Инициатива на обществените медии
Моля се Богу да успеем да се отърсим от шумния шовинизъм и евтината патриотарщина
Честит празник на българската просвета, макар че свв. Кирил и Методий не са имали намерение да просвещават някого. Те през 9 век даже не са имали понятие от просвещение, което се появява чак през 17 век, но точно него си представяме, когато говорим за българска просвета. Целта на тяхното дело е да приобщят спретнатата българска империя, разположила се в Илирик и неприятно вклинила се между Рим и Константинопол, към християнската цивилизация и то не просто към нея, а към Константинополската патриаршия. Те не са създали писмеността, за да може средновековният селянин да чете вестници и да му се отварят очите за света, защото тогава вестници не е имало. Не са я създали, за да могат талантливи българи да пишат литература, защото тогава светската литература е непозната дори и там, където ще се роди пет века по-късно. Писмеността е създадена с една единствена цел - да се преведе на разбираем език Светото Писание и да се подготвят свещеници, които да го проповядват на народа, за да може този народ да стане правилно християнски, сиреч православен, и да се впише в Pax Bizantina - проекцията на Царството Божие на земята. Това е. И то не е никак малко! Благодарение на византийската дипломация и българската монархия днес, половин хилядолетие след падането на Константинопол, православието е световен фактор. А България може да се гордее със своя най-успешен проект - Русия.
Създаването на славянската писменост (защото тя не е само българска, нищо че приемаме старобългарския език за лингва франка на славяните от онова време) е едно от няколко най-важни събития в българската история, които могат да се преброят на пръстите на едната ръка. То се нарежда до основаването и признаването на държавата и приемането на християнството за официална идеология или както сме свикнали да го наричаме - покръстването, макар че това не е съвсем точно, защото при него доста българи вече от поколения са били християни.
Създаването на българската писменост е едно от централните събития, включени в инициативата “14 века България в Европа”. Идеята е на Обществения съвет на БНТ (част от който съм и аз) с амбициозната цел до 2032 година инициативата да обхване всички важни държавни институции, неправителствения сектор, висши учебни заведения, научни организации, интелектуалци и творци в областта на културата и изкуствата. Началото вече е поставено от трите обществени медии - БНТ, БНР и БТА, - които се споразумяха в различни форми и под една “шапка” да обединят съдържание, посветено на важни годишнини. Това оригинално съдържание ще даде нов поглед към българската история, паметта, континуитета и ценностите. Иначе казано, поставяме си изключително дръзката задача да рестартираме националния мироглед чрез преосмисляне на историята. Да рестартираме мирогледа означава окончателно да го очистим от всички тоталитарни останки и митологеми, каквито все още има в изобилие, включително и благодарение на нереформираната образователна система.
Събрахме се да обмислим всичко това, след което този понеделник тримата генерални директори излязоха на пресконференция и официално го обявиха. Разбира се, още същия ден се появиха възражения, че истинската рождена дата на България била не 681, а 632 година, че 681 била избрана от комунистите, за да обслужи в началото на 80-те завоя от пролетарски интернационализъм към тоталитарен национализъм. Ето защо - обобщиха възраженията - можело да се изчака и да се празнува не 1350 години през 2031, а направо 1400 години през 2032. Изглежда възраженията не са прочели целия списък с предложение за отбелязване на важни събития, защото той завършва с точка 9: “1400 години от създаването на Стара Велика България в Европа - 632 г.”.
Никой не е забравен, нищо не е пропуснато!
Пък и защо 681 да е по-комунистическа дата от 632? Споменаването на датите на въстанието на Асен и Петър и на Априлското въстание в учебниците преди 1989 прави ли тези дати “комунистически”?
Причините за избора на 681 и съответно 1350 години е очевиден. Достатъчно е дори единственото съображение, че преди 50 години чествахме (за добро или за зло) 681, даже я бяха изписали на герба, и сега да честваме 632 е някак внезапно и ненужно иновативно. Хората със съображенията, отвъд желанието си да критикуват, трябва да се покажат малко повече традиционалисти поне в този случай. И което е най-важно - амбицията ни трябва да бъде да покажем разликите между тогава (социализма) и сега (т. нар. демокрация) именно по начина, по който осмисляме и отбелязваме дадена дата. Какво се промени в мисленето ни, в самочувствието в идентичността за 50 години? Това е първият важен въпрос, на който трябва да намерим отговор.
