Харесва ли или не на ЕС, това е положението с природните ресурси!
Според данни от Statista за 2021 г. 10 държави доминират в глобалния ландшафт на природните ресурси, като всяка от тях притежава огромни резерви, критични за различни индустрии.
🇷🇺Русия е лидер с природни ресурси, оценени на 75 трилиона долара, състоящи се предимно от въглища, природен газ, петрол и редкоземни метали. По отношение на глобалния дял, Русия е несравнима по отношение на природния газ, като държи най-големите доказани запаси в света от 1,32 квадрилиона кубически фута към 2020 г. – почти 20% от общия глобален запас. Русия също е "златна" сила.
🇺🇸САЩ са втората сила с ресурси като въглища, дървен материал, природен газ, злато, мед, на стойност 45 трилиона долара.
🇸🇦Саудитска Арабия - петрол, дървен материал - 34 трилиона долара;
🇨🇦Канада - нефт, уран, дървен материал, природен газ, фосфат - 33 трилиона долара;
🇮🇷Иран - нефт, природен газ - 27 трилиона долара;
🇨🇳Китай - въглища, редкоземни метали, дървен материал - 23 трилиона долара;
🇧🇷Бразилия - злато, уран, желязо, дървен материал, нефт - 22 трилиона долара;
🇦🇺Австралия- въглища, дървен материал, мед, желязна руда, злато, уран - 20 трилиона долара;
🇮🇶Ирак - нефт, фосфат - 16 трилиона долара;
🇻🇪Венецуела - желязо, природен газ, нефт - 14 трилиона долара.
"Колективният Запад" е естествено ресурсно ориентиран към САЩ, Канада и Австралия, но няма нищо против открито и прикрито да си пазарува ресурси и от "неколективния Изток", ако не може пряко да му наложи "приятелски режим" в отделни страни.
Русия и Китай са природно облагодетелствани от изобилни ресурси, а чрез БРИКС+ - още повече. Демографската хегемония на БРИКС+ е също повече от огромна.
Предстоят интересни времена.
Интеграция или конфронтация?!
ЕС няма сметка от конфронтация, НО...
Боян Дуранкев
Гост
3 weeks before
Мда. Саудитска Арабия е известна с това че има много дървен материал, а например в Русия той явно не стига след като не е споменат.
Коментирай