В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА

https://svobodnoslovo.eu/index.php/mrezhata/v-tarsene-na-istinata/26895 SvobodnoSlovo.eu
В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА

Непрекъснато в медийното и виртуално пространство на социалните мрежи, от "последна инстанция" ни облъчват неканени и натрапени гурута и пророци с тяхната истина за икономиката, политиката, идеологиите, науката, медицината и за каквото си помислите. Но, какво е всъщност истината и какъв е пътят към нея?

Всички търсят истината и всички са убедени, че търсейки я, знаят какво търсят. Не са малко и тези, които вече са я намерели и се учудват и възмущават, че другите не споделят радостта им по повод щастливата им находка. И защо, наистина? Защото, например, АЗ толкова ясно виждам своята правота, а на друг му се струва, че не притежавам никаква особена правота, и че моите „убеждения” нямат никакви предимства пред изказаните по-рано от други хора и в друго време.. И главното е, защо така настойчиво да искам от другите да признаят моята правота? Толкова ли ми е нужно такова признание? Като че ли, не чак толкова...

Откакто свят светува, никой още не е успял да накара всички да признаят това. И католицизмът, наброяващ над милиард последователи е известил истината си на света с фразата. „Quod simper, ubique et ab omnibus creditum est” (В което вярват винаги, навсякъде и всички). Често виждаме, как някой, който е успял да събере около себе си неголям кръг от хора, получава пълно удоволетворение от това и си въобразява, че неговия миниатюрен кръжец е едва ли не целия свят и цялата вселена. Че, не дузина слаби хора са видели в него пророк, а всички хора, всички разумни същества са с него и зад него. А също и това, че срещу него се борят само закоравелите и упорити врагове на света и на неговата истина.

Къде се крие тайната на тази слепота? Не е ли в това, че в действителност човек изобщо няма нужда от всеобщо признание, за което толкова много говорят идеолозите и политиците, и че по самата си природа истината не само че не може, но и въобще не иска да бъде еднаква за всички. Естествено, това мнение ще бъде неприемливо за мнозина, защото то съдържа в себе си непримиримо противоречие. Но това противоречие, не е достатъчно възражение срещу него. Защото противоречивостта е един от признаците за доближаване до истината. Защото тя свидетелствува, че човек е изгубил страха от това да има собствени критерии за истината. Ако хората не мислят така, то половината, и то по-добрата, най-интересната част от нашите мисли никога нямаше да бъде изказвана и човечеството щеше да е по-бедно в духовно отношение.

Редица истини, и може би най-популярните, не могат да намерят всеобщо признание. И най-важното, по-голямата част от тях не го искат и не го търсят. Защото се получава така, че когато нечии съждения получат всеобщо признание, когато станат ясни, достъпни и очевидни, именно тогава те стават пошли, бедни, жалки и нужни само на статистиката и историята. Приемаме ли такова допускане? Къде са сега "вечните" истини на абсолютизма, националсоциализма, комунизма? Накъде се е запътила и истината за „демокрацията" в уродливия и днешен вид? Няма ли да приемете едно такова допускане? Но, приемаме, или не, ежедневието ни няма да стане по-светло от припламването на мигновените феерични пламъчета на идващи и отиващи си идеи и идеологии. Но, когато тези припламвания заразяват съзнанието на хората, те стават безразлични към това, дали други хора са съгласни, или не с тях и дали те ще са оправдани от бъдещето и Историята. И в това е проблемът...

Светослав Атаджанов

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.