Президентът Румен Радев заяви, че ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са „тези, които подадоха искане за извънреден конвергентен доклад“.
„Тези, за които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническата подготовка на пощи и банки да обменят валути, и тези, които забравиха за хората с тежки социални проблеми, особено уязвими към всеки ценови скок, а такива са голяма част от българските граждани“, посочи Радев.
Той изрази опасение, че може да се стигне до необосновано повишаване на цените още с обявяването на Конвергентния доклад и призова хората да следят зорко за това.
„Управляващите говорят за мерки в бъдещето, т.е. те ще ни защитават от евентуални ценови шокове след приемане на еврото. Всички говорят за след приемането на еврото, но опитът от други държави, не казвам всички, но опитът от други държави сочи, че още с обявяването на Конвергентния доклад започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута и до времето за приемане на еврото се натрупва едно сериозно, значително поскъпване, особено в последните месеци – преди приемането на еврото. Надявам се това да не се случи при нас, но превид безхаберието и слабостта на нашите институции, рискът е реален. Затова призовавам хората да следят за необосновано покачване на цените, защото явно няма кой друг да го прави вместо тях. А трябваше управляващите да имат пълна готовност сега – с органи, мерки, с финансови буфери. Защото стандартът на хората от силно уязвимите групи може да се влоши рязко, само за няколко месеца, а на икономиката ще й трябват няколко години, за да им върне този стандарт“, каза президентът.
По думите му рискът от социално разслоение е на лице и изисква мерки сега, „а не някога след въвеждане на еврото, защото в тичането да хванем първата скорост на ЕС да се окаже, че България може да се разпадне на две скорости“.
„България е най-бедната страна в Европейския съюз. Не аз, а НСИ твърди, че всеки трети българин е в риск от бедност, а над 1.3 млн. българи са под прага на бедност и всеки един ценови шок може да обрече хиляди сънародници на маргинализация. Аз очаквах управляващите с подаване на искането за извънреден конвергентен доклад да излязат и с откровена оценка на риска, с оценка на тяхната готовност да противодействат на всякакви спекулации и с финансови буфери. Не видях нищо! Месец по-късно, с приемането на бюджета не видях нито силен социален пакет, нито някакви финансови буфери. На 5 май, когато излезе и докладът за тримесечния отчет на Министерство на финансите, стана ясно, че дори управляващите да имат намерение да противодействат с нещо на евентуален ценови шок, няма с какво. Мисля, че това са достатъчно ясни доводи“, заяви президентът Румен Радев.
Той посочи, че спекулациите по повод предложения от него референдум са прераснали в истерия. И още веднъж обясни:
„Този референдум, който предложих, не е срещу еврото, а за нашата готовност да приемем еврото от 2026 година“, каза Радев.
Днес държавният глава приветства участниците в Двадесетата световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Той участва в закриващата конференция на проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се провежда във Вършец.
Kiko
2 days before
А бе, Рундьова работа... Дето казал народа " Сетила са Мара, да са побара... ! Или перефразирано " Усетила са Мара,че някой я бара.
Коментирай