Пред “Труд news” анализатори и политически наблюдатели видяха елементарен опит за шантаж на ППДБ
Този подход на ППДБ е арогантен, неприемлив и прави така, че ГЕРБ да не може да подкрепи каквото и да е, каза Бойко Борисов
Меморандумът бил покана, а не ултиматум
Силно смутени бяха всички анализатори и политолози, които попитахме за възможността България да остане без редовно правителство заради напрежението около ротацията на премиерите и идеята на ППДБ, ако управляващите формации не се споразумеят, да се отиде на вот 2 в 1 - предсрочни парламентарни и европейски избори на 9 юни.
Основният въпрос, който задаваха политическите наблюдатели бе дали въпросът за изборите 2 в 1 е обсъден с нашите стратегически партньори или е плод на поредната пиар акция от страна на “Промяната” и елементарен опит за политически шантаж към ГЕРБ-СДС.
Повод за ултиматума на ППДБ към ГЕРБ стана документ, наречен “Меморандум относно продължаване на реформите в областта на ефективното управление, правосъдието, борбата с корупцията и сигурността в периода март 2024 г. - декември 2024 г.”, който бе обявен на вечерен извънреден брифинг от лидерите на ППДБ, а Кирил Петков декларира, че ако не бъде приет от ГЕРБ-СДС, предложението е “да отидем на избори 2 в 1”.
“От първите 10 реда, които Мария Габриел ми прочете, изборите 2 в 1 са абсолютен завършек на тази некоалиция”, категоричен беше лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. “Интересно е, че се говори за някакъв документ, изпратен в момент, в който те (ППДБ) усилено сменят регулаторите. Този подход вече не е незрял, а арогантен, неприемлив и прави така, че ГЕРБ да не може да подкрепи каквото и да е”, каза лидерът на ГЕРБ. Борисов отново припомни, че при договарянето на ротацията външно министерство е единственото, “заради което ГЕРБ направи компромис, за да има правителство с втория мандат и Денков да е премиер”.
“Някой иска да си делне държавата по един много екзотичен начин. Абсурдно е в някакъв “мемурандум”, както го нарекоха, да има желание за подялба на съдебната власт, антикорупционни агенции. Това е нечувано. Виждаме всичко - вътре няма нищо за хората. ГЕРБ да си преценяват”, каза в отговор на въпроси на медии и председателят на ДПС Делян Пеевски. И допълни: “Дали ще има предсрочни избори или не - това си е решение на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Те да си го решават!”.
Малко по-късно в кулоарите на парламента последва уточнение на думите на Кирил Петков (ПП) от Атанас Атанасов (ДБ), който заяви, че “всичко може да бъде да бъде договаряно” и че в меморандума “няма червени линии”. “Разбирам, че меморандумът, който подготвихме, се коментира вече. Той на практика представлява покана за преговори към нашите коалиционни партньори. В този меморандум всички си насочват вниманието към кадровите въпроси, но това не е основното”, каза Атанасов.
“Към настоящия етап не виждам изгледи ротацията да мине. Меморандумът на ППДБ за ротацията не е покана за преговори, а по-скоро опит за саботаж на преговорите за ротацията”, коментира от своя страна и депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков в парламента.
Преди ден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни на форум на партията в Костенец, че по чисто технически причини няма как ротацията на Николай Денков и Мария Габриел да се случи на обявената предварително дата 6 март. “На 6 март не може да има ротация, защото на тази дата ще се проведе конгрес на ЕНП в Букурещ. Една от големите делегации на този форум ще е от ГЕРБ, аз и Мария Габриел също ще бъдем там”, каза Борисов. А вчера лаконично посочи: “До 8 март има много време”.
Проф. Харалан Александров, социален антрополог, пред “Труд news”: ППДБ си играят с огъня, защото знаят, че няма да са тук, когато бомбата избухне
Това, което виждам, е че се играе хазартно от страна на ППДБ, те се държат като колонизатори в България и за сега това им се разминава. Тяхната игра е или всичко, или нищо. Това е характерно за партии с троцкистко-революционен уклон. Освен това има и рационален аргумент, защото ако сега отидат на избори, резултатът им би бил по-добър, отколкото през есента, например. Те поставят ултиматум или всичко ще е както го искат - “с нашия малък резултат вземаме половината, в случая от регулаторите, или отиваме на избори”. От друга страна ГЕРБ са партия на градежа, тя е много по-свързана с България, отколкото техните партньори в управлението, но и врагове, тъй като те не спряха да са противници. Борисов е прав като казва, че ППДБ са като преяло дете, което не иска да спре да се тъпче. За Борисов е много по-трудно да отговори симетрично на ППДБ, да вкара страната в избори и като цяло в поредна криза. Вероятно ще направи всичко възможно и ще приложи целия си политически талант, който е забележителен, да намери някакъв компромис, но нали знаете, понякога с терористи става невъзможно да се преговаря, а те се държат точно така.
Очевидно текат процеси на разпад при ППДБ, а всяка революционно-терористична група действа така - в момента, в който настанат вътрешни напрежения, тя обявява външен враг и влиза в битка. В този смисъл е много вероятно излизането на предсрочни избори да мобилизира радикалните ядра там. Ще развеят знамето на прогреса, ще обяват всички останали за корумпирани и ще се опитат да сплотят редиците си - това е, което винаги се прави. Аз лично смятам, че ако съумеят да седнат на масата и не веят ултиматуми, има шанс да се договорят и има шанс да се случи някаква що-годе нормална ротация.
