Повечето инсулти могат да бъдат предотвратени, ако следваме следните стъпки:

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/povecheto-insulti-mogat-da-badat-predotvrateni-ako-sledvame-slednite-stapki/145730 SvobodnoSlovo.eu
Повечето инсулти могат да бъдат предотвратени, ако следваме следните стъпки:

Изборите

Които правим всеки ден

Не само когато гласуваме

29 октомври 

Световен ден за борба с инсулта

Преди години, в един жарък следобед на месец август, любимата ми баба Стояна получи инсулт. Половината от тялото й се обездвижи и баба разви афазия – разбираше какво й говорим, но не можеше да отрони ни дума. Опитвахме да възстановим речта й, правехме неврорехабилитация, но безуспешно. Един ден, съвсем случайно открих нещо поразително. Свирех на пианото любима нейна песен, която ... после вдълбахме като надпис в надгробната й плоча:

“Кавал свири на поляна,

На поляна край горица.

Млада, хубава Стояна

Тича с менци за водица.”

И както си свирех баба ми Стояна започна лекичко да припява с мен. Чух я, че произнася думи ... Обърнах се към нея ... Сълзите ми потекоха от изумление. Тогава още нямах специалност неврология, но започнах да й правя тази, моя си, музикална терапия, всеки ден – свирех й на пианото, бях решила, че подобни терапевтични сесии ще бъдат ежедневна програмирана слухова стимулация, наблягах върху емоционалните компоненти на езика и виждах как мелодията има потенциал да извлича думи от един мозък с обширен исхемичен инсулт. 

Беше незабравимо. 

Беше изумително. 

Тази сензорно-интегративна функция на музиката и откликът на мозъка ...! До края на дните си баба не проговори. Но когато пееше тя можеше да артикулира думи. Всеки ден се надявах, че баба ще проговори. Беше ми любима. Тя е майка на моята майка. Учеше ме да вървя през живота изправена, беше пример за благородство, аристократичност и за желание да пееш, дори, когато си обездвижен. Обичам те, бабче, зная, че ни пазиш там някъде горе и почти всяка вечер благодаря на звездичките за всичко, което си ни дала.

Днес е Световният ден за борба с инсулта.

Отдавана пиша и говоря по темата и няма да спирам да го правя. Не само защото съм лекар невролог. Това за мен е лична кауза, защото много обичам баба Стоянче ... защото тя ми липсва всеки ден. 

И защото статистиката е болезнена.

България е сред страните с най-много жертви на инсулти в ЕС.

У нас на всеки 10 минути един човек получава инсулт.

В България умиращите от инсулт са четири пъти повече, в сравнение с останалите държави в ЕС, сочи доклад на Европейската комисия от 2021г.

През 2023 г. в страната ни са регистрирани 45 хиляди пациенти с инсулт, от които над 5500 са починали още в болницата.

Само двама от десет души с инсулт стигат до болница навреме.

През последните 20 години сме абсолютни първенци в света по смъртност от инсулт.

Когато човек получи инсулт … във всяка минута без лечение умират близо 2 млн. неврона. Затова, ако се случи ... Действай бързо! Знай за понятието “терапевтичен прозорец” - от 0 до 4 часа след началото на симптомите.

Първите 4 часа след инсулт са най-важни и критични за изхода от този остър съдов инцидент.

Б - БЪР3О! Предприемай бързи действия.

Ъ - Ъглите на устата. Изкривен ли е единият устен ъгъл.

Р - Ръце. Слабост или изтръпване в ръцете.

3 - Затруднения в речта. Неясна или объркана реч.

О - Обади се! Незабавно потърси спешна медицинска помощ.

Повечето инсулти могат да бъдат предотвратени, ако следваме следните стъпки: 

❤️ 1. Редовно проследяване на артериално налягане, кръвна захар и холестерол. Дръж ги под контрол!

💜 2. Редовни физически упражнения!

Бъдете физически активни всеки ден. А и спортът е най-добрият антидепресант!!! Изследванията показват, че поне 150 минути седмично физическа активност с умерена интензивност помагат за:

🚑понижаване на артериалното кръвно налягане

🩸понижаване на холестерола

🏄🏽‍♂️поддръжка на здравословно тегло

Всяка дейност на физическа активност е по-добре от нищо! 

Ако сега сте неактивни … то след малко … започнете бавно и постепенно. Дори само няколко минути за начало могат да предложат ползи за здравето. 

🤸🏼‍♂️Дори само три клякания, два подскока и 5 минути стречинг са 100 пъти по-добре от нищо!

🍎 3. Избягване на излишни килограми и трупането им, чрез осъзнато хранене. 

Хранете се пълноценно и пестеливо, хора!

Наднорменото тегло води до развитие на метаболитен синдром - това е комплекс от взаимно свързани рискови фактори за развитие на захарен диабет, високо кръвно налягане, висок холестерол, триглицериди, високи стойности на пикочна киселина, висцерален тип затлъстяване - това около корема.

Талия за жени < 80 см. 

Талия за мъже < 94 см.

Гоним тези стойности.

Изберете режим на осъзнато хранене, който включва чисти, полезни храни:

💧повече прием на зеленчуци, вода, растителна диета, плодове и пълнозърнести храни, може малко вино

🧩нискомаслени млечни продукти

🟡домашни птици, риба, морска храна

🌀бобови растения, семена

🍀зехтин

🔝ядки

🙏ограничен прием на сладкиши, нишестени въглехидрати, рафинирани захари, подсладени със захар напитки 

💙 4. Намалете консумацията на алкохол.

