Ескалация! Ирански бойни кораби стреляха по танкер в Ормузкия проток

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/eskalaciya-iranski-boyni-korabi-strelyaha-po-tanker-v-ormuzkiya-protok/190129 SvobodnoSlovo.eu
Ескалация! Ирански бойни кораби стреляха по танкер в Ормузкия проток

Британските въоръжени сили съобщиха днес, че две канонерки на иранската Революционна гвардия са открили огън по танкер, преминаващ през Ормузкия проток, предаде БТА, цитирайки АП.

Това стана, след като Иран наложи отново ограничения върху плаването в жизненоважния морски път.

Британската служба за морски търговски операции съобщи, че танкерът и екипажът са в безопасност. Тя обаче не идентифицира плавателния съд, нито посочи дестинацията му.

Иран обяви сутринта на 18 април, че отново затваря Ормузкия проток за корабоплаване. Според Bloomberg иранските власти вече са уведомили капитаните на кораби, чакащи преминаване, че протокът е затворен.

Иранските власти настояват, че няма да отворят отново Ормузкия проток, докато Съединените щати не вдигнат блокадата на иранските пристанища. Президентът на САЩ Доналд Тръмп от своя страна заяви, че блокадата ще продължи, докато Иран не се съгласи на мирно споразумение, чиито условия Техеран все още не е приел.

Преди военната операция на САЩ и Израел срещу Иран, една пета от световните доставки на петрол преминаваха през Ормузкия проток. След като Иран обяви, че ще отвори отново пролива на 17 април, световните цени на петрола паднаха до 90 долара за барел. След съобщението, че Иран отново затваря Ормузкия проток обаче, цената на европейския суров петрол Brent поскъпна до близо 95 долара за барел на борсата ICE в Лондон.

https://epicenter.bg/

2 Коментара

Бялджип

1 month before

Има нещо, което не е съвсем ясно? Твърди се, че 1/5 от световните доставки на петрол преминават през този проток. Простата аритметика показва, че ако тази 1/5 напълно отпадне от световния транзит, пак ще останат 4/5, или петрол трябва да има?! Може да е в по-малко количество, да стане по-скъп, но да го има в световен план. А у нас в Европа, вероятно и в други части на планетата, се говори за край, за липса на гориво за самолети,за тотален петролен апокалипсис? Изглежда има нещо друго което не се казва, или движението и снабдяването с петрол, не се обяснява с математическите закони?

Коментирай

Червената шапчица

1 month before

Британските въоръжени сили съобщиха днес, че две канонерки на иранската Революционна гвардия са открили огън по танкер, преминаващ през Ормузкия проток. Те не идентифицираха плавателния съд, нито посочиха дестинацията му. - Смешковци са тия британски сили.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.