Дребни евродалавери, без кремчета от летищата.
Между 2019 г. и 2022 г. 108 членове на Европейския парламент (ЕП) са върнали общо повече от 2 милиона евро, за които е установено, че са похарчили неправомерно за своите асистенти. Други 31 народни представители не са върнали парите. И все пак само ограничен брой случаи се предават на прокурорите, което повдига сериозни въпроси за това как парламентът се справя с тази практика. Веднъж заловени, евродепутатите могат да избягат от обществения контрол, като просто върнат парите.
Парламентът дава на евродепутатите едномесечен срок за връщане на парите, считано от датата на писмото за възстановяване. Ако не го направят, главният секретар на парламента може да започне процедура по принудително възстановяване. Германецът Клаус Веле, който заемаше този пост до края на 2022 г., заведе 30 такива процедури срещу 20 от 108 евродепутати.
Парламентът все още чака 31 евродепутати да изплатят дължимата сума от 1,44 милиона евро. Това идва в допълнение към повече от 3,5 милиона евро в така наречените технически корекции и суми, които законодателите са върнали доброволно през същия период, според говорител на парламента.
Това означава, че почти всеки пети народен представител е бил хванат да злоупотребява с асистентски надбавки.
Боян Дуранкев
който лапа той се цапа
1 year before
Критиката е горение.. Горят си сиромасите свещите, броят на богаташите парите.
Коментирай