Северната ни съседка е разтърсена от политически трусове след решението на Конституционния съд да анулира първия тур на президентските избори. Румънските политици категоризираха случващото се от "държавен преврат" до "сделка с дявола". А докато в страната валят коментар след коментар и видеообръщение след видеобръщение, първата световна реакция дойде от от Русия.
Ръководителят на комисията по международни въпроси в руската Дума Леонид Слуцки в "Телеграм" сравни ситуацията в Румъния с модела на украинския сценарий от 2004 г. и обвини прозападните сили в "брутална диктатура".
"Причината, поради която Конституционният съд анулира резултатите от първи тур, на който спечели Калин Джорджеску, беше руска намеса. Въпреки това Джорджеску трудно може да се нарече проруски кандидат, тъй като той защитава националните интереси в противовес на агресивния дневен ред на Вашингтон и Брюксел", отбеляза Слуцки.
Той допълни, че самият Джорджеску многократно е отхвърлял връзките с Русия, уверявайки, че го интересуват единствено проблемите на Румъния и световния мир. "Няма причина да не вярваме на това. Със сигурност Русия не се намеси в изборите в Румъния, както не се намеси в изборите в Република Молдова, както не се намеси и в изборите в Грузия и Америка. Ние уважаваме и защитаваме принципите на ненамеса в делата на суверенните държави", коментира още Слуцки.
Той отбеляза, че дори опонентът на Калин Джорджеску, прозападната кандидатка от "Съюз за спасение на Румъния" Елена Ласкони е заявила след решението на Конституционния съд, че демокрацията в Румъния е потъпкана. "Наистина грубо, много грубо действие на западняците от страх от идването на нови разумни политици като Фицо и Орбан. Истинска агония пред неизбежния крах на еднополюсния световен ред", каза в заключение руският политик.
Мотивите на Конституционния съд
Първият тур беше потвърден за валиден от Конституционния съд в понеделник, след като по-рано съдът поиска повторно преброяване на всички над 9,4 милиона гласа заради жалба от един от кандидатите.
Конституционният съд на Румъния обаче получи четири нови искания за отмяна на резултатите от първия тур, след като президентът Йоханис разреши в сряда разсекретяването на документи от разузнавателните служби и от вътрешното министерство, представени на заседание на Върховния съвет за национална отбрана след първия кръг на изборите.
Според тях Румъния е била мишена на "агресивни руски хибридни действия" по време на първия кръг на изборите, спечелени изненадващо от крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, чиято предизборна кампания беше базирана основно в социалната мрежа ТикТок.
"Изборният процес на президентските избори е бил опорочен през цялото време, докато се е провеждал", посочва Конституционният съд на Румъния в мотивите си. "Във всички етапи има множество нередности и нарушения на изборното законодателство, които са изкривили свободния и честен характер на гласуването", се казва още в позицията на съдиите, публикувана тази вечер и цитирана от БТА. В документа се посочва, че са били пренебрегнати законовите разпоредби относно финансирането на кампанията.
"Всички тези аспекти имаха конвергентен ефект на незачитане на съществените принципи на демократичните избори", пише още в мотивите.
Съдиите отбелязват, че използването на цифрови технологии и изкуствен интелект, както от кандидати или конкуренти на изборите, така и от политически партии, техни поддръжници и симпатизанти, трябва да бъде прозрачно, за да се гарантира почтеността и безпристрастността на изборите.
"В противен случай избирателите са възпрепятствани да формират мнение за кандидатите и изборните алтернативи или могат да бъдат подведени относно самоличността и качеството на кандидата или процедурите за гласуване. Следователно, използването в изборен процес от конкуренти, включително политически партии, на такива практики възлага на компетентните публични органи, съгласно закона, да проверяват, констатират и, според случая, да санкционират подобно поведение", се посочва още в документа.
Калин Джорджеску: Това е официален държавен преврат
Решението на Конституционния съд на Румъния е официален държавен преврат, на този ден румънската държава потъпка демокрацията, заяви независимият крайнодесен кандидат за президент Калин Джорджеску във видеообръщение, излъчено по местната телевизия Реалитатя.
"Заедно с хората направихме това, което казахме - написахме история. Време е да покажем, че сме смел народ. Демокрацията е атакувана. Виждаме партийни лидери, които се страхуват, че досиета ще излязат наяве. На този ден корумпираната система сключи договор с дявола. Имам само един договор - с румънския народ и с Бог. Днес е само началото на нова страница в историята на тази страна. Целият свят знае какво се случва в Румъния. Нещата няма да останат така. Зад мен стои само румънският народ", заяви Джорджеску.
След излъчването на клипа той се включи в ефира на телевизията по телефона. Попитан за разходите за кампанията, Джорджеску за пореден път заяви, че е похарчил нула леи. Той отрече зад кампанията му да стои друга държава, както показват разсекретените документи от заседанието на Върховния съвет за национална отбрана. Попитан за възможността да му бъде забранено да се кандидатира отново, той каза "ще видим".
Държавният глава на Румъния Клаус Йоханис обяви в изявление, излъчвано на живо на официалния YouTube канал на президентската институция, че новото правителство ще насрочи нови дати за провеждане на президентските избори.