💚 5. Откажете тютюнопушенето!

Ако пушите, откажете се! Ако някой около Вас пуши насърчете го да се откаже. Тази промяна е трудна, но още по-трудно е възстановяването след инсулт. Поемете този ангажимент към себе си и любимите същества и се откажете от цигарите!

💛 6. Намалете стреса.

Спомням си деня, когато баба получи инсулт. Беше си изгубила ключовете за апартамента, цялата връзка с ключове си беше изгубила. И толкова се притесни, изпоти се, въртеше се неспокойна, ровеше навсякъде ... и излезе ужасно тревожна пак да я търси тази пуста връзка ключове в най-голямата жега. После намерихме баба тупнала на земята, под палещите лъчи на слънцето, върху пръстта, в една градина.

Стресорите в живота са неизбежни. 

И стават все повече. 

Войни, бедност, шокиращо озъбен свят, хора и информация, отцепени от топлата човешка реалност.

Трудно е наистина!

И все пак, докато все още имаме плът, кръв, жив мозък, кости, а и сърце, което може да страда, да плаче, да тъгува и обича, нека не захвърляме животите си в канавката ... да не се отчайваме, а да се грижим за себе си.

Много от биохимични промени, които се случват в телата ни, свързани с тежка депресия, печал, загуба, траур, тревожност, интензивен психологически стрес - остър, хроничен, чувство за безизходица и усещане за посттравматичен стрес - те всичките имат отрицателен ремоделиращ ефект върху мозъка ни.

Хормоните на стреса повишават кръвното налягане. Ако тези хормони присъстват в телата ни дългосрочно, например, когато сме потопени в хроничен стрес и не съумяваме да го овладеем тоя стрес, тогава се стига до трайно високи стойности на кръвното налягане. 

А то е една от най-големите причини за инсулт ‼️

Затова нека всеки от нас да си създаде 💕Личен Остров на Съкровищата.💕

Каквото и да включва това. 

Може да отглежда цветя, да шие гоблени, да чете книги, да твори, да спортува, да медитира, да бъде любов, да е нежност, да бъде сред природата. Да си гали кучето, да го разхожда. Но нека в този Остров царува вътрешно омиротворение. И хармония.

Да се върнем към добрата новина - 80% от инсултите могат да бъдат предотвратени. Разбираме ли го?!

Инсултът е предотвратим, лечим и управляем. 

За това съществуват убедителни доказателства! 

Не всичко е само мръсна околна среда, ген и пол!

Важни са изборите!

Така че, закопчаваме коланите и започваме ... да бъдем посветени на себе си … и на внуците си … след време … дай Боже … ако е писано.

Защото така щадим любимите хора … за едно по-добро бъдеще. 

Което се гради с изборите, които правим всеки ден.

Обичам ви.

Благодаря, че прочетохте.

Бъдете благословени.

Неделя Щонова 

7 Коментара

Реалист

2 months before

Я се разкарай с твоите глупости! Що нищо не виждам за непрекъснатия стрес и унижение, на които е подложено българското население отвсякъде. И не ми казвай какво да ям след вноса на 80 на сто боклук от незнам къде.... Преди години, когато ходехме на студентски бригади /пискахме, че работим без пари 1-2 месеца/, но онези са били прави. Младите, пък и дъртите не трябва да се мотаят, да пият лошокачествени напитки и да чупят пейките по градинките! Работа му е майката и ангажименти. А онези домати, праскови, кайсии, лук, картофи, във Видин и в Сливо поле, Русенско, няма да забравя. Няма да ги забравят и приятелите ни студенти от Русия, Полша, Чехия, Унгария, Германия - чудеха се на това изобилие. Сега ядем боклуци. За инсултите се загрижила!

Коментирай

Албена

2 months before

Хубаво го е написала жената: и като лекар, и като човек, готов да сподели съкровени неща от собствения си опит.

Коментирай

гост

2 months before

Права е Неделя, и като лекар, и като човек. Просто го е поднесла доста емоционално, но тя е такава, не я винете. Затова пък е искрена и истинска!

Коментирай

гост

2 months before

Права е Неделя, и като лекар, и като човек. Просто го е поднесла доста емоционално, но тя е такава, не я винете. Затова пък е искрена и истинска!

Коментирай

цвети

2 months before

Да бе, само "искреност" и "истинска" и с всичките и говорни дефекти, ужасяваща припряност и логорея - водеща в телевизия. А с другите дефекти - мис "Пловдив" по време когато "любимия" май е зам. кмет..... Май всички се досещаме най-искрено как стават "тези работи".... А за съветите относно "здравословно" хранене сме напълно наясно, че при най-мръсния въздух в София, пълните с нитрати и пестициди плодове и зеленчуци, хормоните в пилешкото , телешкото и свинско месо, оцветителите и останалите Е-та, това, което такива като тази другарка говорят е повече от смешно! но пък при това напълно оглупяло население, се печели добре от подобни "съвети"...

Коментирай

Ненкова

2 months before

Д-р.Щонова е прекрасен лекар и човек!Съветите и са искренни и лесно изпълними! На българина му дай вечно да се оплаква и все другите са му виновни! Д-р Щонова,бъдете жива и здрава!!!

Коментирай

Ненкова

2 months before

Д-р.Щонова е прекрасен лекар и човек!Съветите и са искренни и лесно изпълними! На българина му дай вечно да се оплаква и все другите са му виновни! Д-р Щонова,бъдете жива и здрава!!!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.