Защо наводнението в Испания се оказа толкова смъртоносно?

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/zashto-navodnenieto-v-ispaniya-se-okaza-tolkova-smartonosno/145996 SvobodnoSlovo.eu
Защо наводнението в Испания се оказа толкова смъртоносно?

Докато Испания се тресе от внезапните наводнения, които удариха югоизточната част на страната тази седмица, мнозина се чудят защо броят на жертвите, който в момента възлиза на над 200, е толкова висок.

Почти всички смъртни случаи, потвърдени досега, са в района на Валенсия на брега на Средиземно море.

Някои райони са особено опустошени: град Пайпорта, население от 25 000 души, съобщава за най-малко 62 смъртни случая.
Различни фактори, включително шофьорите, блокирани в колите си, лошото планиране от страна на длъжностните лица и екстремните валежи, утежнени от изменението на климата, вероятно са допринесли.

Агенцията за гражданска защита, контролирана от регионалното правителство, издаде спешен сигнал до телефоните на гражданите в и около град Валенсия след 20:00 ч. местно време (19:00 GMT) във вторник. Ала по това време водата вече беше започнала да се покачва заради обилните валежи в много области, а на някои места вече цареше хаос.

Голям брой от загиналите бяха по пътищата. В много от случаите хората са се връщали от работа, когато внезапните наводнения са ти отнесли.

Видеозаписи показват как първата вълна от наводнения залива Пайпорта, докато колите все още циркулират. Въпреки че валежите бяха по-обилни в други райони, като Утиел и Чива, географията на Пайпорта, с дефиле, минаващо през центъра му, направи въздействието на наводнението особено опустошително.

Кметът Марибел Албалат каза, че градът е зле подготвен от гледна точка на планиране, с много приземни апартаменти. Шестима обитатели на дом за възрастни загинаха, когато наводненията заляха сградата им, докато те все още бяха на приземния етаж.

Албалат също така предположи, че има елемент на самодоволство:  „В Пайпорта не сме свикнали да имаме наводнения и хората не се страхуват“, каза тя.

Гаражите бяха в особен смъртоносен капан.

„Когато вали, хората обикновено слизат в гаражите си, за да извадят колите си, в случай че гаражът им бъде наводнен“, обясни Албалат. И изглежда, че такъв е бил случаят в квартал Ла Торе, в покрайнините на Валенсия, където телата на седем души бяха извадени от гаража на жилищна сграда.

Магистрала A3, свързваща Валенсия с Мадрид, беше един от многото пътища, където шофьорите бяха блокирани, тъй като нивото на водата се повиши, оставяйки ги несигурни дали е по-безопасно да останат в превозното средство или не.

„Почти сигурно има повече хора, които са загинали, защото водата е отнесла хората, които са излезли от колите си“, каза един оцелял пред телевизионния канал Telecinco. Друг оцелял каза, че водата е била до гърдите му. Очевидец описва, че е видял един шофьор, който е излязъл от колата си и се е хванал за стълб с колан, за да не го отнесе водата. Не е известно дали е оцелял.

Кметът на Чива, Ампаро Форт, предупреди в четвъртък, че наблизо все още има „стотици коли, обърнати с главата надолу и в тях със сигурност ще има хора“.

В четвъртък сутринта Guardia Civil сподели съвет как да избягате от кола по време на наводнение в социалните медии. Хората, попаднали в наводненията, трябва да се опитат да избягат през прозорците и предните стъкла на колите си.

Други фактори също изглежда помагат да се обясни защо Валенсия беше толкова опустошена от метеорологичните явления. Голяма част от най-силно засегнатия район, в и около третия по големина град в страната, е гъсто населен.

Липсата на валежи през останалата част от годината остави земята в много райони на източна и южна Испания неспособна да абсорбира ефективно дъждовната вода.

Пабло Аснар, изследовател в Социално-икономическата обсерватория за наводнения и суши (Obsis), предупреди, че голяма част от засегнатата област е претърпяла това, което той описа като „безпрепятствено развитие“, като много области са покрити с непропускливи материали, което „увеличава опасността породени от тези събития“.

Затоплящият се климат също е вероятно да е допринесъл за тежестта на наводненията.

В предварителен доклад World Weather Attribution (WWA), група международни учени, които изследват ролята на глобалното затопляне в екстремните метеорологични условия, установи, че валежите, които удариха Испания, са били с 12% по-тежки поради изменението на климата и че преживяното метеорологично събитие е два пъти по-голямо вероятно.

trud.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.