"След валидирането на парламентарните избори, свикването на новия парламент, провеждането на консултации с парламентарно представените партии и съставянето на ново правителство ще бъде изготвен и новият изборен календар", уточни Йоханис, цитиран от БТА. По думите му днешното решение на Конституционния съд за анулиране на първия тур на президентските избори е задължително за всички и всички трябва да се съобразят с него.
"Румъния се намира в безпрецедентна ситуация. Мисля, че е добре да си спомним как се стигна до тук", отбеляза държавният глава. Той обясни, че малко след първия тур на президентските избори е получил сигнали от службите, първо по телефона, че някои неща са странни. Той е поискал да се направи проверка и за кратко време е получил информацията и писмено, след което е свикал заседание на Върховния съвет за национална отбрана. На него са били разгледани четири материала на Румънската разузнавателна служба, Службата за външно разузнаване, Службата за специални комуникации и Министерството на вътрешните работи.
"Изводите са, че един кандидат незаконно се е облагодетелствал от масова предизборна агитация в двата дни, когато според закона това е забранено - събота преди изборите и неделя, самия изборния ден. Нарушава изборния закон. Кандидатът декларира нулеви разходи, въпреки че води много добре разработена кампания. Получихме информация от службите, че кампанията е подкрепена от чужда на интересите на Румъния държава. Това са сериозни неща", допълни Йоханис.
Той каза още, че няколко дни след тези събития голяма група от неправителствени организации са поискали от него да разсекрети всички материали от заседанието на Върховния съвет за национална отбрана и след разговори с ръководствата на институциите, които са подготвили материалите, той го е направил.
"Върховният съвет за национална отбрана няма отношение към изборите, но сигналите, че тази кампания е незаконно подкрепена извън Румъния, ни доведоха до заключението, че имаме работа с въпрос на национална сигурност. След няколко жалби от различни страни, днес Конституционният съд реши да отмени цялата процедура по избор на президент", допълни Йоханис.
В края на речта си той отправи и послание. "Румъния е стабилна, сигурна и солидна държава. Казвам това за икономиката, инвеститорите, финансовите пазари, казвам това за ЕС. Румъния е и остава сигурна, солидна, проевропейска страна. Казвам това за НАТО. Румъния остава сигурен, солиден съюзник и мисля, че е много важно да се знае, че Румъния не е в затруднение", подчерта държавният глава.
Йоханис заяви, че ще остане на поста си, докато не бъде избран нов държавен глава на страната. "Не искам да бъда премиер на Румъния, не искам нищо друго освен да завърша успешно мандата си", каза той.
Клаус Йоханис, чийто мандат изтича на 21 декември, е първият румънски президент, който ще остане на поста си и след изтичането на мандата, отбелязва "Диджи24". Конституцията предвижда, че мандатите на президента и на парламента може да бъда удължавани само в изключителни ситуации като война, бедствие или извънредно положение.
"Румъния остава стабилна, солидна и надеждна държава от ЕС и НАТО, дълбоко закотвена в ценностите на Европейския съюз и евроатлантическото пространство", увери и министърът на външните работи на Румъния Луминица Одобеску на официалния си профил в социалната платформа "Екс" (Х).
Лидерката на румънската националистическа партия SOS и настоящ евродепутат Диана Шошоака пък заяви, че намира решението на Конституционния съд на Румъния за "държавен преврат".
"Решението на съда е битка между румънските и чуждестранните тайни служби. Превратът беше извършен на 5 октомври и в този момент те се нуждаят от нова революция. Борба е, защото се предвижда Румъния да влезе във война. Затова призовавам своите членове и поддръжници да не излагат живота си на опасност за дребните интереси на страните", посочи Шошоака в прессъобщение до медиите.
В началото на октомври Конституционният съд отхвърли кандидатурата ѝ за президентските избори с аргумента, че изявленията, които прави, показват неуважение към Конституцията. В мотивите на магистратите се посочваше, че регистрацията на кандидатурата на Шошоака нарушава някои условия за допустимост, свързани с "ценностите на демокрацията и на правовата държава" и че самата Шошоака поставя под въпрос членството на Румъния в ЕС и НАТО. Тогавашното решение на магистратите бе прието критично от лидерите на политическите партии в страната.
Централното избирателно бюро отхвърли искане за анулиране на парламентарните избори
Междувременно Централното избирателно бюро на Румъния отхвърли искането на партия ДРЕПТ (Справедливост и уважение в Европа за всички) за анулиране на парламентарните избори, предаде Аджерпрес.
То аргументира решението си, че подобно искане може да бъде извършено само от участвалите в изборите кандидати в срок до 40 часа след приключване на гласуването и трябва да бъде надлежно мотивирано и придружено от доказателства.
Лидерът на партията Влад Георге настояваше, че и парламентарните избори, подобно на президентските, са били под знака на "хибридната война".
Румънската партия РЕПЕР ("Подновяваме европейския проект на Румъния"), основана от бившия премиер Дачиан Чолош, също поиска от Централното избирателно бюро да анулира състоялите се на 1 декември парламентарни избори, позовавайки се на "намесата на Русия" и на "манипулацията и дезинформацията на населението" от страна на една от партиите.
dir.bg
аз и не аз
1 month before
то не само у румъния и в грезия и у назежнаная
Коментирай