НЕЩО НОВО СЕ ПОЯВИ В НЕБЕТО НАД ИРАН

https://svobodnoslovo.eu/index.php/mrezhata/neshto-novo-se-poyavi-v-nebeto-nad-iran/195247 SvobodnoSlovo.eu
НЕЩО НОВО СЕ ПОЯВИ В НЕБЕТО НАД ИРАН

НЕЩО НОВО СЕ ПОЯВИ В НЕБЕТО НАД ИРАН

Американският пилот от F-15, свален над Иран през април, разказва за нещо, което според него никога не е виждал преди това….

Минути преди да катапултира, той забелязал във въздуха група ирански дронове, които не летели поотделно, а се движели като един организъм.

По думите му по-големи дронове били свързани с по-малки под тях, създавайки форма, наподобяваща медуза.

Един от източниците, запознати с разпита на пилота, описва гледката така: „Множество дронове, свързани помежду си и движещи се като едно цяло.“

Друг източник пък я нарича директно: „Истинска извънземна гледка.“

Това е част от разказа на американският пилот, оцелял след първото сваляне на американски боен самолет над Иран по време на конфликта.

И … по-интересното е, че в американските разузнавателни среди вече се води спор какво точно е видял пилотът.

Дали става въпрос за ново поколение ирански рояци от дронове?

Дали Иран е разработил система, при която десетки безпилотни апарати действат като единна бойна платформа?

Или пък става дума за погрешна преценка в условията на въздушен бой?

Засега … няма окончателен отговор.

Но ако дори част от този разказ се окаже вярна, това може да е сигнал за нов етап във войната с дронове.

А … в продължение на десетилетия САЩ разчитаха на технологично превъзходство във въздуха…

Дали дроновете ще променят войната? Изглежда, че те вече я променят, но до къде е стигнала тази технология и кой всъщност води в тази надпревара? - е… това е въпрос с “повишена“ трудност.

———-

Росица Калинова

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.