ФИНАНСОВИТЕ ДРОНОВЕ

https://svobodnoslovo.eu/komentar/finansovite-dronove/53447 SvobodnoSlovo.eu
ФИНАНСОВИТЕ ДРОНОВЕ

При първото и последно посещение на Калифорния, мой приятел емигрант направи всичко възможно да ме задържи при него. Самотата която всеки българин в чужбина изпитва, в Америка е по-чувствителна от другаде. Първо той ми разви теорията на „копчето“. Колко копчета ще продадеш във Франция, ако изобретиш едно копче? – попита ме той и си отговори сам. Не повече от 50 милиона, защото пазарът е зависим от броя французи. Докато тук „твоето“ копче разполага с 300 милионен пазар и пред теб възможността да станеш милионер е несравнима с тази във Франция. За да ме убеди допълнително, моят приятел ме запозна с единственият милионер, който му беше под ръка. Той беше с ирландски корени, голяма къща в „Бевърли Хилс“ с басейн и Форд Мустанг. Успехът му се дължеше на „тапицираните химикалки“, които беше изобретил. Разполагаше с фабрика, в която лепеше разноцветен пух върху химикалките и млади и по-малко млади американки си подаряваха тези писалки вместо цветя, когато ходеха на гости. Моя милост се усмихваше любезно пред десетината химикалки, които милионерът ми подари, но чашата шампанско, която ми сипа ми приседна. Домакинът държеше много да знам цената, която беше платил за скъпоценната течност. Не издържах и казах, че бутилката струва горе-долу 5 пъти по-евтино в Париж и всеки студент може да си позволи да я подели с приятели.

Преди да се върна в Европа видях, че в часовете по аритметика, американските деца смятат с банкноти от долари, за разлика от нас, които в началното училище броим с круши и ябълки.

Години по-късно в „Силикон валей“, там където не останах, бяха създадени Компютрите и Фейсбук, разработиха се програмите Софтуер и Хардуер, Облачните технологии и Криптовалута. Всякакви програми със слушалки, каски и екрани, които позволяваха на хората да посещават Лувъра, без да напускат канапето си. Долината привлече милиони и роди милиардери. Пазарната икономика се превърна в идеология на успеха и се подигра с „държавата“. Не беше дори необходимо да търкаш панталони с години в университета, ако измислиш някакво „копче“, което другите нямат. Някакъв нов MacDonald’s със световно разпространение. Едно и също кюфте от Ванкувър до Владивосток. Чрез униформизацията се получава най-ниската цена. Измислени бяха „Стартъповете“, които привличаха спестяванията, на желаещите да забогатеят без да се изморяват. Духът на златотърсачите от Клондайк възкръсна. Той замая главите на банкерите. Съзнателно или не, алчността ги превърна в неуправляеми Дронове. Един изгърмя и повлече цялата система.

Вчера срещнах мой съученик. Български академик от световна класа, преподавал дълги години в САЩ. Цитиран от Станфордския университет като част от 2% най-компетентни учени в Света. Пенсионирал се и се завърнал в България. Говорихме с часове. „Божка, ние не сме за Америка“ – каза ми той. Да, убеден съм, че не сме ние които ще ги променим. Доне поне те да не ни променят.

Божидар Чеков

8 Коментара

Мишо Генев

1 year before

до "Румяна Угърчинска" , Румяно, защо обиждаш Божидар? Ти, голяма работа ли си , като си Путка Поръбена?! Много правилно си решила да не си Отваряш Устата, за да не Налапаш некому ДЕДОВИЯ!!!

Коментирай

ИвайлоК

1 year before

Не съм съгласен с написаното от автора. Много години живях и работих в Щатите, пенсионирах се и се прибрах в къщи. През първата първата част от времето ми там, наистина копаех дъното. Но през последните 15 години се утвърдих в професията си - инженер, докторатът ми от България се зачиташе, получих и втора инженерна специалност. Колегите ме уважаваха. И досега имам приятелски отношения с някои от тях. Считам, че в Америка Господ ми помогна да достигна всичките си мечти. А иначе - живея в България повече от година - и още ми е трудно да привикна...

Коментирай

Ивайло Петров

1 year before

! Срив на банковите акции по света след фалита на американските SVB и Signature Bank ! ----- 14.03.23 --- Акциите на банките по света се сринаха въпреки уверенията от президента на САЩ Джо Байдън, че американската финансова система е в безопасност, предаде Би Би Си. Спадът в стойността на ценните книжа идва, след като Байдън обеща да направи каквото е необходимо, за да защити банковия сектор след колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank. Испанската Santander ("Сантандер") и германската Commerzbank ("Комерцбанк") преживяха спад на акциите си в един момент от над 10 процента. Акциите на First Republic Bank паднаха с 61,8%, на Western Alliance Bancorp - с 47%, на PacWest Bancorp - с 21% и на Zions Bancorp - с 25,7%. По-умерен спад имаше при акциите на водещите американски банки, като тези на Bank of America Corp поевтиняха с 5,8%, на Wells Fargo & Co. - с над 7%, а на JPMorgan Chase & Co - с 1,8%.

Коментирай

Минчо Данев

1 year before

до - "ИвайлоК" ... Ивайло, с кое точно не си съгласен и защо? Божидар Чеков е роден 1946 г. и ти говори за САЩ през 1970 - 1975 г., а ти говориш за 2010 - 2015 г. Разликата е само 40 години, което е миг от вечноста. Аз също живея и работя в САЩ, не съм пенсионер, и трябва да ти кажа, че вече много трудно издържам - мързеливите, простите и нагли американци! Няма да чакам да се пенсионирам и до една година ще се прибера в България завинаги. Ти казваш "Считам, че в Америка Господ ми помогна да достигна всичките си мечти." Ивайло, сънароднико, приятелю, какви ти бяха мечтите когато беше на 35 години и дойде в САЩ?! Само не ми казвай за американската мечта, че вече ми става лошо когато чуя това клише! В градовете на САЩ аз виждам, че на всеки ъгъл има банка, бензиностанция или църква. Ти къде видя Бог при тези лицемери и безбожници? Бъди жив и здрав!

Коментирай

ИвайлоК

1 year before

Минчо Данев, не съм съгласен с гледната позиция на автора и от тук – с описанието на Америка. Това, което той описа в детайли, аз бих го нарекъл "Америка на отпадъците". Доста съм живял в тази среда през първите години. Но след това видях друго - Америка на интелигентни хора и патриоти. Америка на все-още съществуваща средна класа. И сред тях да намеря свои приятели. А авторът очевидно не е имал този шанс - останал си е в средата на трак-драйвърите. Но обобщава за Америка и Американците. Че и за българите там. Също така, не съм съгласен с извода му: "„Божка, ние не сме за Америка“. Наистина куцото и сакатото там изпитват огромни трудности. Но хора, които знаят какво СА и какво ИСКАТ - там са на своя територия. Там има Държава, има и Обществен договор между хората и Държавата. Каквито тук няма.

Коментирай

ИвайлоК

1 year before

Чичо, пенсионирах се даже предсрочно с една година. Това беше 2021. Тогава още бушуваше по света короновирусния бяс - наистина у нас, в Щатите - по-меко, отколкото в Западна Европа. За нас, хората, които не се бяхме "наболи", и нямахме намерение да се "боцкаме" с това, което в България наричаха "ваксини", имаше определена вероятност, в случай на "worst-case scenario", да не ни допускат в бъдеще до никакви полети в самолетите. Ако това беше се реализирало - аз трябваше да си остана довека тук, в Щатите. А в България вече ме чакаха две прекрасни внучета. И аз се пенсионирах и се прибрах.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.