GAME OVER! България си върна контрола над пристанище “Росенец”

https://svobodnoslovo.eu/index.php/politika/game-over-balgariya-si-varna-kontrola-nad-pristanishte-rosenec/113668 SvobodnoSlovo.eu
GAME OVER! България си върна контрола над пристанище “Росенец”

 

GAME OVER! България си върна контрола над пристанище “Росенец”.

Замитат ли десните под килима греховете на Иван Костов за приватизацията на нефтохима?Отговор търси журналистът на “Свободно слово” Анелия Дулева 

По инициатива на ГЕРБ, ДПС и ДБ, към която след известно умуване се присъединява и ПП, Народното събрание прие на две четения в един и същи ден промени в закона, които да ускорят процедурата по връщане на държавния контрол върху нефтеното пристанище „Росенец“. 

“Реално чрез „Лукойл“ се финансира войната. Това трябва да спре и държавата да има абсолютен контрол над компанията. Не може една частна компания да притежава врата в държавната граница”, категоричен е Делян Пеевски.

Как и защо се стигна дотам от 24 години ЛУКойл да държи ключовото пристанище на родна територия, историята ще съди, солидаризира се народният представител от ИТН Ивайло Вълчев. 

Журналистът на “Свободно слово” Анелия Дулева обаче прави опит да върне лентата назад и най-вече да опресни паметта на някои народни избраници, които си вярват, че заслугата за връщането на терминала “Росенец” е тяхна, а вината - ничия.

Документите сочат, че портът е даден на концесия на компания „ЛУКойл“ като част от приватизационна сделка, “изработена” лично от Иван Костов през декември 1999 г., по време на неговото управление, и то на занижена (по множество оценки), цена от 101 млн. долара. 

За сравнение според експерти реалната стойност на сделката е цял милиард!

Приватизационният договор не просто харизва печелившо държавно предприятие за жълти стотинки. Реално Иван Костов е вклинил гиганта ЛУКойл на родна почва.

Опасенията потвърждава и Теменужка Петрова от ГЕРБ: “Фактите са много ясни. През 1999 г, се приватизират 58% от капитала на “Нефтохим Бургас”, след което през 2005г., е приватизиран и останалият дял от капитала на компанията. От там започва всичко, свързано с “ЛУКойл”. Цената беше около 101 млн. долара, трудно ми е да се ангажирам с оценка дали сумата е била релевантна към онзи период. Когото има факти, няма как те да бъдат оспорени”.

На същото мнение е и вечният опонент на ГЕРБ - БСП. Съвременникът и отдавнашен критик на сделката Румен Гечев потвърждава, че през 1999 г., когато стана приватизацията на “Нефтохим”, купувачът “ЛУКойл”, заедно със самата рафинерия, придобива и тръбопроводите от пристанището. 

“Фактите са ясни, вътре в зала много се злоупотребява и манипулира. Иван Костов го приватизира. Днес трябва всички по веригата да отговарят. Не е БСП тази, която е разпарчетосала държавната собственост”, не отстъпва от позицията си и червената лидерка Корнелия Нинова. 

23 години по-късно, пак през декември, но този път 2022 г., в свое интервю Костов отказва да се покае за сделката, обявявайки, че продажбата на „Нефтохим“ - Бургас била станала “в честен търг срещу най-добра оферта”. Политическите синове на Костов и настоящи лидери на “Демократична България” също като него подозрително се ослушват и прехвърлят топката доста по-напред във времето, все едно историята е изличила стореното от тях. Така поне излиза от изказването на Христо Иванов: “Не ми е работа да коментирам Костов. През 99-та г. Русия беше по-демократична”. Съпредседателят на ДБ е категоричен, че Русия в наши дни работи за това в региона да настане хаос, да се възцари правото на силния. Но преди 24 години не било точно така и тогава Русия е давала надежди, че може да тръгне по верния път. Може би някой ден Кремъл пак щял да се върне в демократичното лоно, но сега работата била друга, вярва си Иванов.

В същия знаков декември на миналата година, ДПС отваря кутията на Пандора в опит да сложи край на енергийната хегемония, внасяйки поправки в закона за “контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна" или иначе казано - в закона за контрол върху прилагането на дерогацията от ЕС. Депутатите м.г. гласуват допълнителни разпоредби, които гласят, че "възложените концесии за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход с произход Русия (...), се прекратяват в едномесечен срок от получаване на положително решение от Европейската комисия". Това означава, че с позволението на ЕС България ще може да прекрати концесията на "Росенец" , който в момента се стопанисва от "Лукойл Нефтохим". 

