Обществената телевизия на Нидерландия бойкотира „Евровизия“ в Бургас заради участието на Израел

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/obshtestvenata-televiziya-na-niderlandiya-boykotira-evroviziya-v-burgas-zaradi-uchastieto-na-izrael/199796 SvobodnoSlovo.eu
Обществената телевизия на Нидерландия бойкотира „Евровизия“ в Бургас заради участието на Израел

Нидерландската обществена телевизия AvroTros обяви, че ще бойкотира музикалния конкурс „Евровизия“ през 2027 г. за втора година в знак на протест срещу участието на Израел заради войната в Газа и липсата на ясни правила за изключване на държави, участващи във военни конфликти.

„Наскоро обявените промени от Европейския съюз за радио и телевизия не дават достатъчна увереност, че независимият и неутрален характер на конкурса за песен на „Евровизия“ е възстановен“, се казва в изявлението. AvroTros подчертава, че страданията в Газа и ограниченията върху свободата на словото са засилили противоречията около конкурса през последните години.

„Това се отразява, например, в решението на пет държави да не участват в конкурса през 2026 г., във връщането на бивши носители на техните трофеи, както и в откритото писмо от над 1000 музиканти и културни дейци, призоваващи Европейския съюз за радио и телевизия да се намеси.“

Телевизионният оператор заяви, че ще прехвърли решението за участието на Нидерландия на Асоциацията на обществените радио- и телевизионни оператори (NPO) на страната. Амстердам вече бойкотира конкурса през 2026 г. в знак на протест срещу участието на Израел.

Изпълнителният директор на AvroTros Тако Цимерман подчерта, че конкурсът за песен на „Евровизия” първоначално е създаден, за да обединява хора и държави.

„Като обществен оператор ние оставаме верни на нашите ценности. Те ни насочват във всичко, което правим, дори когато това означава да не участваме в събитие, което е много скъпо за нас,“ обясни Цимерман.

Полуфиналите на 71-вото издание на „Евровизия“ ще се проведат на 11 и 13 май, а големият финал е насрочен за 15 май следващата година в спортна зала „Арена Бургас“.

https://obektivno.bg/

 

7 Коментара

Митко Момата - кмет на бургазЪ

5 hours before

В момента кметчето на бургас ходи потен и препечен от мисълта, как ще открадне 10 милиона от държавните пари отделени за хепънинга. Турско-герберастката община не й дреме, че чифутите участват без дори да са географски в европа.

Коментирай

Големите очаквания

5 hours before

По време на розовото джиро в бургас никой не разбра, че се провежда, а чакаха стотици хиляди. Сега пак чакат стотици хиляди, а накрая ще дойдат 500 хипита пътуващи на стоп, които ще спят 3 дни на плажа и по пейките в морската градина. Плюс някой много възбуден софийски сектант от ПП/ДБ.

Коментирай

Червената шапцица

5 hours before

Кмета ще посрещне събитието облечен в розови лачени прашки, забита перка в задника и мини соларен панел лепнат на челото.

Коментирай

Генчо Гунчев

5 hours before

Думата е за бойкота на държавата, създадена през 1948 година. Обетованата земя, която от тогава сее само омраза и смърт.

Коментирай

Кексче смях

4 hours before

Някой трябва да поведе хорото!

Коментирай

Евроценител

3 hours before

Ако Нидерландската обществена телевизия "AvroTros" обяви, че бойкотира и участието си на всякакви международни, спортни, културни и певчески извращения - като "Евровизия" -заради участието на бандеровска Умрайна и геноцида й върху собственото си население там, тогава аз, като един фанатичен Евроценител, ще си сменя пола и визията. Колебая се, дали да съм холандската Червената шапчица или Оранжевата нидерландска Барби.

Коментирай

Руснаците

3 hours before

ги отрязаха от всякакви културни, художествени, спортни и какви ли не форуми, само щото са руснаци и са от страна-агресор. Да питам израелци и американци какви са в момента и от какви страни са?

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.