2024: икономическият растеж не е там, където ни се искаше да бъде. При тези тенденции до 2050 г. ЕС ще стане туристическа атракция!
МВФ представи на 174 страници икономическият си анализ са света, както и прогнозата си за 2025-2026 г.
"Нормалната" очаквана ситуация би била да има среден растеж на "двигателите" на Европейския съюз - Германия и Франция. Да, но не!
Германия през тази година ще е с 0,0% растеж, след като предишната година показа спад -0,3%; следващата година растежът ще бъде вероятно 0,8%, което означава че през 2025 г. страната ще бъде приблизително на нивото на 2022 г., т.е. "двигателят" се върти на празни обороти.
Франция поддържа и миналата, и тази, и следващата година растеж от 1,1%, който се оценява като "нисък".
Шампион за годината е Малта, който се радва на туристически бум.
Второто място е отредено на Сърбия, която след войната показва тенденция на ускорено възстановяване.
Третото място се държи от две страни - Беларус и Русия, които са и братя о оръжие, и единомишленици по отношение как да се развива по различен начин всяка от техните страни.
Няма как да си затворим очите за стоящата страна на пето място - Хърватия, на която родни политици предричаха ужасяваща катастрофа след приемането н еврото.
От 11-то до 15-то място са страни, които са еднояйчни близнаци в много отношения. Тук е и България. Характерно за тези страни - вместо "догонващ", растежът е много бавен ("бавен" е винаги под 3%), за да решат проблемите си; цените растат почти с темпа на икономическата динамика, което създава социални и политически търкания. "Формулата" на развитието е очевидно нездравословна.
Цялата Европа има среден растеж от 1,7%, който ѝ отрежда сравнително "намаляващо икономическо влияние" в света. САЩ се изправят с 2,8%, Китай бърза с 4,8%, Индия - с 7,0%, Виетнам - с 6,1%, Макао (специална китайска зона) - с 10,6%. Развитият Сингапур - с 2,6%.
Ако Европейският съюз не промени съществено координационните си планове за бъдещето на икономиките си като цяло - в посока на мощни иновации, конкурентоспособност и ползи не само за "получаващи" субсидии помощи, то до 2050 г. територията на ЕС ще бъде предимно интересна туристическа атракция за гражданите на другите страни. Но не и конкурент!
Боян Дуранкев