Предложението, направено от ДПС, е подкрепено с 109 гласа "за" (ГЕРБ, "Демократична България", "Български възход"), 27 "против" ("Възраждане") и 41 "въздържал се". Забележете, че освен БСП, депутатите от “Продължаваме промяната” тогава също се въздържат. След шест месечно въздържание, на 19 юли т.г. Кирил Петков спонтанно се “изпуска”, но за това - по-късно.

Със законодателния ход на ДПС по онова време парламентът за пръв път намира начин как да прекрати концесията на пристанищния терминал "Росенец", която малко преди това бива удължена от служебното правителство за още 24 години, до 2046 г. Инициативата на Движението среща отпор в лицето на Гълъб Донев.

“Държавата нищо не направи по времето на служебните кабинети с тази тема, имаше пълно бездействие с отнемането на „Росенец“, заяви Делян Пеевски.

“Затова сега направихме следното – дадохме на министъра седмичен срок, след като се приеме законопроектът от парламента, пристанище „Росенец“ да бъде отнето от „Лукойл“ и да приключи безконтролната врата”, обясни народният представител от ДПС. В момента няма никакъв контрол на държавата върху вноса и износа на горива. Държавата трябва да направи истински контрол”, категоричен бе той.

Като израз на тази си решителност, в горещия юли на 2023 г., депутатите на ГЕРБ, ДПС и ДБ изработват предложение за прекратяване на концесията. Кирил Петков обаче вижда перфектна възможност най-безцеремонно да си припише инициативата, обявявайки се за неин баща. Опит, предизвикал вълна на присмех, както от ляво, така и от дясно, т.к за разлика от тесните си коалиционни партньори от ДБ, които с охота веднага са се подписали под намерението, ПП дълго са се колебаели. 

“Инициативата за прекратяване на концесията на „Лукойл“ за пристанище „Росенец“ е наша. Изработихме я заедно с ГЕРБ. ДБ веднага се включиха да я подкрепят, ПП умуваха, после казаха, че ще я подкрепят”. Това заяви народният представител от ДПС Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. “Днес с изненада наблюдавам как ПП твърдят, че е тяхна инициатива, допълни той”.

При все сътвореното от Кирил Петков недомислие, на второто гласуване от 21.07.2023 г., ГЕРБ, ПП+ДБ и ДПС гласуват “за”. “Против”предвидимо се обявяват депутатите от „Възраждане“ и БСП, а народните представители от „Има такъв народ“ (ИТН) не участват във вота. 

Как и защо десните депутати упорито отказват да си спомнят за творенията на политическия си баща Иван Костов и кой е виновен за разпарчетосването на държавна собственост с цел лично облагоделстване, отговор търсят журналистът на “Свободно слово” Анелия Дулева и операторът Симеон Крушков.

7 Коментара

Да, бе

1 year before

Тая сутрин гледам и на бензиностанциите цените са си върнали контрола . Нагоре, разбира се.

Коментирай

Бай Иван

1 year before

До сега не си спомням предложение на ДПС или подкрепено от тях да е било в полза на България! Това със сигурност ще донесе щети на Родината ни, макар, че изглежда на пръв поглед, че е правилно и полезно за държавата ни.

Коментирай

танк

1 year before

Това за ДПС е напълно вярно. По всеки въпрос "запазват мълчание", а после, като "убедени евроатлантици" правят някакво предложение и нашите мухльовци падат в капана, но се усещат чак след 5 години.

Коментирай

Гошо

1 year before

Този Христо е абсолютен престъпник, и не само. Ти ли ще промениш тази световна война бе ТЪПАК ДОКАЗАН ( имам десетки факти, които го потвърждават). Вие цялата атлантическа пасмина сте за затвора. Ами като си започнал, отнеми лиценза на Дънди прешънс , които изнасят златото като пладнешки крадци, върни двата ТЕЦА на страната, върни електроразпределителната мрежа, продадена за стотинки, Огледай се за банковия сектор, който изнася МИЛИОНИ. Виж какво изнасят и чуждите търговски вериги. Всичко това за нас ИЗРОД доказан, а не срещу Русия, както ПОИСКА преди дни американския посол.

Коментирай

t_ab

1 year before

Посолството нареди да се случи и "нашите" свалиха гащите ...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.