ИМА ЛИ НЕЩО ОБЩО МЕЖДУ ТЕЗИ БЪЛГАРИ ОТ ЕСЕНТА НА 1918 ГОДИНА И ДНЕШНИТЕ, ОСТАНАЛИ 5 МИЛИОНА В ГРАНИЦИТЕ НА РОДИНАТА НИ, СЛЕД ЗАПОЧНАЛАТА В КРАЯ НА 1989 ГОДИНА

https://svobodnoslovo.eu/index.php/mrezhata/ima-li-neshto-obshto-mezhdu-tezi-balgari-ot-esenta-na-1918-godina-i-dneshnite-ostanali-5-miliona-v-granicite-na-rodinata-ni-sled-zapochnalata-v-kraya-na-1989-godina/167195 SvobodnoSlovo.eu
ИМА ЛИ НЕЩО ОБЩО МЕЖДУ ТЕЗИ БЪЛГАРИ ОТ ЕСЕНТА НА 1918 ГОДИНА И ДНЕШНИТЕ, ОСТАНАЛИ 5 МИЛИОНА В ГРАНИЦИТЕ НА РОДИНАТА НИ, СЛЕД ЗАПОЧНАЛАТА В КРАЯ НА 1989 ГОДИНА

ИМА ЛИ НЕЩО ОБЩО МЕЖДУ ТЕЗИ БЪЛГАРИ ОТ ЕСЕНТА НА 1918 ГОДИНА И ДНЕШНИТЕ, ОСТАНАЛИ 5 МИЛИОНА В ГРАНИЦИТЕ НА РОДИНАТА НИ, СЛЕД ЗАПОЧНАЛАТА В КРАЯ НА 1989 ГОДИНА ЕМИГРАЦИЯ НА 2,5 МИЛИОНА СЪНАРОДНИЦИ, ТРЪГНАЛИ ПО  СВЕТА  ДА ОЦЕЛЯВАТ? 

 Знаете ли,че през есента на 1918 г. Антантата решава да приключи с малка България. Замисълът е чрез два пробива при Добро поле и при Дойран 600-хилядната ни армия в Македония да попадне в "чувал" и да бъде ликвидирана, а страната ни окупирана и извадена от войната. Румънците искат всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия — до Места и Искър. Планът тръгва успешно — французите успяват да пробият нашата отбрана при Добро поле. В този момент, когато фронтът рухва, а в тила избухва метеж, една-единствена българска дивизия ще спаси страната си от смъртна опасност. 34 500 мъже от Плевен, Ловеч, Троян и околиите им ще нанесат най-страшното поражение на английската армия в цялата й история.

Край красивото Дойранско езеро Антантата е струпала колосални сили - 4 английски, 2 гръцки и една френска дивизия. Девета плевенска е сама. Резерви няма. Знаейки съотношението на силите, нашите се готвят да умрат. Много офицери обличат парадните си униформи, войниците слагат приготвените за последно бели ризи. На 16-ти септември по тях са изстреляни 350 000 снаряда, включително и газови, но фортификациите на генерал Вазов пак си казват думата — даваме 9 убити и 40 ранени. В 5.00 ч. на 18 септември три английски и една гръцка дивизия тръгват в атака. В този момент 220 артилерийски дула започват да бълват огън. Генерал Вазов не пести снарядите - няма вече за кога. 400 български минохвъргачки превръщат скатовете на хълмовете в ад. 440 картечници направо косят настъпващите. Измъкналите се от бункерите българи поддържат такъв плътен огън, че до окопите стигат едва 20-30 процента от атакуващите. А там пък ги посрещат с ужасна и съкрушителна контраатака на нож.

Противникът е спрян и обърнат в бягство, което скоро обхваща целия Дойрански фронт. На бойното поле остават повече от 10 000 трупа в британски униформи. Отчаяният британски генерал Милн праща резервните две дивизии в обход през Беласица да опитат пробив между 9-та плевенска и 11-та македонска дивизия. Нашите ги пускат на 50 метра и ги избиват от упор с картечниците и огнехвъргачките си. 10 000 гърци изгарят по скатовете на Беласица.
На 19-ти септември генерал Милн събира всичко , което може да носи оръжие, за да попълни оределите си части. Но и последната атака е удавена в кръв. Побеснялата българска артилерия коси с барабанен огън, за първи път използва и газови снаряди. Това е най-кръвопролитното сражение в цялата Първа световна война, с най-голяма плътност на убитите на километър фронт. В никоя война англичаните не са давали наведнъж толкова много жертви, както при Дойран.

В цялата тая сеч Девета плевенска дава само 494 убити и 1208 ранени. На 20 септември разузнаването докладва на генерал Вазов, че пред него няма вражески части. Той пита София да настъпи ли към незащитения вече от никого Солун. Не му разрешават. Благодарение на Дойранската победа, обаче, в подготвяното там споразумение за примирие, загубилата войната България е спасена от окупация.
През 1936 г. в Лондон е организирана среща на ветераните от първата световна война. Българската делегация се води от специално поканения о.з. генерал Владимир Вазов. На гара Виктория я посреща лично лондонският кмет, носител на най-високото английско благородническо звание. Генерал Вазов е настанен в замъка на лорд Харболи, където е пребивавал Наполеон. На парада на ветераните участват 3000 запасни войни и 200 бойни знамена. При появата на нашата делегация фелдмаршал лорд Милн командва:
 «Свалете знамената! Минава генерал Вазов - победителят от Дойран!»
 Англия свежда знамена пред генерал Владимир Вазов


Българската победа при Дойран - най-голямата в цялата ни 14-вековна история - се изучава във всички военни академии. Тя е записала една невероятна статистика: близо 70 хиляди убити от Антантата срещу по-малко от 500 загинали българи. Седем дивизии - напълно унищожени от една.

Споделяйте! Помнете Героите!

От Фейсбук

11 Коментара

Реалист

10 months before

ОНЕЗИ - днешните дали имат представа от тази битка, дали имат представа от нашата история?!

Коментирай

ВЕЧНА СЛАВА!

10 months before

ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ И БЪЛГАРСКИЯТ ДУХ! Всякакви помияри, лайноядци и измет, които сега паразитират върху БЪЛГАРИЯ, трябва да бъдат ИЗБИТИ!

Коментирай

иванушка

10 months before

Днес мъже няма, няма и генерали...

Коментирай

ИМА ОБЩО

10 months before

СЕГА ГИ НАРИЧАМЕ ПАРТНЬОРИ. СБЪРКАН НАРОД. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ЗА ДРЪНКУЛКИ Е ГОТОВ НА ВСИЧКО.

Коментирай

Дърк Джентли

10 months before

Няма вече такива българи, няма...

Коментирай

Вечна слава

10 months before

на героите български !

Коментирай

Бърт Рейнолдс

10 months before

Сега пък имаме генерали, които не са помирисали барут, както и професори, които не са видяли и един студент през живота си. Имаме и политици-"евроатлантици", които са обикновени крадци, облечени във власт. Практически днес имаме в излишък всичко, което е вредно за нас...

Коментирай

лекар

10 months before

Сега България има врагове - антибългари в чужбина , антибългари и на родна земя. Така е било винаги . Но Земята Българска остава тук и завинаги. Платена с кръвта на предците. Ние , техните потомци сме тук . Няма къде да ходим . На който не му е удобна и му е чужда Българската Земя да си направи евтаназия .

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.