Въпросът е, че тя не трябва да бъде с прекалено тежки отстъпки от страна на ГЕРБ, защото това ще започне да руши доверието вътре, в ГЕРБ. Все пак ГЕРБ са истинска партия, те не са хора, които са посочени отвън, те са хора, които са си извървели пътя и които зависят от електората си. Това е народна партия, тя не може да си позволи до безкрай да поставя на изпитание не просто интересите и очакванията на избирателите си за участие в управлението, но и етиката, елементарните морални принципи. В момента ситуацията е много перверзна - едни хора са се обявили, че са носители на морал и на промяна, не знам къде е изнесен този им център на морала и от позицията на какво те се разпореждат тук, все едно останалите сме някакви туземци. Но те нямат друга идентичност и не могат да напуснат тази пропагандна версия за себе си. Европа влиза в много тежка криза. Ако всичко беше мирно и спокойно, нямаше да е чак такава драма, но в тези условия това е изключително опасно. Те (ППДБ, б. р.) си играят с огъня, защото знаят, че няма да са тук, когато избухне бомбата. Това е поведението на хора, които като деца си играят с фойерверки и ги хвърлят върху барутния погреб.
Юрий Асланов, социолог, пред “Труд news”: Да плашиш ГЕРБ и Борисов с избори е все едно да плашиш куче със салам
Останах с впечатление, че заплахата за избори 2 в 1 върви еднопосочно от страна на лидерите на ППДБ към ГЕРБ и Бойко Борисов. Но в сегашната ситуация да плашиш ГЕРБ и Бойко Борисов с избори, е как да кажа, все едно да плашиш куче със салам. Едва ли Борисов ще се стресне от това и не разбирам в какво се състои заплахата. Ясно е, че под повърхността се развиват някакви разправии или пазарлъци за постове по повод на предстоящата така наречена ротация. Очевидно е, че “Продължаваме промяната” смятат, че този кабинет, който е техен, като изключим вицепремиера, държат да запазят това положение. Съвсем резонно е, че от гледна точка на ГЕРБ тази ротация губи смисъла си, ако с мандата на ГЕРБ остане правителство на “Продължаваме промяната”. Ясно е, че общественото мнение към “Продължаваме промяната” ерозира, че одобрението пада, а не се регистрират особени щети особени щети към формацията на ГЕРБ-СДС.
Една от причините е, че повечето хора осъзнават, че не управлява ГЕРБ, а управлява “Промяната”. Вероятно в ГЕРБ имат планове по-пълноценно да изконсумират предстоящия мандат, с което пък лидерите на ППДБ не са съгласни. Струва ми се, че до оставката на Денков, която той е заявил на 6 март, независимо как ще приключат тези преговори между коалиционните партньори, ще слушаме и ще наблюдаваме подобни закачки през медиите. Но не очаквам да настъпи някакво скъсване на отношенията, а най-вероятно пазарлъците ще доведат до нещо, което ще позволи на тази фамозна коалиция, некоалиция или сглобка, както и да се нарича, да продължи да съществува. Предполагам, че всички участници в нея си дават сметка, че това е най-неподходящият момент да развалят схемите, за да отидат на избори, които ще са заедно с европейските, ако сега се стигне до разпускане на парламента - нещо, което не е в интерес на никого. По-скоро не очаквам избори 2 в 1. Да не забравяме и третия, макар и неофициален, но видим партньор в това управление - ДПС. Те имат своето влияние, в парламента и не само в него, и вероятно ще го упражнят натиск, върху коалиционните партньори да не развалят тази, да го наречем, игра.
Влиянието на т. нар. посолства у нас в повечето случаи се преувеличава. Посолствата в много редки случаи играят някаква роля в това отношение, но в момента разстановката на силите в света не е много ясна, а и в момента всяка от Великите сили е затънала в собствени проблеми, едва ли ѝ е до нашите избори, сглобки и т.н. Това си е наш проблем и ние сами ще си натворим това, което ще се случи, без някой отвън да ни го е поръчал или да го желае.
Христо Панчугов, политолог, пред БНР: Меморандумът е опит на ППДБ да се върне в играта
Меморандумът на ППДБ е опит да се постави следващото управление в ясни рамки. Предстои да видим тепърва отстъпки вероятно в голяма част от позициите, които бяха заявени в рамките на този меморандум. Интересният процес, който трябва да наблюдаваме оттук нататък, е по кои от тези точки истински ще се разгори разговор и диалог и от кои ще бъде отстъпено в посока на това все пак да имаме управление. Като че ли именно заради това, покрай този меморандум, има усещането, че той по скоро е направен, за да направи възможна тази ротация, а не толкова да се ходи към предсрочни избори.
Странно е, че в документа е отделено много място за назначенията в регулаторите. Това, което ще видим за пореден път около този меморандум, е опит да се заяви по-силната позиция, да се отговори за собствените избиратели кои са точките на победа. Това, което виждаме в този меморандум, е подозрението, че вече ППДБ са надиграни, според мен. Това е опит да се върне играта обратно в полето на тази политическа формация. Не смятам, че ротацията е заплашена. Избори 2 в 1 не е истинска възможност. Акад. Денков ще подаде оставката си, независимо какво ще се случи около този меморандум и преговорите, които вървят.
trud.bg
moitoi
10 months before
...Основният въпрос, който задаваха политическите наблюдатели бе дали въпросът за изборите 2 в 1 е обсъден с нашите стратегически партньори ...??? След като това ви е Основния Въпрос??? По ОСНОВЕН ВЪПРОС е ако ПИТАШ Някой наВЪН дали да правиш ИЗБОРИ ВЪТРЕ тогава НЕ си ПАРТНЬОР а ПОЛИТИЧЕСКА ПРОСТИТУТКА!!! Политически АНАЛизтори по КОЛОНиалните ВЪПРОСИ!!! АЙДЕ...Бееее...!!!
Коментирай