производството и транспортирането на облекла допринасят значително за изменението на климата. Заради това е важно да се съчетаят предимствата на този метод на пазаруване с опазването на околната среда.

 

Екологични са стоките с минимално въздействие върху околната среда през целия си жизнен цикъл – от суровините за производство до дизайна и транспортирането до крайния потребител, до продължителността на тяхната употреба и способността им да бъдат рециклирани.

Все още няма точен стандарт, който да определя какво прави даден продукт екологичен, но няколко критерия насочват при избора. Често те са по-скъпи и точно затова масовият потребител не ги предпочита, но пък се очаквате да са по-устойчиви и да може да ги използвате по-дълго време.

 

Един от показателите са естествените материали като дърво, лен коноп, използвани производството им имат ниска консумация на енергия, генерират по-малко въглеродни емисии и изискват по-малко вода и енергия, за да бъдат произведени. Въпросните продукти издържат по-дълго време, преди да бъдат извадени от употреба и най-важното – могат да бъдат повторно използвани, ремонтирани или преправени. Добре е да се избира местно производство, защото транспортът е вторият най-голям принос за емисиите на парникови газове след потреблението на енергия и електричество.

 

Очаква се в Европа да бъде въведен цифров паспорт за продукти след приетия през май 2024 г. регламент за екодизайн.

Този паспорт, който трябва да влезе в сила през 2027 г., ще се фокусира главно върху електронни и текстилни продукти. На всеки продукт ще трябва да има QR код, чрез който ще се предоставя информация за неговата екологична устойчивост, състава му, произхода на материалите, опциите за ремонт и екологичното му представяне, допълват от ЕПЦ.

 

Европейските експерти съветват потребителите да помислят преди покупка, особено в интернет, където по-трудно върви преценката. Преди да натиснете бутона „купи”, обмислете дали имате нужда от продукта, или сте зарибен от промоции и реклами.

 

Проучете предварително, за да сте сигурни, че стоката си заслужава, за да се избегнат постоянните връщания на вече купените стоки. Добре е да не решавате, подтиквани от така наречените „тъмни модели”, които манипулират процеса на вземане на решения.

Европейските експерти припомнят, че пазарът втора употреба и рециклираните продукти са много добър вариант за намаляване на въздействието върху околната среда и спестяване на пари. Освен това е добре да прочетете подробните описания на продуктите, както и отзивите, да разгледате снимките и ако е необходимо – дори да попитате продавача за допълнителна информация, съветва ЕПЦ.

 

Нещо, съвсем далеч от нашия бит, е да се информираме за опциите за доставка, за да се избере екометод за пратката. Зад „експресната” доставка се крие значително увеличение на замърсяването, тъй като често включва използването на контейнери или превозни средства, които не са пълни докрай, което увеличава общия брой пътувания за една доставка. Важно е и да изберете екологични опаковки – картон от царевично нишесте или крафт хартия например.

Източник: Уикенд

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.