Близо 14 000 души във Великобритания са подали документи с искане за компенсация от правителството за увреждания, причинени от ваксини срещу Ковид-19.
Едва 175 души, или по-малко от 2% от търсещите обезщетение, досега са получили еднократен паричен превод от 120 000 паунда.
Данните, получени от The Telegraph по Закона за достъп до информация, показват, че тези, които са били обезщетени, са получили инсулт, инфаркт, опасни кръвни съсиреци, възпаление на гръбначния мозък, прекомерно подуване на ваксинирания крайник и парализа на лицето.
Около 97% от удовлетворените заявления са свързани с ваксината на Oxford-AstraZeneca, разработена от Оксфордския университет и британско-шведската компания AstraZeneca, а останалите – с произведените в САЩ ваксини на Pfizer и Moderna.
Изданието припомня, че правителството на Обединеното кралство продължи да препоръчва ваксината на AstraZeneca, въпреки че употребата й беше спряна в Германия, Италия, Франция и други европейски страни до март 2021 г., на фона на съобщенията за нарастващ брой случаи на кръвосъсирване.
На хиляди хора е отказано плащане, тъй като медицинските оценители на правителството твърдят, че няма конкретни доказателства, че здравословните им проблеми са резултат от ваксините.
Молбите на стотици други са били отхвърлени, защото „не са достатъчно увредени“. Съгласно правилата на Схемата за плащане на щети от ваксини, кандидатът трябва да е с поне 60% увреждане, за да отговаря на условията.
Говорител на AstraZeneca каза пред The Telegraph, че нейната ваксина „непрекъснато е доказала, че има приемлив профил на безопасност и регулаторите по света постоянно заявяват, че ползите от ваксинацията надвишават рисковете от изключително редки потенциални странични ефекти“.
В коментар за здравословните усложнения, причинени от ваксината, говорителят каза: „Нашето съчувствие е към всеки, който е загубил близки или е съобщил за здравословни проблеми“.
През май AstraZeneca, която официално призна, че нейните ваксини могат да причинят кръвни съсиреци в определени случаи, започна изтеглянето на продукта си по целия свят, заявявайки, че по-новите ваксини, адаптирани към най-новите варианти на коронавируса, са по-ефективни.
Около 16 000 души във Великобритания са поискали плащания от въвеждането на системата за компенсация на пострадали от ваксини през 1979 г., като повечето от исковете са свързани с ваксините срещу Ковид-19. Нарастващият брой искове доведе до увеличаване на персонала, отговорен за обработката на заявленията, от четирима на 80 души през миналата година.
Албена
4 months before
Дано успеят да се преборят хората. Бог да е с тях. Е, сега кой излезе тъп - "умният" Запад или "простите" българи?
Коментирай