Новата Европейска комисия под ръководството на Урсула фон дер Лайен планира да изтласка руския втечнен природен газ от европейския пазар. Според председателя на ЕК това ще помогне за намаляване на равнището на цените на енергията. Експертната общност обаче уверява, че ограничаването на доставките, напротив, ще доведе до увеличаване на цената на газа.
Как отказът от местен газ ще се отрази на европейската икономика и на нейните жители - в материала на „Известия“.
Опит за оказване на натиск
Режимът на санкции, наложен от западните държави срещу Русия, не даде очакваните резултати, признават европейските лидери. Във връзка с това политиците търсят нови начини за оказване на натиск, дори ако те противоречат на националните интереси на страните от ЕС. Според Европейската комисия проблемът е в зависимостта от доставките на втечнен природен газ (LNG) и други природни ресурси от Русия. Десет държави, сред които Франция, Чешката република, Швеция, Финландия, изразиха загриженост относно този факт.
Според Европейската комисия един от тези начини за оказване на натиск е пълното отхвърляне на руския втечнен природен газ. Нейният ръководител Урсула фон дер Лайен твърди, че замяната на доставчика ще помогне за намаляване на цените на енергията в Европа. По думите ѝ тя възнамерява да обсъди с Доналд Тръмп, който спечели президентските избори в САЩ, да увеличи покупките на американски газ, тъй като доставките му са „по-евтини“.
Газовата сделка със САЩ може да не се осъществи според плановете на ЕС, а американският газ да се окаже по-скъп. Руското гориво от най-големия завод в страната, "Ямал СПГ", се продава предимно в зависимост от цените на петрола, като при сегашните съотношения цената на газа е с 20-25 % по-ниска от пазарната. Американският втечнен природен газ се продава или на пазарни цени, или обвързан с "Хенри Хъб", главния газов хъб в САЩ, тъй като именно там се провежда тръжната процедура за определяне на цената на износа на газ. По този начин цената на газа в САЩ зависи от конкретния договор и може да надвишава цената му в Русия.
Запасите от втечнен природен газ в САЩ на пазара са много по-малки от тези на руския втечнен природен газ. Поради това през следващите пет години ЕС няма да може да замени изцяло руския LNG. Освен това делът на втечнения природен газ от Русия на европейския пазар само нараства, което, противно на изявленията на официалните лица, показва, че Европейският съюз не е готов да прекрати сътрудничеството, твърдят западните медии. От началото на тази година той е нараснал до 20 %, в сравнение с 15 % през 2023 г.
Резервният план на ЕС за инвестиции в зелена енергия няма да проработи. Според професионалната общност Урсула фон дер Лайен не е специалист по икономика и никога не е заемала съответната длъжност, така че не може да оцени разумно рисковете. По този начин активният преход към зелена енергия, който започна през 2022 г. в Германия, е обречен на неуспех, смятат германски депутати. В сравнение с втечнения природен газ, енергията от вятър, слънце и вода не е достатъчно ефективна. Зелената енергия изисква огромни финансови разходи: управлението ѝ е практически невъзможно, затова трябва да се разработи система за съхранение.
Освен това съществува мнение, че ръководителят на ЕК действа в интерес на Вашингтон, а не на страните от Европа. Експертната общност предполага, че Фон дер Лайен се стреми да изгради тесни търговски отношения със САЩ чрез сключването на скъпи договори. Преди това тя вече се появи в скандал, свързан със закупуването на ваксината COVID-19 от американска компания, което не отговаряше напълно на интересите на жителите на страните от ЕС.
Последици от отказа
ЕС вече има негативен опит с отхвърлянето на руските енергийни ресурси. Решението за намаляване на доставките на газ по тръбопроводите от Русия (от 40 % през 2021 г. до 8 % през 2023 г.) доведе до увеличаване на годишните разходи на ЕС за внос на изкопаеми горива с повече от 100 млрд. евро. А до 2023 г. цената на електроенергията за обикновените европейци се повиши в 22 държави. Ограничаването на предлагането няма да доведе до намаляване на цените, както се надява Фон дер Лайен, а ще доведе до повишаване на цените на стоките и услугите.
Промяната в политиката по отношение на газа ще засегне европейската промишленост. Такава ситуация вече се случи в Германия, която през 2023 г. спря да получава гориво по тръбопроводи от Русия: недостигът на евтина енергия нанесе значителни щети на бизнеса и производството. Спадът на енергоемката промишленост в страната през последните две години е около 20%. Сега ситуацията може да се влоши. За да се откаже от руския втечнен природен газ, ЕС ще трябва да приеме условията на други доставчици на газ на по-висока цена. Това ще доведе до общо повишаване на цените и нова енергийна криза.
Европа ще разполага с достатъчно газ, за да преживее предстоящата зима. Очаква се тазгодишните студове в ЕС да бъдат най-тежките от началото на конфликта в Украйна. Въпреки това регионът активно развива инфраструктурата за внос на втечнен природен газ и предварително закупува втечнен природен газ. Русия е основният доставчик. От април 2024 г. насам тя изпраща 46% от износа си на втечнен природен газ за европейския пазар. Освен това Европейската комисия няма да се откаже от руския газ до края на зимата, за да избегне рискове, смятат пазарните експерти.
Въпреки това през следващите няколко години Европа ще се сблъска с недостиг на газ през отоплителния сезон, тъй като той се потребява много по-бързо от обичайното. От началото на отоплителния сезон тази година (29 октомври) страните от ЕС вече са взели над 10,5 млрд. куб. м газ от хранилищата. Изтеглянето на газ от съоръженията за съхранение на ПГХ на 30-ия ден след достигане на максимума на запълването им е с 44% по-високо от средното за предходните пет години.
Как ще реагира Русия
Ако ЕС се откаже да купува руски втечнен природен газ, Москва ще загуби част от приходите си, но това няма да доведе до световна икономическа криза. Русия ще се справи със ситуацията, като засили сътрудничеството си с други държави, включително тези от Източна Европа, които не са готови да загубят евтиния руски втечнен природен газ. Например унгарското правителство заяви, че ще увеличи доставките. Словакия също не е готова да прекрати сътрудничеството си.
Русия ще пренасочи по-голямата част от енергийните си ресурси към Изтока, по-специално към Китай. Това ще спомогне за поддържане на стабилността на пазара. По данни на "Блумбърг" и Форума на страните износителки на газ вносът на втечнен природен газ в тази страна по силата на съществуващите договори ще възлиза на най-малко 93,7 млн. тона годишно до 2028 г.
Иван
4 weeks before
С тези пари и парите от Ел енергията финансираме американският ВПК и войната в Украйна
Коментирай