Тя съдържа инструкции за нова система за управление на дроновете „Шахед“
Ако преди година 30 руски дрона атакуваха едновременно Украйна за една нощ, това се смяташе за изключително явление. Русия сега запълва въздушното пространство на Украйна със стотици такива безпилитни апарати, пише The Economist.
На 25 май Кремъл нанесе „масиран удар“ по украинските градове, използвайки 298 дрона, което е рекорд. Русия използва и повече ракети - 69 за същата нощ.
В тайна работилница в Киев група инженери разглобяват руски дрон „Шахед“. Всяко парче метал, което падне върху украинските градове, попада в подобни лаборатории за изследване, разказва изданието.
Инженерите казват, че един от основните проблеми сега е как се управляват руските дронове. Според тях, най-новите модели не са податливи на украинските системи за електронна борба. Това е така, защото те вече не използват GPS, който е уязвим на заглушаване, а се контролират от изкуствен интелект и използват украински интернет и мобилни мрежи.
Екипът съобщава, че наскоро са открили бележка в един от разглобените дронове, за която се смята, че е оставена от съчувстващ руски инженер. посланието му съдържа информация за нов алгоритъм на управление. Според бележката, дроновете се управляват чрез Telegram ботове, които изпращат данни за полета и видео изображения на човешки оператори в реално време.
До скоро мобилни подразделения с картечници, преносими ракети и артилерия с малък обсег бяха отговорни за защитата на украинското небе от дронове, но сега безпилотните летателни апарати успешно започнаха да маневрират в райони, където са разположени такива подразделения, разказва пред изданието офицерът от противовъздушната отбрана Денис Смажни. В началото те летят ниско, за да избегнат откриване, а с приближаването си към градовете се издигат рязко до 2000–2500 метра, което ги поставя извън обсега на малокалибрените оръжия. Ето защо Украйна започна да използва хеликоптери, безпилотни летателни апарати (БЛА) и изтребители F-16 за борба с дронове.
Противовъздушната отбрана на Киев в момента сваля около 95% от руските безпилотни летателни апарати, заяви високопоставен украински служител пред списанието. Останалите 5% обаче преминават през защитните съоръжения и причиняват сериозни щети.
За Украйна е още по-трудно да противодейства на руските балистични ракети.
Само няколко държави разполагат със системи, способни да противодействат на толкова бързи и разрушителни оръжия. В западния свят американската система „Пейтриът“ на практика монополизира пазара на балистична противовъздушна отбрана. В момента Украйна разполага с поне 8 батареи „Пейтриът“, въпреки че във всеки един момент някои от тях могат да бъдат повредени и изпратени за ремонт.
Lockheed Martin, която произвежда системите Patriot и техните ракети PAC-3, увеличава производството до 650 ракети годишно. Това обаче е с около 100 по-малко от прогнозирания капацитет за производство на балистични ракети на Русия, като източник от украинското правителство оценява арсенала на Кремъл на 500 ракети. Обикновено са необходими две ракети PAC-3, за да се прехване руска балистична ракета.
Украйна е поискала правото да произвежда собствена версия на PAC-3 по лиценз, но разбира, че това е малко вероятно. Производство трябва да започне в Германия, но не преди края на 2026 г. Има и други проекти. Но във всички случаи остава поне една година преди евентуален пробив.
trud.bg
Ебати тези 5 процента
2 days before
Които причиняват "много сериозни щети"?!? Хахаха, май не свалят 95%, а само 5%, и то при голям късмет?
Коментирай