Дейвид Бенделс, главен редактор на германското консервативно издание Deutschland-Kurier, получи условна присъда от седем месеца затвор от Окръжния съд на Бамберг на 7 април за споделяне на сатирично изображение с федералния министър на вътрешните работи Нанси Фейзер. Съдът постанови, че дигитално промененото изображение, публикувано през февруари 2024 г. в социалната мрежа X, клевети Фейзър, като я показва да държи табела, която гласи „Мразя свободата на словото“ и наложи на Бенделс условна присъда.
Въпреки че изображението беше широко признато за политическа сатира, съдът осъди журналиста, като го задължи да отправи официално извинение към министъра. Бенделс, който няма предишни присъди, обяви, че ще обжалва присъдата. „Няма да приемем това решение“, каза той. „Ние ще се борим с всички налични правни средства. Deutschland-Kurier и аз лично ще продължим справедливата и важна битка за свободата на печата и мнението в Германия – решително, непоколебимо и с пълна сила.“
По-ранните критики на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс срещу репресиите на Германия срещу свободното изразяване се появиха отново в светлината на присъдата. На Мюнхенската конференция по сигурността през февруари Ванс привлече вниманието към мерките на прокуратурата на Германия срещу онлайн говоренето, като предупреди европейските лидери: „Днес в Германия има хиляди американски войници. Смятате ли, че американският данъкоплатец ще понесе това, ако бъдете хвърлен в затвора в Германия за публикуване на злобен туит?“
Присъдата на германския журналист заради сатирично меме в Интернет следва друг случай с евродепутата от опозиционната „Алтернатива за Германия“ Петр Бистрон. Парламентарният му имунитет беше поискан за това, че е споделил снимка на бившия канцлер Ангела Меркел – акт, който германските власти сметнаха за проблематичен.
Поддръжниците на Бенделс твърдят, че съдебното преследване бележи обезпокоителен модел на цензура. Торстен Вайс, член на парламента от „Алтернатива за Германия“, публикува съобщение за солидарност с Бенделс в социалните медии.
Въпреки че решението на съда все още не е влязло в сила и подлежи на обжалване, присъдата засили дебата за бъдещето на свободата на словото в Германия. Критиците казват, че случаят подчертава ерозия на гражданските свободи, където сатирата и несъгласието вече не се толерират, а се криминализират.
obektivno.bg
Фашаги
1 week before
Германия е била, е и ще си остане фашистка държава. Дано янките и руснаците не разхлабят примката около врата й която й нахлузиха след капитулацията.
Коментирай