Защо историческата памет е важна? И друг път сме казвали, че всеки народ си има нещо като душа и за да бъде пълноценен, са нужни няколко неща - самосъзнание, език, собствена територия, собствена култура и свободата се управлява сам и сам да взима решенията за съдбата си, дори да се окажат болезнени. Историческата памет е необходима за самосъзнанието. Тя е като родовата памет за личността. Не може да не знаеш кой е прадядо ти и да знаеш накъде си тръгнал. Както се казва: ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш другаде. Историческата памет пази събитията, но също така им дава специфична интерпретация, в която се оглеждат ценностите, философията и мирогледът на нацията.
Доволен съм от избора на събития, включени от трите обществени медии в програмата на инициативата “14 века България в Европа”. Този избор показва зрялост и реализъм. Показва уважение към здравия разум и към човешката интелигентност. Ето някои от основните теми:
2024 г. - 1160 години от покръстването на България с приемането на християнството - 864 г.
200 години от “Рибния буквар” на Петър Берон - първия български учебник - 1824 г.
155 години от основаването на Българската академия на науките - 1869 г. (отбелязване в Браила на път за Одеса за XIX Световна среща на българските медии)
2025 г. - 1170 години от създаването на първата българска писменост (глаголицата) от светите братя Кирил и Методий - 855 г.
840 години от създаването на Второто българско царство - 1185 г.
790 години от възстановяването на Българската патриаршия - 1235 г.
140 години от Съединението на България - 1885 г.
2026 г. - 1140 години от идването в България на учениците на светите братя Кирил и Методий и приемането от България на първата българска писменост (глаголицата) - 886 г.
1080 години от Успението на Св. Йоан Рилски - небесния покровител на българския народ - 946 г.
2027 г. - 1100 години от признаването на Българската патриаршия - първата патриаршия след античните в Рим, Константинопол, Александрия, Антиохия и Йерусалим и най-старата народностна църква в Европа - 927 г.
150 години от Априлското въстание - 1876 г.
2028 г. - 1310 години от разгромяването на арабите при Константинопол от хан Тервел - “Спасителят на Европа” - 718 г.
150 години от Освобождението на България от османско иго и създаването на Третото българско царство - 1878 г.
140 години от откриването на Софийския университет “Св. Климент Охридски” - първия университет на България - 1888 г.
120 години от Независимостта на България - 1908 г.
2029 г. - 150 години от приемането на Търновската конституция - 1879 г.
40 години от началото на демократичните промени в България - 1989 г.
2030 г. - 1160 години от обявяването на самостоятелността на българската църква - 870 г.
190 години от издаването на първия превод на новобългарски на Новия завет от Неофит Рилски - 1840 г.
160 години от учредяването на Българската екзархия - 1870 г.
2031 г. - 1350 години от създаването на Първата българска държава - 681 г.
2032 г. - 1400 години от създаването на Стара Велика България в Европа - 632 г.
270 години от написването на “История славянобългарска” от Св. Паисий Хилендарски - 1762 г.
Има и още дати, но предстоят и 8 години, през които ще ги видите. Моля се Богу да успеем да се отърсим от шумния шовинизъм и евтината патриотарщина, подхранвани от псевдоисторици, както е в Македония и (да не забравяме това!) в Гърция. Да не се отдаваме на буйна гордост защото това е грях, а да живеем с тихо достойнство, което никой не може да ни отнеме, докато то почива в Истината.
Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.
trud.bg
Андрей К
5 months before
Хубаво е че сте тръгнали да търсите истината за нашата история, ама така както го правите няма да я намерите. Ще се получи пак нещо половинчато, както винаги. Има вече много материали в интернет, четете, в Гугъл букс и не само могат да се намерят всякакви книги. Християнството е тръгнало по нашите земи още от самия първи век и ти Сула лично много ще се зарадваш на това откритие, ако успееш да го направиш обаче. А за другите неща свързани с нашата ранна история да не говорим, искат цялостно преосмисляне.
Коментирай