Тръненият венец на Исус Христос се завръща в „Нотр Дам“

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/traneniyat-venec-na-isus-hristos-se-zavrashta-v-notr-dam/149913 SvobodnoSlovo.eu
Тръненият венец на Исус Христос се завръща в „Нотр Дам“

Древна реликва, която много християни почитат като трънения венец на Исус Христос, се завръща в парижката катедралата „Нотр Дам“, пет години след като беше спасен от пламъците на опустошителния пожар в храма през 2019 г., предаде "Асошиейтед прес".

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона. Той ще бъде върнат в историческия му дом в петък, 13 декември. Церемонията ще бъде ръководена от архиепископа на Париж.

За първи път реликвата е спомената от поклонници от Йерусалим през V в., а през Х в. е пренесена в Константинопол. През 1239 г. тя е придобита от френския крал Луи IX, който я пренася в Париж и я съхранява в „Нотр Дам“, след което я премества в храма "Сент-Шапел". По-късно тя е върната в „Нотр Дам“.

По време на пожара, който опустоши голяма част от катедралата „Нотр Дам“ на 15 април 2019 г., тръненият венец се съхраняваше в запечатана кутия заедно с други реликви. Бързите действия на пожарникарите осигуриха оцеляването на тези съкровища.

От 10 януари тръненият венец ще бъде излаган за публично поклонение всеки петък до 18 април, Разпети петък. След това ще бъде показван всеки първи петък на всеки месец.

Източник: БТА

 

2 Коментара

Иван

3 weeks before

O,sancta simplicitas!!!!!!

Коментирай

Иван

3 weeks before

За незнаещите означава - О,свещенна простота!Изречено от Ян Хус, когато е бил завързан на кладата и една набожна бабичка притичала да стъкне дървата на кладата, защото още не се били разпалили достатъчно!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.