До 2100-та година Европа ще загуби 117 милиона души. И то без да се взима предвид катастрофалния ръст на средната възраст, която в момента е 44,5 и расте с около 3 месеца всяка година.
До 2050-та година средната възраст в Европа ще надвиши 50 години.
Катастрофалните нива на раждаемост вече са обхванали цяла Европа и средната раждаемост в региона е около 1,5 деца на жена. За сравнение, в Африка средната раждаемост е 4,3, а в Азия - 2,8.
Гледката е най-тъжна в Южна Европа, където Испания е стигнала до 1,19 раждаемост, Италия - 1,24, а Португалия - 1,28.
С около 1,79 раждаемост за 2023 година, България всъщност е над средното ниво в Европа и един от първенците на континента. Франция, която дълго време беше шампион по демографията, е едва на 1,83 раждания на жена.
Как се стигна до тук?
Учени и политици все още спорят за истинската причина за демографската катастрофа в Европа. Според някои, факторите са изцяло икономически. Цената за жилище се е вдигнала около 120% от 2000-та година и вече първата покупка на жилище е средно на 34 години. Вече за едно семейство са нужни два дохода, което затруднява родителите.
Други смятат, че основната причина са социални фактори. Европа е по средата на най-драматичната културна революция в своята история - браковете са с 40% надолу, а средната възраст за раждане на първо дете е вече 31. България тук е абсолютен шампион с 26,3 години средна възраст за първо дете, но всички знаем какво се крие зад тази статистика. Една четвърт от жените решават да нямат деца. Същевременно, религията има все по-малко влияние върху населението.
Каквато и да е причината, някои държави са предприели драстични мерки за да се справят с кризата. Унгария представи мащабен план за подпомагане на младите семейства с доживотно освобождаване от данъци на майки на над 4 деца, безплатни ин витро процедури, подпомагане за жилище и опростяване на дълговете за всяко родено дете. Въпреки това, раждаемостта дори спадна през 2023 спрямо предходната година и тенденцията е да продължи да спада. Полша също се опита да реши проблема с хвърляне на пари по семействата - около 500 злоти за всяко дете на месец. Германия изплаща по 219 евро на месец и увеличи майчинството.
Нищо не помага. До 2050 година една трета от хората в Европа ще са над 65 години, а работещите ще намалеят с 35 милиона. Как ще издържат пенсионните системи - не е ясно. Според грубата статистика, за всеки пенсионер са нужни около 2,5 работещи, а след едва 25 години в Европа ще има само 1,5 работещи за всеки пенсиониран.
Много хора, като например собственикът на Тесла Илон Мъск, вече бият тревога, че Европа е пред най-тежката демографска криза в историята. Засега обаче изглежда, че абсолютно нищо не може да спре случващото се.
trud.bg
Има причина
3 weeks before
Причината е в новите ценности- на евроатлантизма, на култа към материалното и хедонизма. Смисълът на живота се е свежда до максимална и неограничена консумация на материални блага, а наличието на деца предполага отказ от собствения си егоизъм, свободно време, задоволяване на собствените нужди и споделяне на всичко, което индивидът притежава (с някои друг). В едно общество, изградено върху ценностите на: печалбата на всяка цена, индивидуализма, егоизма и незачитане на другите, няма как да се очаква, че семейните ценности ( семейството е колективна единица) ще доминират. Всеки е сам за себе си, а другите биват използвани за домогване до материално благополучие и власт, или биват отхвърляни като ненужни. В основата та всичко е дехристиянизацията на Европа, която доведе до ценностна деградация, морален, научен и културен регрес.
Коментирай